Urządzanie mieszkania to duże wyzwanie. Trendy aranżacyjne zmieniają się niemal co sezon, dlatego warto dekorować wnętrze dodatkami, które nie kosztują dużo, a ich wprowadzenie całkowicie zmieni końcowy efekt. Zachęcamy do zapoznania się z zestawieniem pięciu trendów w wystroju mieszkań, którym warto przyjrzeć się w nadchodzącym roku.

1. Trend aranżacyjny - Kolory

Oprócz koloru roku 2019 według Pantone - Living Coral, we wnętrzach królować będą odcienie zieleni: szałwia i głęboka zieleń butelkowa. Popularna będzie także dodająca elegancji matowa czerń i ciemny granat.

Fot. Archiproducts

Odważne zestawienia kolorystyczne mają być odpowiedzią na panujące dotychczas biele, szarości i beże. Zwrot ku ciemniejszym, nasyconym barwom można było zaobserwować już w minionym roku, jednak w tym będzie przybierał na sile.

Fot. Pedrali

- Ludzie, którzy chcieliby optycznie powiększyć wnętrze swojego mieszkania, zazwyczaj sięgają po jasne aranżacje. Czy musi to oznaczać rezygnację z obecnych trendów? Nie musimy decydować się na dominację ciemnej barwy. Wystarczy, że dobierzemy odpowiednie dodatki, a zamiast malowania wszystkich ścian ciemną barwą, pokryjemy nią jeden fragment pokoju - doradza Jakub Orski, pracownik wrocławskiego dewelopera WPBM „Mój Dom” S.A.

Fot. HK Living

2. Trend aranżacyjny - Materiały

Duże znaczenie odgrywać będą także miękkie, przyjemne w dotyku materiały. Zamsz i aksamit będą najczęściej wybieranymi materiałami obiciowymi. Popularność zyskają fotele i kanapy welurowe, w kolorze ciemnej zieleni, granatu czy…musztardowym, który zdecydowanie ożywi wnętrze.

Fot. Eichholtz by Clue Studio

Wśród dodatków królować będą te ręcznie robione – głównie z wykorzystaniem wikliny, drewna i juty.

Fot. Nordal

3. Koniec białych kuchni

Fot. Franke

Po stosunkowo długim okresie popularności białych kuchni nadszedł czas na kompletny odwrót od tego trendu. W najbliższych sezonach królować będą ciemne odcienie - zarówno szafek, jak i ścian. Dużym zainteresowaniem będą cieszyć się czernie i grafity, a także rozmaite odcienie zieleni.

Fot. Franke

4.  Trend w aranżacji - Lastryko/terazzo

Zaobserwujemy także powrót kiedyś popularnego materiału - lastryko - w odświeżonym wydaniu. Płytki, meble, tapety - ten styl zagości u nas na dobre. Znajdzie zastosowanie nie tylko w szarościach i czerniach. Najpopularniejsze będą różnokolorowe motywy - biało-niebieskie, zielono-bursztynowe czy różowo-morskie.

Fot. Papermint

Największe zastosowanie materiał ten znajdzie w kuchni - jako alternatywa dla klasycznych, jednobarwnych lub stonowanych aranżacji. Do głosu dochodzi maksymalizm - przeciwwaga do ascetycznych, minimalistycznych wnętrz. Mnogość wzorów i kolorów jest obecnie bardzo pożądana.

Fot. Papermint

5. Trendy aranżacyjne - Obłe kształty

Meble o geometrycznych formach odchodzą w zapomnienie. To samo tyczy się dodatków. W 2019 roku przeważać będą modele o obłych kształtach. Wnętrza wypełnią okrągłe stoliki kawowe i zaokrąglone, miękkie kanapy – nierzadko modułowe, które można modyfikować i dopasowywać do własnych potrzeb.

Fot. BoConcept