Kolor szary jest niezwykle wszechstronny we wnętrzach. Jego popularność wzrosła wraz z modą na aranżacje w stylu nowoczesnym. Co ważne, zapewnia uniwersalną bazę barwną, którą można swobodnie rozwijać na wiele sposobów. A jaki kolor pasuje do szarego? Oto garść podpowiedzi!

Z perspektywy psychologicznej szarość jest barwą uniwersalną, łagodną, wyciszającą. Wbrew pozorom wcale nie przygnębia ani nie odbiera energii - pod warunkiem oczywiście, że nie przesadzamy z ilością szarego. Szczególnie ciekawie jednak wypada w połączeniach barwnych - a tu opcji jest naprawdę wiele. Co pasuje do szarego? Właściwie można powiedzieć…wszystko! Są jednak szczególnie dobre połączenia, o których warto pamiętać, urządzając wnętrza. 

Szarość i biel - nieśmiertelne duo

Jaki kolor pasuje do szarego? Pierwsza dobra odpowiedź to biały. Obydwie barwy są achromatyczne (wraz z czernią), stanowią neutralną bazę, a przy tym wzajemnie się uzupełniają. Biel wprowadza światło i wizualną lekkość, z kolei szarość - nieco więcej charakteru i mocy. Nic zatem dziwnego, że w nowoczesnych wnętrzach jest to duet wręcz nieśmiertelny, który można rozwijać i uzupełniać o inne kolory. Szczególnie dobrze sprawdzają się wspomniana czerń, ale też różnorodne odcienie drewna (więcej przytulności) i błękitu (prosty sposób na kolorystyczne ożywienie aranżacji). To niejako sprawdzone patenty w wielu nowoczesnych realizacjach wnętrzarskich.

Kolor szary i drewno - przytulna elegancja

Drewno coraz mocniej zaznacza obecność we współczesnych wnętrzach. Pragniemy ponadczasowej przytulności oraz podkreślamy swoje silne przywiązanie do natury. Dobra wiadomość jest zaś taka, że można śmiało takie inspiracje połączyć z opisywaną szarością. A jaki kolor drewna pasuje do szarego? Przede wszystkim sporo zależy od efektu, jaki chcemy osiągnąć, oraz wybranej stylistyki. We wnętrzach lekkich optycznie - minimalistycznych i skandynawskich - najlepiej odnajdują się jasne, wręcz rozbielone odcienie drewna. Z kolei jeśli marzy nam się więcej szyku i elegancji, dobrze jest postawić na mocny dąb czy wracający do łask szlachetny orzech.

Jakie kolory pasują do szarego? Odcienie niebieskiego!

Achromatyczną bazę zdominowaną przez szarość warto ożywić inną neutralną barwą, a taką jest chociażby kolor niebieski. W nowoczesnych wnętrzach jest on bardzo chętnie wykorzystywany. Łagodzi stres, wycisza, wprowadza subtelną, acz nienachalną porcję barwy. Z szarym świetnie komponują się różne odcienie - od pastelowego błękitu przez świetlisty turkus, głęboki granat po mocny kobalt. Szaro-niebieskie wnętrza to absolutny hit od kilku sezonów. Chodzi tu zarówno o łączenie takich kolorów ścian, jak i miksowanie ich w meblach (np. zabudowie kuchennej) czy dodatkach.

Jaki kolor pasuje do szarych ścian? Postaw na zieleń

Szarość ma w sobie ponadczasowy urok, kojarzy się z przewidywalnością i solidnością, dobrze relaksuje i wycisza. Podobne właściwości ma zieleń, tyle że jest w niej więcej naturalnego życia. Jaki kolor farby pasuje do szarego, jeśli chodzi o paletę zieleni? Możliwości są bardzo szerokie. Najbezpieczniej postawić na odcienie łagodne, takie jak pastelowa mięta czy robiący ostatnio zawrotną karierę kolor szałwiowy. Równie dobrze sprawdza się efektowny szmaragd czy zieleń butelkowa. Coś dla odważniejszych? Warto też łączyć delikatną szarość z energetyczną limonką!

Szarość i róż, czyli wdzięk oraz lekkość

Kolejny sprawdzony duet to zestawienie szarości i różu. Przede wszystkim chodzi o róż pudrowy i pastelowy, który we wnętrzach prezentuje się lekko i finezyjnie, a przy tym unikamy efektu przesłodzenia. Połączenie tych dwóch kolorów jest popularne od wielu sezonów. Stanowi przy tym świetną alternatywę dla „bezpieczniejszych” zestawień szarości z drewnem czy bielą. Warto pamiętać, że szary z różowym doskonale wypada we wszystkich pomieszczeniach. To też jedna z ciekawszych propozycji do pokoju dziecięcego. Proponujemy również postawić np. na różową sofę na szarym tle. Będzie elegancko, a przy tym rześko i przyjemnie.

Jaki kolor mebli pasuje do szarych ścian?

Barwy ciepłe i energetyczne Na tym zresztą nie koniec możliwości, jeśli chodzi o łączenie szarego z innymi barwami. Nie tak często wykorzystywane w Polsce - a to duży błąd - jest zestawianie szarości z kolorem żółtym. Taki duet zresztą święcił triumfy jeszcze w 2021 roku (dwa kolory Pantone). To świetny wybór dla osób odważniejszych, które nie boją się z większą fantazją podejść do połączeń barwnych.

Szary i żółty jest również znakomitym wyborem do nowoczesnego pokoju dziecięcego. Inna energetyczna barwa do pary dla szarości? Na przykład kolor pomarańczowy. W trendach królują zwłaszcza odcienie ceglaste i terakotowe. W duecie z szarością wypadają efektownie we wnętrzach wielkomiejskich, tętniących życiem i energią. W wystroju można zaś iść zarówno w stronę konwencji vintage, jak i popisowego stylu industrialnego.

Autor
Te kolory najlepiej pasują do szarego! Sprawdź, jak je połączyć
Daniel Działa
Z wykształcenia polonista i amerykanista, absolwent Kolegium MISH UW. Wieloletni dziennikarz, redaktor, copywriter. Specjalizuje się w tematyce z obszaru home &...