Szlachetny kontrast w sypialni?

Przy tworzeniu koncepcji kolorystycznej sypialni, warto postawić na dość ciemne odcienie, które nadadzą wnętrzu szlachetny charakter. Efektowny kontrast uda nam się uzyskać, zestawiając mocno nasycone barwy z nieco bardziej stonowanymi kolorami, np.: z jasnym beżem, kremem czy też z różnymi odcieniami bieli.

fot. Westwing

Pamiętajmy, że nie musimy ograniczać się do zestawień wyłącznie dwóch kolorów. Słynny rozmach wnętrz w stylu art déco zachęca do twórczego eksperymentowania.

Fot. Greg Natale Design

Intrygująca forma - styl art deco

Geometria i fantazyjne kształty to chyba najważniejsze wyznaczniki przy doborze poszczególnych elementów aranżacji w stylu art déco. W sypialni powinniśmy zacząć od najważniejszego mebla, czyli od łóżka. Najbardziej efektowne okażą się posłania z wysokimi zagłówkami - w całości obite tkaniną tapicerską.

Fot. Eichholtz

- Tym, co najbardziej przykuje uwagę w sypialni, urządzonej w myśl stylu lat 30. jest wezgłowie. Ważne, by posiadało one przeszycia wpisujące się w charakterystyczną dla tej koncepcji, wszechobecną geometrię. Szwy mogą układać się w klasyczne kwadraty i prostokąty, ale przy tak fantazyjnej aranżacji warto pokusić się o coś bardziej wyjątkowego - np. zagłówek, którego przeszycia układają się w romby. W połączeniu z tkaniną w intensywnym odcieniu granatu, czerni lub różu, uda nam stworzyć sypialnię z prawdziwym, artystowskim charakterem - radzi Artur Wasążnik, ekspert marki Comforteo.

Stylowe tkaniny w sypialni art deco

Odpowiedni dobór tkanin pozwoli jeszcze bardziej podkreślić wyjątkowy charakter wnętrza. Utrzymane w nasyconych odcieniach tapicerki mebli aż proszą się, by za obicie posłużył zamsz. Dzięki delikatnemu połyskowi, wydobędzie on z „głębokich” i szlachetnych kolorów to, co najlepsze. Zasłony oraz ozdobne poduchy mogą być wykonane z tego samego materiału - ważne jednak by zachować umiar.

Fot. Pinterest

Jeżeli sypialnia nie ma dużej powierzchni lepiej zdecydować się na zamsz wyłącznie przy obiciach łóżka i innych mebli tapicerowanych. W ten sposób nie odbierzemy pomieszczeniu przyjemnej lekkości i przytulności, które w sypialni są szczególnie ważne. Ostatnim elementem dekoracyjnym, który warto wziąć pod uwagę, są dywany. Najbezpieczniejszym i jednocześnie najlepszym wyborem okażą się te, które nie posiadają żadnych wzorów.

Metal i szkło podkreślą styl art deco

Dodatki, które najlepiej podkreślą aranżację sypialni w stylu art déco powinny pretendować do miana dzieł sztuki. Jest to oczywiście jedno z jego głównych założeń, wynikające już z samej nazwy koncepcji aranżacyjnej. Interesujący design powinien być najważniejszą przesłanką przy kompletowaniu akcesoriów.

Fot. 123RF

Lustra w minimalistycznych ramach, sztukateryjne żyrandole, lampy, ozdobne świeczniki - ważne, by były wykonane z metalu w kolorze złota lub miedzi. Kolejnymi dodatkami będą szklane naczynia i wazony. Wybierając te ostatnie warto zdecydować się na ciekawe formy oraz współgrające ze złotem kolory - stonowaną czerwień, granat oraz butelkową zieleń.

fot. Westwing

Ograniczeniem powinna być wyłącznie nasza wyobraźnia.