Fikaj z Koziołkiem w warszawskim muzeum
Muzeum Karykatury zamieniło się w świat przygód Koziołka Matołka. Wystawa „Fikaj z Koziołkiem Matołkiem” jest grą w formie drogi do Pacanowa, a zwiedzający dostają zadania do wykonania. Muszą się przeciskać, przeskakiwać, zjeżdżać, czołgać, wyciągać, przyczepiać i wspinać. Oparcie narracji wystawy-gry o fabułę komiksu zostało podkreślone poprzez wykorzystanie w przestrzeni muzeum oryginalnych kadrów i rysunków z przedwojennych wydań „Przygód Koziołka Matołka”. Wystawa przeznaczona została dla dzieci z w wieku 4-10 lat.
Pierwsze wydanie „Przygód Koziołka Matołka” pochodzi z 1932 r. Wtedy z inicjatywą stworzenia historyjki obrazkowej dla najmłodszych wyszedł wydawca Jan Gebethner. Do swojego pomysłu przekonał Mariana Walentynowicza, a następnie obaj panowie pojechali do Otwocka namówić do współpracy Kornela Makuszyńskiego. Kto wymyślił bohatera książki nie wiadomo. Według Mariana Walentynowicza, to on podsunął słowo „koziołek”, a imię „Matołek” i miejscowość „Pacanów” to pomysł Kornela Makuszyńskiego.
Koziołek Matołek narodził się w Otwocku (najprawdopodobniej w willi przy ulicy Reymonta 78). Koziołek Matołek od razu zyskał sympatię czytelników i stał się jednym z najbardziej rozpoznawalnych bohaterów polskiej literatury dziecięcej. Książeczki z przygodami Koziołka uznawane są za dzieło prekursorskie w dziejach polskiego komiksu. Podstawą do wystawy w Muzeum Karykatury są materiały, które dostarczył Witold Tchórzewski – kolekcjoner i twórca prywatnego Muzeum Koziołka Matołka.
"Fikaj z Koziołkiem Matołkiem", Muzeum Karykatury im. Eryka Lipińskiego, ul. Kozia 11, Warszawa. Maksymalny czas zwiedzania wystawy: 2 h. Wymagane wcześniejszy zakup biletów dostępnych tutaj. Godziny otwarcia wystawy:
- poniedziałek - nieczynne
- wtorek 9.30 – 17.30
- środa 9.30 – 17.30
- czwartek 9.30 – 17.30
- piątek 9.30 – 17.30
- sobota 10.00 – 18.00
- niedziela 10.00 – 18.00
We wtorki wstęp wolny dla grup zorganizowanych z domów dziecka oraz ośrodków opiekuńczych.
Źródło: Muzeum Karykatury, UM Warszawa