Prezentujemy przegląd najciekawszych targów, warsztatów, wystaw i wydarzeń, odbywających się w kwietniu w Warszawie. Interesująca i zróżnicowana tematyka eventów to wartość, która z pewnością przyciągnie setki entuzjastów i umożliwi wybór najbardziej interesujących zagadnień. Będzie można podziwiać, nabyć wiedzę i nowe umiejętności, a może nawet coś kupić?

Miesiąc japoński w Ogrodzie Botanicznym w Powsinie

1 kwietnia 2023 - 30 kwietnia 2023, Ogród Botaniczny PAN w Powsinie, ul. Prawdziwka 2, Warszawa

To szczególne wydarzenie dla sympatyków kultury japońskiej. Program przewiduje szereg atrakcji nawiązujących do kraju kwitnącej wiśni. Wśród najciekawszych pozycji znajdują się spacery z przewodnikiem po zakątku magnolii i kolekcji roślin azjatyckich, warsztaty malarstwa japońskiego, nauka ozdabiania czarek i czajniczków, zapoznanie się z wystawą ilustracji autorstwa Ka Mochi do książki pt. „Matsuri” oraz Festiwal Kultury Japońskiej HANAMI. Pomimo tego, że wydarzenie trwa od początku kwietnia, nadal pozostało wiele atrakcji, w których warto wciąć udział.

Sztuka Fantastyczna w Warszawie

18 lutego 2023 - 28 maja 2023, Muzeum Sztuki Fantastycznej w Centrum Praskim Koneser, ul. Ząbkowska 31, Warszawa 

To już druga edycja wystawy, przybliżającej odwiedzającym tematykę sztuki fantastycznej i surrealizmu. Poprzednią odwiedziło ponad 20 tysięcy miłośników fantastyki rodem z najbardziej surrealistycznych snów. Przeglądając informacje o wystawie, od razu rzucają się w oczy znane nazwiska twórców dzieł, wystawionych w galerii. Maksymilian Novak-Zempliński, Jerzy Duda-Gracz, Dariusz Zawadzki, czy w końcu Zdzisław Beksiński to tylko niektórzy mistrzowie fantastyki, których inspirujące obrazy i rzeźby znajdują się w galerii. Co więcej, wśród blisko 60 dzieł sztuki zostały zaprezentowane kreacje, które dotąd nie zostały przedstawione publicznie.

KRAFTY - Wiosenne Targi Handmade w Koneserze

22-23 kwietnia 2023 (11.00-18.00), Pasaż Konesera 

Wiosenne Targi Handmade to nie lada gratka dla miłośników rękodzieła w niezliczonej ilości odsłon. Wystawcy zaprezentują niepowtarzalne unikaty, tak dalekie od wszechobecnych wyrobów, pochodzących z produkcji taśmowej. Twórcy rękodzieła zachwycą odwiedzających wyjątkową biżuterią i odzieżą, oryginalnymi grafikami, ręcznie wykonanymi z ogromną pieczołowitością i dbałością o każdy szczegół torebkami, stylowymi makramami i naturalnymi świeczkami o cudownych zapachach.

Można będzie nabyć również ręcznie wytwarzaną porcelanę, wyroby z drewna i skóry oraz wiele innych niepowtarzalnych dodatków do wnętrz. Milusińscy również nie będą zawiedzeni, gdyż organizatorzy zapowiedzieli stoiska ze słodyczami i zabawkami.

WIANKI | Warsztat Minimalistycznych Dekoracji

22 kwietnia 2023 (17:00-18:30 / 19:00-20:30), Nowa Pracownia Minimal Line - Przestrzeń Warsztatowa | Plac Konesera 2 

Na tę imprezę warto zabrać swoją nastoletnią pociechę. Warsztaty wiankowe to doskonała rozrywka połączona z nabyciem umiejętności, które są dość niecodzienną sztuką. Rozwijanie zdolności manualnych odbywa się pod okiem doświadczonych wykładowców, a wianki plecione są z suchych i stabilizowanych roślin. Uczestnicy warsztatów swoje dzieła mogą zabrać do domu i z pewnością będą cieszyły oko przez długi czas.

MATKI I CÓRKI - RZEMIEŚLNICZKI, PRZYJACIÓŁKI / Warsztat malowania tkanin

22 kwietnia 2023 (14:30), Gmach Główny MNW - Hol Główny 

Warsztat malowania tkanin to kolejna pozycja, która zdecydowanie warta jest uwagi. Zajęcia praktyczne poprzedza zwiedzanie Galerii Wzornictwa Polskiego i zdobycie wiedzy z zakresu tkanin drukowanych i malowanych. Zacieśnienie więzi pomiędzy matkami i córkami poprzez wspólne tworzenie niepowtarzalnych dekoracji na tkaninach, to niewątpliwie wartość dodana. Na zajęcia mamy mogą przyprowadzić córki w wieku od 7 do 13 lat.

Warsztaty tworzenia lasów w szkle

22, 23 i 30 kwietnia 2023 (10:00-12:00), Centrum Artystyczne Sztukarnia, ul. Odolańska 60, Warszawa 

Jak stworzyć miniaturowy ogród w szklanym naczyniu? To myśl przewodnia warsztatów florystycznych, organizowanych w kwietniu przez Sztukarnię. Ta naturalna dekoracja jeszcze długo nie wyjdzie z mody, warto więc posiąść umiejętność samodzielnego wykonania kompozycji. Być może ozdobi wnętrze lub stanie się prezentem dla bliskiej osoby? Warsztaty przewidują część teoretyczną i praktyczną.

Warszawska Giełda Kolekcjonerska

23 kwietnia 2023 (10:00- 16:00), Centrum Rekreacyjno-Sportowe Dzielnicy Bielany, ul. Lindego 20, Warszawa 

Przedmioty z historią nieustannie cieszą się dużym zainteresowaniem i popularnością. O takie właśnie rarytasy entuzjaści przedmiotów kolekcjonerskich i hobbyści będą mogli wzbogacić swoje zbiory, uczestnicząc w Targach Kolekcjonerskich. Oprócz eksponatów z branży filatelistycznej, numizmatycznej i militarnej, będzie można nabyć antyczne meble, rzeźby, obrazy, grafiki, stare plakaty, ceramikę i porcelanę, a także zegary i srebra.

Beksiński - fotografie z kolekcji prywatnej

9 marca 2023 - 11 czerwca 2023, Muzeum Archidiecezji Warszawskiej, ul. Dziekana 1, Warszawa

Na wystawie zostało zaprezentowanych 61 czarno-białych fotografii, których twórcą jest Zdzisław Beksiński. Może to być spore zaskoczenie dla odwiedzających, którzy autora znają głównie z dzieł dotykających tematyki fantastyczno - surrealistycznej, czyli wyrafinowanych obrazów, często malowanych w technice olejnej. Tymczasem tematem przewodnim zaprezentowanych fotografii jest człowiek i architektura, w żaden sposób nieupiększona.

To zdjęcia, na których postać i przestrzeń, jak to ujęła kustosz wystawy dr Ewa Korpysz, jest „lekko tylko zdefiniowana, taka szara i ponura”. Szara, ponura, codzienna rzeczywistość, przedstawiona okiem Zdzisława Beksińskiego na fotografiach to z pewnością twórczość skłaniająca do przemyśleń i dzięki temu warta jest uwagi.

Popołudnie z makramą - Tydzień międzypokoleniowy

26 kwietnia 2023 (16:00-18:00), Centrum Edukacji Ekologicznej w Nowej Palmiarni, ul. Agrykola 1, Warszawa 

Sympatyków prac manualnych, organizatorzy warsztatów zapraszają do Łazienek Królewskich na zajęcia poświęcone technice tworzenia makramy. Program eventu obejmuje zapoznanie się z technikami zaplatania makramy i własnoręczne wykonanie prostych dekoracji. Organizatorzy zapewniają materiały do nauki i zachęcają do przybycia na warsztaty ze znajomymi bądź rodziną. Być może to początek wspaniałej przygody ze sznurkiem w roli głównej i inspiracja do zgłębienia dziedziny wyplatania makram.

Garażówka na Zieleniaku 2023

30 kwietnia 2023 (10.00), Warszawa-Ochota, ul. Grójecka 97 

Na Ochocie rozpoczął się już na dobre sezon na garażówki. To doskonała okazja do nabycia przydatnych rzeczy, które szukają nowego właściciela. Dotąd zajmowały miejsce na strychach, zakamarkach mieszkań i w komórkach, jednak ktoś właśnie podjął właściwą decyzję o podarowaniu im drugiego życia. Kto wie? Może trafi się interesujący obraz, stylowa ceramiczna zastawa albo artystyczna figurka, pasująca do aranżacji salonu?

A to wszystko za ułamek ceny. To dopiero początek sezonu garażówek na Ochocie, jeśli data jest niekorzystna, można zdecydować się na wyprzedaż organizowaną 28 maja, 25 czerwca, 30 lipca, 27 sierpnia, 24 września lub 29 października.

Autor
Artystyczna mapa Warszawy - warsztaty i wydarzenia w kwietniu 2023
Dagmara Kasprzyk-Rogal
Dekorator wnętrz, kosztorysant budowlany, copywriter, wykształcenie ekonomiczno-administracyjne. Kobieta wielu pasji, z których największą jest tematyka wnętrzarska. Od...