Wakacje w pełni. To czas na chwilowy oddech i czerpanie pełnymi garściami z letnich krajobrazów i plenerów. Wbrew pozorom sierpień dla Warszawiaków nie jest miesiącem pozbawionym art atrakcji, a organizatorzy wydarzeń zadbali również o brak nudy, towarzyszącej zwykle w wakacje milusińskim. W Stolicy w sierpniu sporo dzieje się artystycznie i z pewnością warto poświęcić chwilę na zapoznanie się z zaplanowanymi atrakcjami i wydarzeniami artystycznymi.

CZAS NA SZTUKĘ

Od 01.08.2023 Hol Główny MNW, Warszawa-Śródmieście, Al. Jerozolimskie 3

Muzeum Narodowe, wychodząc naprzeciw wszystkim odwiedzającym żądnym wiedzy historycznej, przeprowadza coroczny cykl bezpłatnych spotkań tematycznych w galeriach stałych. Już 1 sierpnia odbędzie się spotkanie dotyczące ubiorów i mody z XVIII wieku.

To nie koniec atrakcji, gdyż na spotkaniu zaplanowanym na 8 sierpnia poruszony zostanie temat tajemnic modnego szlachcica, natomiast 22 i 29 sierpnia uczestnicy dowiedzą się co nieco o mieszczanach z czasów późnego średniowiecza i początków nowożytności oraz zrzeszających ich organizacjach. Co prawda cykl kierowany jest w dużej mierze do seniorów, jednak młodzież i dorośli również są mile widziani.

FOTOGRAFIA INDUSTRIALNA W GABINECIE FOTOGRAFII

01.08.2023 MNW, Warszawa-Śródmieście, Al. Jerozolimskie 3

Muzeum Narodowe nawet w wakacje zapewnia solidną dawkę wiedzy. Kolejna propozycja MNW kierowana jest do miłośników klimatów industrialnych, interesujących się fotografią. Zakochani w surowych wnętrzach fabryk, technicznych elementach mostów i wiaduktów oraz ciekawi dokumentowania procesu ich powstawania będą mogli poświęcić się swoim zainteresowaniom w całości w Gabinecie Fotografii w Galerii Sztuki XIX Wieku. Kolekcja 60 unikalnych fotografii prezentowana będzie rotacyjnie, a wystawa potrwa do 24 września 2023.

Kamienne Katedry Łańcucha Karakorum | wystawa fotografii pejzażu | Tomasz Przychodzień

01.08 - 31.08.2023 Centrum Praskie Koneser, Warszawa-Praga-Północ

Wystawa jest nie lada gratką dla amatorów trudno dostępnych górskich szczytów. Zaprezentowane zdjęcia zostały wykonane podczas dwóch wypraw w rejon K2, odbytych w latach 2019-2021. Autor mówi o swoich 48 fotografiach, że są niestandardowe, niepocztówkowe i nieinstagramowe, a naznacza je aspekt poszukiwania cienia. Na próżno szukać tu zielonych dolin, a raczej strzelistych urwisk i prawdziwej surowej majestatyczności górskiego łańcucha Karakorum. Wystawa potrwa do końca sierpnia.

Pocałunek nie zabija. Ania Nowak i gościnie - wystawa i wydarzenia towarzyszące

28.07 - 10.09.2023 MUZEUM nad Wisłą, Wybrzeże Kościuszkowskie 22 (Skwer Kpt. S. Skibniewskiego "Cubryny"), Warszawa

W Artmuseum 28 lipca nastąpiło uroczyste otwarcie wystawy choreograficznej Ani Nowak „Pocałunek nie zabija”. Wystawę można będzie odwiedzać aż do 10 września, jednak warto pochylić się również nad wydarzeniami towarzyszącymi, rozpisanymi na stronie Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie.

Na wystawę i wydarzenia towarzyszące składają się performanse, fotografia, video, malarstwo, rzeźba oraz sound art, zaprezentowane przez artystkę i zaproszonych przez nią gości. Tematyka pokazu oscyluje wokół odmienności, inności, żałoby, śmierci, bezsilności i radzenia sobie ze stratą. Autorka i gościnie oswajają w niezwykle przystępny i zajmujący sposób te trudne tematy, towarzyszące życiu każdego człowieka.

Fotografia cyfrowa | warsztaty dla średniozaawansowanych

03.08 - 12.10.2023 Niepodległa. Warszawa-Śródmieście, Miejsce spotkań, al. Ujazdowskie 4

Bezpłatne warsztaty fotograficzne w wakacje? Dlaczego nie? Cykl warsztatów fotografii cyfrowej dla średniozaawansowanych rozpoczyna się w sierpniu i jest dobrym sposobem na szlifowanie technik fotografii. W sierpniu na trzech spotkaniach poruszone zostaną tematy tożsamości i stylu, światła oraz portretu, a cały cykl będzie skupiał się na umiejętnym przedstawieniu historii i emocji. Warsztaty poprowadzi profesjonalny fotograf Tomasz Tołłoczko, a uczestnicy będą korzystać z własnych lustrzanek i aparatów cyfrowych.

LATO W MIEŚCIE / CZAS ZATRZYMANY W BURSZTYNIE

06.08.2023 Warszawa-Środmieście, Aleja Na Skarpie 27 PAN

Muzeum Ziemi w Warszawie już 6 sierpnia zatroszczy się o to, aby milusińscy w wakacje się nie nudzili. Co więcej, brak nudy powiązany będzie ze świetną zabawą i pozyskaniem przydatnej wiedzy na temat bursztynu, bursztynowych lasów, żyjątek zatopionych w bursztynie i żywicujących drzew. Organizator na warsztaty zaprasza dzieci w wieku 7-12 lat i zaznacza, że wstęp jest wolny.

WIELKA WYSTAWA PSZCZÓŁ

08.08.-10.09.2023 Instytut Wzornictwa Przemysłowego w Warszawie

Podczas wystawy zaprezentowane zostaną ilustracje i obrazy ok 80 artystów. Prace mecenasów pszczół - odpowiedzialnych firm, które opiekują się już wybraną artystyczną pszczołą. Podczas trwania wystawy kilka prac w oryginale będzie można wylicytować na aukcji internetowej i wesprzeć pszczoły. 

Wystawa ma na celu zwrócenie uwagi na rolę pszczoły w naszym ekosystemie. Zarówno dzikich pszczół jak i hodowlanych dzięki którym możemy cieszyć się zdrowym miodem.  Poprzez ukazanie różnorodnych projektów pszczoły autorka akcji chce podkreślić także jak ważne jest dbanie o bioróżnorodność w przyrodzie.  Wystawa to także pokazanie pracy zespołowej, której inspiracją jest praca pszczół.

Projekt „Zróbmy to razem dla Pszczół” bardzo silnie łączy ze sobą wspólne działania. Zapraszając do akcji artystów, rzemieślników, twórców, odpowiedzialne firmy budujemy większą całość, która wspiera dzikie pszczoły. Dochód pozyskany z produktów wspierających projekt trafia do Fundacji działających na rzecz wspierania wszystkich zapylaczy i dbania o bioróżnorodność.

Qigong w muzeum

09, 23 i 30.08.2023 Dziedziniec Lorentza, przy Gmachu Głównym MNW

Było coś dla duszy, teraz będzie coś również dla ciała. MNW zaprasza wszystkich zainteresowanych na zajęcia qigong, które skupiają się na prozdrowotnych ćwiczeniach dla każdego. Na tym jednak nie koniec, ponieważ idea qigong to również zgłębianie technik świadomego ruchu ciała oraz trening umysłu i ciała. Zajęcia potrwają 60 minut i będzie to czas niezwykle energetyczny, skłaniający do przemyśleń i odczuwania.

Dekoracyjny haft sashiko | Warsztaty rękodzielnicze dla dorosłych

09.08.2023 Niepodległa. Warszawa-Śródmieście, Miejsce spotkań, al. Ujazdowskie 4

Bezpłatne kreatywne warsztaty japońskiego haftu sashiko przybliżą uczestnikom sztukę haftu użytecznego. Oznacza to, że będzie można nauczyć się jak naprawić i wzmocnić ubrania w sposób trwały, estetyczny i jednocześnie dekoracyjny. Pomimo tego, że początki haftu sashiko sięgają 1603 roku, jest to nurt wspierający ideę eko. Po co wyrzucać, jeśli lepiej naprawić odzież i to w sposób, który zamieni ją w oryginalny niepowtarzalny element garderoby.

Noc Spadających Gwiazd 2023 z Centrum Nauki Kopernik

12.08.2023

Zielony teren nad Bulwarami między Centrum Nauki Kopernik a Pracownią Przewrotu Kopernikańskiego Noc z 12 na 13 sierpnia będzie bardziej ciemna niż zwykle. Zostaną wyłączone iluminacje Centrum Nauki Kopernik i planetarium, zgaśnie również oświetlenie okolicznych mostów i otaczających obiektów. Wszystko po to, aby bez przeszkód poddać się podziwianiu niezwykłego naturalnego spektaklu, jakim jest rój Perseidów, pozostawionych przez kometę Swift-Tuttle. Wskazane jest zabranie z sobą kawy w termosie i ciepłego koca. Magiczna atmosfera i przyjazne towarzystwo gwarantowane.

Wieczna wiosna vs bezkresna zima - pejzaże Madery i Szkocji

14.08.2023 Muzeum Polskiej Wódki, Warszawa, Plac Konesera 1

Każdy fan zjawiskowych pejzaży i ciekawostek z szerokiego świata powinien koniecznie wziąć udział w bezpłatnej prezentacji Tomasza Przychodzień. Prawdziwe opowieści z Madery i Szkocji rozwieją wszelkie wątpliwości, wskazując odpowiedzi na pytania „Szkocka whisky, czy maderski rum?”, „Czy mózgowe kraby naprawdę istnieją” oraz „Czy przejście 2,5 kilometrowym tunelem zamkniętym szlakiem może być niebezpieczne?”. Interesujące opowieści okraszą niepublikowane dotąd fotografie z podróży. Tomasz Przychodzień udostępnia również możliwość analizy portfolio uczestników prezentacji, omówienie ich i feedback.

Spacer: Skarby i sekrety Targówka Fabrycznego

19.08.2023 Start przy CKiA, Warszawa, ul. Siarczana 6, Targówek Fabryczny

Przewodnik PTTK Jakub Paradowski zabierze spacerowiczów w niezwykłą podróż sentymentalną do dzielnicy Targówek Fabryczny. Oprócz solidnej dawki ruchu i zdobycia wiedzy o umiejscowieniu pozostałości osiedli robotniczych i fabryk z XIX wieku, uczestnicy wysłuchają ciekawostek i barwnych historii „sprzed lat”, dotyczących tej właśnie dzielnicy. Mieszkańcu Targówka, z pewnością nie wiesz o wszystkim. Czas odkryć zamierzchłe sekrety.

BIERZEMY NA WARSZTAT | Eko printing: HAPA ZOME

23.08.2023 Grunt i Woda, Warszawa, Bulwar Flotylli Wiślanej

Pod czujnym okiem dziewczyn z Zaradnych oraz Agnieszki z Zielonych Tarasów, uczestnicy warsztatów będą uczyć się tworzenia oryginalnych roślinnych nadruków na bawełnianych torbach. Sztuka tworzenia tych unikatowych kompozycji pochodzi z Japonii, a do pracy wykorzystywane są wyłącznie naturalne barwniki pochodzące z liści i płatków kwiatów.

Technika twórcza polega na uderzaniu młotkiem w płatki kwiatów lub liście, co powoduje wbijanie się naturalnego pigmentu w tkaninę. W rezultacie otrzymywany jest druk transferowy. Na warsztatach ozdabiane są torby, ale kto wie, co będzie następne? Koszulka? Spódnica? Serweta? Z pewnością warto nauczyć się takiego zdobienia, szczególnie że warsztaty są bezpłatne.

MADITERRA: Śródziemnomorskie Targi nad Wisłą

26.08.2023 Warszawa-Śródmieście, Bulwar nad Wisłą, Restauracja Bezkres

Śródziemnomorskie klimaty są słoneczne i wakacyjne, jedzenie lekkie i pyszne, a sztuka niezwykle zróżnicowana, czerpiąca z miksu wielu kultur i religii. Namiastki tego niesamowitego klimatu będzie można posmakować na Śródziemnomorskich Targach nad Wisłą, organizowanych 26 sierpnia na Bulwarze nad Wisłą. To niepowtarzalna okazja do poznania nowych smaków, kultury i sztuki tego nieco tajemniczego regionu.

Festiwal Kultury Żydowskiej - Warszawa Singera

25.08 - 03.09.2023 Warszawa-Śródmieście

Jubileuszowa 20 edycja tego niezwykłego cyklicznego wydarzenia to ukłon w stronę polsko- żydowskiego dziedzictwa. Bogaty program wydarzeń tegorocznej edycji festiwalu zadowoli wszystkich, ponieważ każdy znajdzie w nim coś dla siebie. Będzie mnóstwo muzyki, spotkania wokół literatury, wernisaże, pokazy teatralne, warsztaty, wystawy oraz rozmowy z ekspertami, którzy przybliżą żydowską historię, tradycje i zwyczaje. Festiwal obejmuje około 150 wydarzeń i ugości znanych artystów.

LATO W MIEŚCIE / MŁODZI POSZUKIWACZE SKARBÓW NATURY

27.08.2023 Warszawa-Śródmieście, Aleja Na Skarpie 27

Warsztaty „Młodzi poszukiwacze skarbów” to doskonała okazja, aby w dzieciach wzbudzić kreatywność i pasję do geologii. To ostatnia z wakacyjnych propozycji PAN Muzeum Ziemi w Warszawie, wieńcząca obszerny cykl spotkań dzieci w wieku 7-12 lat.

Młodzi uczestnicy poznają metody poszukiwania cennych kruszców i zaznajomią się z tematyką minerałów, skał i skamieniałości. Będą mieli również okazję doświadczyć części praktycznej, czyli pracy z narzędziami, służącymi do wydobywania złota. Istnieje ryzyko, że zainteresowana tematyką pociecha po warsztatach wystąpi z prośbą o zakup wykrywacza metalu, ale to doprawdy drobiazg. Wstęp na warsztaty jest wolny.

Marzena Turek Gas: Kształt koloru - wystawa rzeźby

22.07 - 30.10.2023 Plac Małachowskiego przed Zachętą

Nowoczesne przestrzenie obfitują w neutralne barwy i minimalizm form. Taki zachowawczy trend może się podobać, jednak autorka serii rzeźb zdecydowanie zatęskniła za żywymi barwami i niecodziennymi formami, a przez swoją twórczość pragnie odsunąć nieco codzienną wszechobecną szarość.

Kolorowe konstrukcje z pogranicza rzeźby i designu natychmiast wywołują pragnienie bezpośredniej konfrontacji. Czy można? Oczywiście! Twórczyni zachęca do dotknięcia, pogłaskania, przytulenia, a nawet położenia się na eksponatach. Obcowanie z wyrazistym kolorem może być formą terapii. Również zachęcamy.

Poza dobrem i złem - wystawa

25.05 - 9.09.2023 Fundacja Profile, Warszawa, ul. Franciszkańska 6

Wystawa jest manifestem i sprzeciwem twórców wobec argumentu siły, okrucieństw przeszłości i teraźniejszości oraz świata ogarniętego przemocą i agresją. Twórcy poprzez swoją sztukę próbują skonfrontować widzów z poglądem na rolę artystów i miejsce sztuki w świecie borykającym się z konfliktami zbrojnymi, przemocą i agresją. Na wystawie zaprezentowane zostały prace takich artystów jak Natalia Brandt, Jarosław Kozłowski, czy Józef Robakowski. Kuratorem wystawy jest Bożena Czubak.

Barwa i farba - wystawa malarstwa Krzysztofa Gliszczyńskiego i Tadeusza Gustawa Wiktora

16.06 - 22.10.2023 Zachęta - Narodowa Galeria Sztuki, Warszawa, Małachowskiego 3

Jeszcze przez nieco ponad dwa miesiące będzie trwała wystawa malarstwa Krzysztofa Gliszczyńskiego i Tadeusza Gustawa Wiktora, będąca zestawieniem dzieł dwóch artystów, reprezentujących zgoła odmienne postawy twórcze. Czynnikiem wspólnym jest posługiwanie się barwą jako głównym środkiem wyrazu.

Obrazy Tadeusza Gustawa Wiktora oscylują wokół obszaru abstrakcji geometrycznej przepełnionej metafizyką, natomiast prace Krzysztofa Gliszczyńskiego to niezwykle świadome malarstwo podążające śladami filozofii alchemicznej. To niezapomniany duet i niezatarte wrażenia.

Przebudzeni. Ruiny antyku i narodziny włoskiego renesansu - nowa wystawa czasowa w Zamku Królewskim w Warszawie

18.07-15.10.2023 - Zamek Królewski w Warszawie

Dzieła sztuki antycznej i wczesnorenesansowej wypożyczone z najbardziej prestiżowych muzeów Florencji, Rzymu, Paryża, Londynu czy Waszyngtonu można podziwiać do połowy października br. na wystawie Przebudzeni. Ruiny antyku i narodziny włoskiego renesansu w Zamku Królewskim w Warszawie. Tematem ekspozycji jest inspiracja, jaką dla artystów wczesnego renesansu stanowiło odkrywane na nowo antyczne dziedzictwo. Na wystawie zobaczymy m.in. obrazy Sąd Parysa Sandra Botticellego, Ofiara Izaaka Andrei Mantegni czy Męczeństwo św. Sebastiana Pietra Perugina.

Autor
Artystyczna mapa Warszawy - warsztaty i wydarzenia w sierpniu 2023
Dagmara Kasprzyk-Rogal
Dekorator wnętrz, kosztorysant budowlany, copywriter, wykształcenie ekonomiczno-administracyjne. Kobieta wielu pasji, z których największą jest tematyka wnętrzarska. Od...