Wrzesień w Muzeum Gdańska zapowiada się niezwykle gorąco! Od koncertów na gdańskich carillonach, przez bezpłatne zwiedzanie historycznych miejsc, aż po różnorodne wykłady i wystawy. To miesiąc pełen kultury, historii i nauki. Oto kilka wydarzeń, które warto zaznaczyć w kalendarzu.

W każdy piątek i sobotę odbędą się transmisje online koncertów z gdańskich wież. To doskonała okazja, by posłuchać i zobaczyć, jak wyglądają i grają dzwony w wieży kościoła św. Katarzyny.

Dla uczestników akcji "Kręć kilometry dla Gdańska", Wartownia nr 1 na Westerplatte będzie dostępna do zwiedzania za darmo. To jedyny zachowany i udostępniony do zwiedzania obiekt Wojskowej Składnicy Tranzytowej.

Muzeum Gdańska przygotowało różnorodne wystawy czasowe, które przybliżą historię Gdańska i jego mieszkańców. Nie przegap okazji, by dowiedzieć się więcej o historii miasta i jego wpływie na kulturę i społeczeństwo.

Nie przegap okazji, by zanurzyć się w bogactwie kulturowym i historycznym Gdańska. Wrzesień w Muzeum Gdańska to miesiąc, który z pewnością zostanie na długo w pamięci.

HARMONOGRAM WYDARZEŃ

1-3 września, 10.00-18.00

Bezpłatne zwiedzanie Wartowni nr 1 dla uczestników akcji

Kręć kilometry dla Gdańska Do dziś Wartownia nr 1 pozostaje jedynym zachowanym i udostępnionym do zwiedzania obiektem Wojskowej Składnicy Tranzytowej. Choć pierwszą ekspozycję stworzyli blisko pół wieku temu sami bohaterscy obrońcy Westerplatte, w ostatnich latach została gruntownie zmodernizowana i wzbogacona o multimedia. Przyjedź rowerem na Westerplatte w dniach 1-3 września, a za okazaniem aktywnego konta w aplikacji Activy, bezpłatnie zwiedzisz Wartownię.

2 września (sobota), godz. 11.00-11.30

Spotkanie przy carillonie św. Katarzyny

To okazja do posłuchania i zobaczenia z bliska, jak wyglądają i grają dzwony w wieży kościoła św. Katarzyny. O tym niezwykłym instrumencie, które od wieków rozbrzmiewa w Gdańsku, opowie Monika Kaźmierczak, miejska carillonistka.

Gdzie: Muzeum Nauki Gdańskiej, wieża kościoła św. Katarzyny, Ul. Wielkie Młyny 10

Wstęp: udział w ramach biletu wstępu do oddziału

Gdańsk, Muzeum Nauki Gdańskiej, Wieża Carillon, fot. Dariusz Kula

2 września (sobota), godz. 10.00

Udostępnienie wystawy „O tych, co upomnieli się o Gdańsk. 318. Dywizjon Myśliwsko-Rozpoznawczy „Gdański”

Wystawa czasowa przybliża dzieje 318. Dywizjonu Myśliwsko - Rozpoznawczego, jednostki sformowanej 20 marca 1943 r. w bazie lotniczej Detling w Wielkiej Brytanii. Od początku była ona przeznaczona do bezpośredniego wsparcia tworzonego na Bliskim Wschodzie II. Korpusu pod dowództwem gen. Władysława Andersa. Odznaką dywizjonu, używaną od 1944 r., był uskrzydlony herb Gdańska z numerem 318 u góry tarczy, którą Polacy nosili na mundurach. Wystawę można zwiedzać od 3 września (niedziela) 2023 r. do 12 maja 2024 r. w Sali Morskiej Ratusza Głównego Miasta z wyjątkiem poniedziałków oraz wtorków (dzień gospodarczy, od 3 października br.). Wstęp na wystawę jest biletowany.

Gdzie: Ratusz Głównego Miasta, ul. Długa 46/47, Sala Morska, III piętro

Wstęp: Wstęp wolny

4 września (poniedziałek), godz. 17.00-18.00

Koncert inauguracyjny fortepianowe kursy mistrzowskie

Fundacja KLAVIFORUM we współpracy z Oblackim Centrum Edukacji i Kultury oraz Muzeum Gdańska, zapraszają do odbycia niezwykłej podróży po brzmieniach historycznych fortepianów. W programie utwory, które skomponowali Wolfgang Amadeus Mozart, Ludwig van Beethoven, Fanny Hensel, Clara Schumann. Wykonawcy: Aleksandra Żebrowska-fortepian historyczny/prowadzenie, TBA - skrzypce historyczne. Gdzie: Ratusz Głównego Miasta, ul. Długa 46/47, Wielka Sala Wety Wstęp: Wstęp wolny

Najstarszy gdański fortepian. Ma około 180 lat! fot. A.Grabowska

5-9 września (wtorek-sobota), 10.00-17.00

Koncerty w ramach II gdańskich kursów mistrzowskich gry na historycznych fortepianach

Gdzie: Ratusz Głównego Miasta, ul. Długa 46/47, Wielka Sala Wety

Wstęp: w ramach biletu wstępu

7 września (czwartek), godz. 17.00

Czwartki w Muzeum Gdańska (128). Ocalone i podarowane

Podczas spotkania zaprezentowane zostaną artefakty pozyskanie do kolekcji Wartowni nr 1 na Westerplatte w ostatnich latach. Niektóre z nich jeszcze nigdy nie opuszczały muzealnych magazynów. Po raz pierwszy zostaną zaprezentowane powojenne dokumenty opisujące działalność westerplatczyków w Gdańsku oraz drzwi od karceru z zapiskami więźniów, które pochodzą prawdopodobnie jednego z podobozów KL Stutthof. Spotkanie poprowadzą dr Janusz Marszalec, zastępca dyrektora Muzeum Gdańska oraz Mateusz Jasik, kierownik Wartowni nr 1 na Westerplatte.

Gdzie: Ratusz Głównego Miasta, Wielka Sala Wety

Wstęp: wolny

Prowadzenie: dr Janusz Marszalec i Mateusz Jasik

9 września (sobota), godz. 11.00-11.30

Spotkanie przy carillonie św. Katarzyny

To okazja do posłuchania i zobaczenia z bliska, jak wyglądają i grają dzwony w wieży kościoła św. Katarzyny. O tym niezwykłym instrumencie, które od wieków rozbrzmiewa w Gdańsku, opowie Monika Kaźmierczak, miejska carillonistka.

Gdzie: Muzeum Nauki Gdańskiej, wieża kościoła św. Katarzyny, Ul. Wielkie Młyny 10

Wstęp: Udział w ramach biletu wstępu do oddziału

9 września (sobota), 12.00 i 15.00

Światowe prawykonania utworów carillonowych

W Gdańsku, carillonowej stolicy Polski, będą miały miejsce światowe prawykonania dwóch utworów na carillon polskich kompozytorów współczesnych. Repertuar carillonowy poszerzy się o dzieła Marty Ptaszyńskiej i Krzysztofa Meyera. Zagra je Monika Kaźmierczak, piastująca funkcję carillonistki miejskiej. Wstępem do każdego z koncertów będzie rozmowa z kompozytorami i carillonistką oraz zaproszonymi gośćmi.

„Memento” / Krzysztof Meyer

Gdzie: okolice Ratusza Głównego Miasta / przedproże Dworu Artusa, Długi Targ

Wstęp: wolny

„Dzwony św. Katarzyny” / Marta Ptaszyńska

Gdzie: ogród kościoła św. Katarzyny w Gdańsku i ulicy Wielkie Młyny

Wstęp: wolny

9 września (sobota), 10.00 - 16.00

Europejskie Dni Dziedzictwa przy Muzeum Poczty Polskiej

Muzeum Gdańska po raz kolejny uczestniczy w Europejskich Dnia Dziedzictwa. Zgodnie z tegorocznym hasłem „Żywe dziedzictwo - tradycje od pokoleń”, wydarzenia skupią się wokół Polaków mieszkających w Wolnym Mieście Gdańsku, ich życia oraz losów. W ramach wydarzenia zapraszamy w dniach 9 i 16 września na oprowadzanie kuratorskie po Muzeum Poczty Polskiej oraz grę terenową skupioną wokół Polaków w II Wolnym Mieście Gdańsku. W grze miejskiej nie biorą udziału edukatorzy z Muzeum Gdańska. Jest to aktywność samodzielna. Do kart z zadaniami dołączony jest klucz z odpowiedziami. Oprowadzanie kuratorskie po Muzeum Poczty Polskiej, godz. 11:00 Gra terenowa „Śladami Polaków w Wolnym Mieście Gdańsku”, godz. 10:00-16:00.

Gdzie: Muzeum Poczty Polskiej, plac Obrońców Poczty Polskiej 1/2

Wstęp: wolny

14 września (czwartek)

Udostępnienie wystawy plenerowej: Akademicki Związek Sportowy

Wystawa plenerowa poświęcona gdańskiemu Akademickiemu Związkowi Sportowemu, który świętuje 100-lecie istnienia. Akademicki Związek Sportowy powstał na przełomie 1921/22 r. na gdańskiej Technische Hochschule (obecnie Politechnika Gdańska). Był on jedną z bardzo niewielu organizacji społecznych na terenie Wolnego Miasta, który w trudnym okresie germanizacji, a później hitlerowskiego terroru manifestował łączność Gdańska z macierzą. Na wystawie plenerowej zaprezentowane zostaną archiwalne zdjęcia ilustrujące przed i powojenne historie związane z działalnością Związku oraz jego wybranym zasłużonym sportowcom.

Gdzie: Grobla III

Wstęp: wolny

14 września (czwartek), godz. 17.00

„Wokół odbudowy Gdańska po 1945 r.". Jan Borowski i Gdańsk czasów powojennych

W ramach drugiego spotkania z cyklu poświęconego wystawie czasowej „Gdańsk piękniejszy niż kiedykolwiek” spotkamy się przy kamienicy przy ulicy Długiej 45 na uroczystym odsłonięciu tablicy pamiątkowej poświęconej Janowi Borowskiemu, pierwszemu powojennemu wojewódzkiemu konserwatorowi w Gdańsku. Następnie w Wielkiej Sali Wety Ratusza Głównego Miasta odbędzie się wykład prof. Marcina Gawlickiego poświęcony wkładowi architekta w proces powojennej odbudowy naszego miasta.

Partnerem spotkań z cyklu „Wokół odbudowy Gdańska po 1495 roku jest Biuro Architekta Miasta. Jan Borowski (25 II 1890 Petersburg - 25 X 1966 Gdańsk), architekt, konserwator zabytków. Od 15 X 1945 w Gdańsku, podjął pracę na Politechnice Gdańskiej, od 1 I 1946 kierownik Katedry Historii Architektury Powszechnej na Wydziale Architektury. Od 1950 wykładał równolegle historię architektury w gdańskiej Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych.

Od marca 1946 do rezygnacji 30 IV 1951 pierwszy po II wojnie światowej wojewódzki konserwator zabytków w Gdańsku. Opracował pierwszy powojenny rejestr zabytków Gdańska i województwa przewidzianych do ochrony; w latach 1947-1950 utworzył pracownie konserwatorskie, późniejszy gdański oddział Przedsiębiorstwa Państwowego Pracownie Konserwacji Zabytków. Opracował autorskie projekty architektoniczne i prowadził nadzór nad odbudową i pracami konserwatorskimi w Gdańsku, w tym między innymi kościoła Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, Ratusza Głównego Miasta, Kaplicy Królewskiej, kościoła św. Elżbiety, Bramy Zielonej, Wielkiej Zbrojowni

Gdzie: Długa 45 (o godz. 17.00), następnie Ratusz Głównego Miasta, Wielka Sala Wety, ul. Długa 46/47

Wstęp: wolny

16 września (sobota), godz. 10.00-16.00

Europejskie Dni Dziedzictwa przy Muzeum Poczty Polskiej

Oprowadzanie kuratorskie po Muzeum Poczty Polskiej rozpocznie się godz. 11.00. Gra terenowa „Śladami Polaków w Wolnym Mieście Gdańsku” dostępna będzie w godz. 10.00-16.00.

Gdzie: Muzeum Poczty Polskiej, plac Obrońców Poczty Polskiej 1/2

Wstęp: wolny

Gdańsk, Muzeum Poczty Polskiej, fot. Dariusz Kula

16 września (sobota), godz. 11.00-11.30

Spotkanie przy carillonie św. Katarzyny

To okazja do posłuchania i zobaczenia z bliska, jak wyglądają i grają dzwony w wieży kościoła św. Katarzyny. O tym niezwykłym instrumencie, które od wieków rozbrzmiewa w Gdańsku, opowie Monika Kaźmierczak, miejska carillonistka.

Gdzie: Muzeum Nauki Gdańskiej, wieża kościoła św. Katarzyny, Ul. Wielkie Młyny 10

Wstęp: Udział w ramach biletu wstępu do oddziału

16 września (sobota), godz. 13.00

Marzyciele w mieście romantyków. Oprowadzanie kuratorskie "2 w 1"

Zapraszamy na kuratorskie oprowadzania po wystawach „Miasto Romantyków. Idee i motywy w twórczości XIX-wiecznych artystów w Gdańsku” (Muzeum Gdańska) i „Marzyciele epoki industrialnej. Malarstwo w Gdańsku w XIX wieku” (Muzeum Narodowe w Gdańsku). Wystawa „Miasto romantyków” jest okazją do zobaczenia obrazów, grafik i rysunków kilkunastu XIX-wiecznych twórców, których łączył Gdańsk. Kuratorki postanowiły pokazać nie tylko dzieła artystów, ale także odnieść ich tematykę do współczesności. Dla widzów będzie to okazją do udania się w podróż w czasie, gdyż inspiracją do narracji wystawy są dzienniki z odległych wypraw, modne w XIX-wiecznej. Oprowadza Izabela Jastrzembska-Olkowska. Informacje o wystawie Muzeum Narodowego w Gdańsku Godzina: 13.00 - 14.00 Zielona Brama, 14.15 - 15.15 Galeria Palowa,

Gdzie: Zielona Brama ul. ul. Długi Targ 24 i Ratusz Głównego Miasta, Galeria Palowa, ul. Długa 46/47

Wstęp: 20 zł normalny, 12 zł ulgowy (na obie wystawy). Do kupienia w kasie w Zielonej Bramie

17 września (niedziela), godz. 12:00

Spacer edukacyjny „Polacy w Wolnym Mieście Gdańsku”

Na wycieczce z przewodnikiem dowiecie się, czym było Wolne Miasto Gdańsk, jak żyli i funkcjonowali w coraz bardziej wrogim wobec nich mieście Polacy, a także poznacie ich losy w pierwszych godzinach po wybuchu II wojny światowej. Gdzie: Muzeum Poczty Polskiej, plac Obrońców Poczty Polskiej 1/2 Wstęp: wolny 18 września (poniedziałek), godz. 18.00 Wykład z cyklu RadUNIA Kultury: dr hab. Dariusz Kaczor, prof. UG „Gdańsk średniowieczny X-XV w.”

Gdzie: Muzeum Bursztynu, sala edukacyjna, ul. Wielkie Młyny 16

Wstęp: wolny, wejście od strony ul. Na Piaskach Informacje: wkrótce na stronie Nadbałtyckiego Centrum Kultury

21 września (czwartek), godz. 17.00

Czwartki w Muzeum Gdańska (130). Meyerowie i Gdańsk

Wystawa czasowa w Domu Uphagena jest poświęcona dwóm gdańskim złotnikom przełomu XVIII i XIX stulecia - Carlowi i Johannowi Meyerom. Był to czas niezwykle burzliwy dla Gdańska, ale zarazem ciekawy artystycznie, w którym splatały się stylistyki różnych epok. Wykład o dziełach Meyerów na tle innych złotników gdańskich tego czasu, wpływach angielskich w rodzimym złotnictwie i nowoczesności zbliżającej się do Gdańska poprowadzi dr Anna Frąckowska, kuratorka wystawy.

Gdzie: Dom Uphagena, ul. Długa 12

Wstęp: wolny

22-24 września (piątek-niedziela), godz. 10.00-16.00

Bezpłatne zwiedzanie Kuźni Wodnej w Oliwie dla uczestników akcji Kręć kilometry dla Gdańska

Rowerzyści, którzy biorą udział w miejskiej akcji w tych dniach mogą bezpłatnie zwiedzić ten oddział Muzeum, położony w sercu Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego. Kuźnia Wodna, która powstała w XVI wieku, to jedyny działający w Polsce tego typu obiekt. Bezpłatny bilet wstępu po okazaniu aktywnego konta w aplikacji Activy.

23 września (sobota), godz. 11.00-11.30

Spotkanie przy carillonie św. Katarzyny

To okazja do posłuchania i zobaczenia z bliska, jak wyglądają i grają dzwony w wieży kościoła św. Katarzyny. O tym niezwykłym instrumencie, które od wieków rozbrzmiewa w Gdańsku, opowie Monika Kaźmierczak, miejska carillonistka.

Gdzie: Muzeum Nauki Gdańskiej, wieża kościoła św. Katarzyny, Ul. Wielkie Młyny 10

Wstęp: Udział w ramach biletu wstępu do oddziału

28 września (czwartek), godz. 17.00

Akademia Bursztynu. Spotkanie 8. Bursztyn i bursztyniarstwo w dorzeczu Narwi

Spotkanie z dr. Jerzym Jastrzębskim będzie poświęcone rozwojowi poszukiwań bursztynu, sposobów jego eksploatacji, wskazanie kopalń, wydobytego surowca, a także uzyskiwanych zysków. Druga część to prezentacja obróbki bursztynu w regionie, zarówno od strony stosowanych metod, jak i przedstawienia typowych dla Kurpiowszczyzny ozdób i innych wyrobów. dr Jerzy Jastrzębski - starszy kustosz, kurator wystawy stałej „Bursztyn w dorzeczu Narwi” w Muzeum Północno-Mazowieckim w Łomży, propagator ochrony dziedzictwa kulturowego Łomży i regionu, popularyzator nauki, lokalnej tradycji i historii, prowadzi działalność publicystyczno-naukową.

Gdzie: Muzeum Bursztynu, sala edukacyjna, ul. Wielkie Młyny 16

Wstęp: wolny, wejście od strony ul. Na Piaskach

fot. A.Grabowska

29 września - 1 października (piątek-niedziela)

Weekend Seniora z Kulturą Ogólnopolski program realizowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Dla osób powyżej 60 roku życia, wstęp do wszystkich oddziałów Muzeum Gdańska za 1 zł.

Godziny otwarcia oddziałów: https://muzeumgdansk.pl/wizyta-w-muzeum-gdanska/oddzialy/

30 września (sobota), godz. 11.00-11.30

Spotkanie przy carillonie św. Katarzyny

To okazja do posłuchania i zobaczenia z bliska, jak wyglądają i grają dzwony w wieży kościoła św. Katarzyny. O tym niezwykłym instrumencie, które od wieków rozbrzmiewa w Gdańsku, opowie Monika Kaźmierczak, miejska carillonistka.

Gdzie: Muzeum Nauki Gdańskiej, wieża kościoła św. Katarzyny, Ul. Wielkie Młyny 10

Wstęp: Udział w ramach biletu wstępu do oddziału

30 września (sobota), godz. 10.00-16.00

Pokaz produkcji i wydmuchiwania wyrobów szklanych w Kuźni Wodnej w Oliwie

Gdzie: Kuźnia Wodna ul. Bytowska 1 Wstęp: Udział w ramach biletu wstępu do oddziału

Marek Jargilo podczas pracy.

30 września (sobota), godz. 11.00

Srebra gdańskie igłą i nicią! Warsztaty Haftu

Zapraszamy na warsztaty haftu towarzyszące wystawie „Meyerowie - gdańscy złotnicy przełomu XVIII i XIX wieku” w Domu Uphagena. W zamożnych gdańskich domach przy posiłkach nie mogło zabraknąć odpowiedniej oprawy stołu - srebrne sztućce, porcelanowa zastawa i, oczywiście, obrusy i serwety. Na warsztatach będzie można własnoręcznie ozdobić serwetę haftem i wysłuchać opowieści o historii malowania igłą na tkaninie. Za wzory posłużą między innymi motywy dekoracyjne pojawiające się na srebrach Meyerów. Zajęcia poprowadzi Marta Krzyżowska, muzealniczka i rekonstruktorka.

Gdzie: Dom Uphagena, ul. Długa 12

Wstęp: nieodpłatny

Liczba miejsc: 15 osób / obowiązują zapisy mailowe: m.krzyzowska@muzeumgdansk.pl lub sms 789-449-682

30 września (sobota), godz. 12.00-15.00

Spacer po Osowej w ramach projektu Historie Gdańskich Dzielnic

Prowadzenie: Michał Ślubowski, absolwent historii oraz gedanistyki, twórca strony Gedanarium, poświęconej historii Gdańska i życiu jego mieszkańców. Przewodnik i organizator miejskich spacerów.

Gdzie: informacje wkrótce

Wstęp: wolny

fot. K.Misztal