W sercu Warszawy, w monumentalnych wnętrzach Muzeum Narodowego, odbędzie się wyjątkowe wydarzenie kulturalne, które przyciągnie miłośników sztuki z całego świata. Z okazji 50. rocznicy śmierci Pabla Picassa, jednego z najważniejszych artystów XX wieku, Muzeum Narodowe prezentuje wystawę, która pozwoli nam zanurzyć się w głęboki i fascynujący świat jego twórczości.

Skarby z Malagi w Warszawie

Dzieła, które zdobią ściany Muzeum Narodowego, pochodzą z kolekcji Museo Casa Natal Picasso w Maladze. To obszerny zbiór prac, w tym rycin, ilustracji książkowych oraz ceramiki, które Picasso tworzył przez dziesięciolecia. Każdy z tych przedmiotów opowiada historię, odzwierciedlając różne etapy życia i kariery artysty. Dzięki temu zwiedzający będą mogli podziwiać ewolucję stylu i technik tego niezwykłego artysty, a także zrozumieć kontekst historyczny i kulturowy, w którym powstawały. 

Pablo Picasso, Kobieta w fotelu nr 4, 1949, litografia, papier, Muzeum Narodowe w Warszawie. © Succession Picasso 2023

Podróż przez cztery sekcje

Ekspozycja została podzielona na cztery sekcje, które prowadzą zwiedzających przez różne aspekty twórczości Picassa. Pierwsza skupia się na podejmowanej przez Picassa definicji piękna, ukazując, jak artysta postrzegał świat wokół siebie.

Druga sekcja poświęcona jest jego fascynacji mitologią grecką, gdzie dominują postacie centaurów i faunów, które często interpretowane są jako alter ego twórcy.

Trzecia sekcja prezentuje jego prace w ceramice, ukazując innowacyjność i pasję Picassa w tej dziedzinie. Ostatnia część koncentruje się na polonikach, które Picasso podarował Muzeum Narodowemu, stanowiąc ważny element polsko-hiszpańskich relacji kulturalnych.

Muzeum Narodowe w Warszawie

Wystawa o znaczeniu międzynarodowym

To nie tylko podróż w świat twórczości malarza. To również sposób uczczenia 50. rocznicy jego śmierci oraz objęcia przez Hiszpanię prezydencji Rady Unii Europejskiej. Wystawa jest dowodem na to, jak ważne są międzynarodowe relacje kulturalne i jak mogą one wpływać na wzajemne zrozumienie i współpracę między narodami.

Nie przegap tej niepowtarzalnej okazji!

Wystawa potrwa od 12 października 2023 do 14 stycznia 2024 w Muzeum Narodowym w Warszawie. Kuratorami są Mario Virgilio Montañez Arroyo z Museo Casa Natal Picasso oraz Anna Manicka z Muzeum Narodowego w Warszawie. To wydarzenie, które z pewnością zostanie zapamiętane na długo w historii polskiej kultury.

Kuratorzy wystawy: Mario Virgilio Montañez Arroyo (Museo Casa Natal Picasso), Anna Manicka (Muzeum Narodowe w Warszawie)