Jesienią zdecydowanie warto postawić na udział w wydarzeniach artystycznych w Warszawie. Czas już słoneczne plenery zamienić na muzea, galerie, teatry i miejsca, w których jesienny deszcz nie będzie padał na głowę. Będzie się działo dużo, a wszystko na najwyższym poziomie. Sztuka wiele ma imion, a każde z nich z pewnością trafi w gusta złaknionych kultury mieszkańców Stolicy. Przedstawiamy harmonogram wydarzeń artystycznych w Warszawie w październiku 2023.

Festiwal światła i dźwięku

30.09 - 01.10.2023 - Targówek, Park Bródnowski

Wyjątkowo ciepła aura jest sporą zachętą do spaceru po Parku Bródnowskim, gdzie w najbliższy weekend odbędzie się Festiwal światła i dźwięku. Zarówno w sobotę, jak i niedzielę od godziny 17 będzie można podziwiać efektowne oświetlenie architektoniczne, wprowadzające w bajkowy świat w stylu Tima Burtona oraz wziąć udział w atrakcjach kulturalno-muzycznych. Pokazy akrobatyczne i iluzjonistyczne oraz występy zróżnicowanych gatunkowo grup muzycznych to dopiero początek atrakcji. Przewidziana jest również strefa gastronomiczna i dmuchańce dla dzieci.

Oprowadzanie w magazynach rzeźby. Magazyny Rzeźby Xawerego Dunikowskiego

1.10.2023 - Muzeum Narodowe w Warszawie, Al. Jerozolimskie 3

MNW zaprasza do podziwiania twórczości Xawerego Dunikowskiego, jednego z najznamienitszych rzeźbiarzy sztuki polskiej. Oprócz wrodzonego poczucia humoru i niezwykle interesującego życiorysu, Xawery Dunikowski z pewnością miał talent. Rzeźby artysty rozpoznawalne są na całym świecie i cechują je różnorodność formy i silny ładunek emocjonalny przy zachowaniu dość prostego stylu. Wydarzenie jest niebywałą okazją, aby z bliska zapoznać się z pracami artysty ze wszystkich okresów jego twórczości.

Festiwal Otwarcia Muzeum Historii Polski

29.09 - 1.10.2023 - Cytadela Warszawska, ul. Czujna

Wszystko wskazuje na to, że po wielu latach oczekiwania nadszedł moment uroczystego otwarcia Muzeum Historii Polski. Okazały budynek z interesującą architekturą, obłożony starannie wyselekcjonowanym marmurem, z pewnością robi wrażenie. Wewnątrz znajduje się licząca 1400 m2 sala wystaw czasowych, która stanowi punkt centralny budynku. W festiwalowy weekend goście będą mogli wziąć udział w pokazach filmów, warsztatach, pokazach rekonstruktorskich, debatach, zwiedzaniu muzeum z przewodnikiem i grze terenowej. Będzie można również obejrzeć wystawę czasową "Wielkie i małe historie. Tworzenie kolekcji Muzeum Historii Polski".

Wernisaż: Pięć - Otwarcie wystawy Sławomira Elsnera i Uwe Wittwer w ramach Warsaw Gallery Weekend 2023

28.09 - 1.10.2023 - Galeria Szydłowski, Warszawa, Nowolipie 15/15

Trwa Warsaw Gallery Weekend 2023, w którego trakcie w galeriach na terenie całej Warszawy można podziwiać dzieła znamienitych malarzy. Warto zwrócić uwagę na wystawę w Galerii Szydłowski, która jest formą swoistego artystycznego dialogu, prowadzonego pomiędzy malarzami Sławomirem Elsnerem i Uwe Wittwerem. Artyści zaprezentują zestaw obrazów, zawierających się w tematyce śmierci z wielowymiarowym wydźwiękiem poczucia utraty, cierpienia, zapomnienia i pamięci, ale również ludzkiej godności. To propozycja z bardzo aktualnym podtekstem, ponieważ skłania do refleksji nad wartościami, co w dobie kryzysów humanitarnych i wojny jest ważną i obecną w codzienności tematyką.

Wernisaż: Ogród rzeźby - Oskar Zięta

28.09 – 1.10.2023 – Galeria Raster, Warszawa, ul. Wspólna 63

Wernisaż jest kolejną pozycją w ramach Warsaw Gallery Weekend 2023. Połączenie sztuki z bioniką, technologią i innowacją. To słowa samego artysty, określające formy i kształty, które tworzy. Trójwymiarowe metalowe tłoczone powietrzem obiekty są elementami obszernego asortymentu sztuki użytkowej oraz dekoracyjnej. Jednym z nich jest zaprezentowana w Ogrodzie Rzeźby forma przestrzenna, nawiązująca do podwórkowego trzepaka. Widzowie już na pierwszy rzut oka zorientują się, jak bardzo jest to nieoczywiste i abstrakcyjne dzieło. Zachęcamy do zapoznania się z twórczością autora, z pewnością nikt nie opuści wernisażu zawiedziony, a  może w najbliższej przyszłości jedna z nowoczesnych rzeźb autora ozdobi salon. 

Warszawski tydzień kobiet

2.10 - 8.10.2023 - Dom Spotkań z Historią, Warszawa, Karowa 20

To kilkudniowe wydarzenie jest okazją do wysłuchania opowieści o kobietach, które historię niegdyś tworzyły oraz spotkań z kobietami, które tworzą ją współcześnie. W ramach cyklu "WARSZAWSKI TYDZIEŃ KOBIET" widzowie będą podziwiać uznaną aktorkę Agnieszkę Przepiórską, która wcieli się na festiwalu bioteatru w rolę czterech niezwykłych kobiet: Anny Walentynowicz, Barbary Sadowskiej, Zuzanny Ginczanki i Simony Kossak. Oprócz tego niezwykłego widowiska uczestniczki mogą liczyć zajmujące debaty, spotkanie z reprezentantkami Ogólnopolskiego Strajku Kobiet i spacer pod hasłem "CZAROWNICE, MNISZKI I CELEBRYTKI…". Organizatorzy przewidzieli także otwarty dyżur warszawskich organizacji działających na rzecz kobiet oraz warsztaty, mające na celu wskazanie kobietom w trudnej sytuacji życiowej, w jakich organizacjach mogą uzyskać wsparcie.

Budowanie światów. Jak narodziła się architektura?

4.10.2023 - Muzeum Narodowe w Warszawie

Dr hab. inż. arch. Marta Tobolczyk, autorka książek "Narodziny architektury. Wstęp do ontogenezy architektury" oraz "Art of Building at the Dawn of Human Civilization" poprowadzi zajmujący wykład, dotyczący początków architektury. To gratka dla poszukujących wiedzy rzadkiej i niesztampowej, ponieważ temat architektury zostanie przedstawiony na podstawie tekstów autorów starożytnych i skupiony na zagadnieniach z zakresu ontogenezy architektury. Wykład odbędzie się w formie online i zostanie przeprowadzony na platformie ClickMeeting. Jesienna deszczowa pogoda niestraszna, kiedy wiedzę można zgłębiać, siedząc we własnym fotelu i delektując się aromatyczną herbatą.

Warsztaty fotograficzne - BRĄZ VAN DYKE. "CZECHOSŁOWACJA ‘56 W SEPII"

4.10.2023 - Fotoplastikon Warszawski, Al. Jerozolimskie 51

Warsztaty fotograficzne, które poprowadzi Łukasz Giętka, współzałożyciel Instytutu Fotograficznych Technik Szlachetnych to świetna propozycja dla zarówno zawodowych fotografów, jak i amatorów, pracujących dopiero nad swoim warsztatem. Tematyka szkolenia oscyluje wokół szlachetnego rodzaju fotografii, jakim jest sepia. Uczestnicy będą mieli możliwość wykonania odbitek na papierze artystycznym, obrazujących krajobrazy Czechosłowacji z roku 1956. To sposób na twórcze spędzenie czasu i nabycie specjalistycznej wiedzy. Warto skorzystać, tym bardziej że wstęp na warsztaty jest wolny.

Men's Chillout

5.10.2023 - Elektrownia Powiśle, Warszawa, ul. Dobra 42

Było już coś dla kobiet, czas na propozycję dla mężczyzn. Opowieści o stylowej męskiej biżuterii i prezentacja stylizacji z męską biżuterią w roli głównej oraz pielęgnacja i relaks z ekspertami, a to wszystko podczas degustacji whisky i cygara - to w ogóle możliwe? Oczywiście, organizatorzy gwarantują wyjątkową atmosferę i pełen relaks. Prawdziwy męski wieczór, z pewnością warto zabrać z sobą przyjaciół. Ilość miejsc jest ograniczona, zatem pospiech w rezerwacji wskazany.

Wystawa - architekci malują Warszawę

6.10 - 22.10.2023 - Warszawski Pawilon Architektury ZODIAK, przy Pasażu Stefana Wiecheckiego Wiecha 4

Architekci koła PLENER wraz z gośćmi z zaprzyjaźnionych europejskich kół artystycznych zapraszają na wyjątkową wystawę, która ma na celu doświadczenie piękna Warszawy okiem architekta. Różne formy i techniki artystyczne w połączeniu z wykorzystaniem kolażu, ceramiki, asamblażu i tkaniny stanowią o dziełach interesujących i niebanalnych. Wstęp na wystawę jest bezpłatny. 

Jesienny targ społeczny w Big Book Cafe MDM

7.10.2023 - Big Book Cafe MDM, Warszawa, Koszykowa 34/5

Książka to też sztuka. Słowo pisane przemawia do wyobraźni i rozwija, dlatego miłośników książek wszelakiej maści z pewnością zainteresują JESIENNE TARGI SPOŁECZNE. Organizatorzy pragną ufundować książkom nowe półki, a to wszystko za ułamek ich wartości. Za 5, 10 lub 20 zł będzie można nabyć nowości, perełki oraz pozycje trudno dostępne w księgarniach. Reportaże, powieści, kryminały, biografie, a nawet książki kulinarne – wszystko na wyciągniecie ręki. Polecamy.

Festiwal Kawy i Czekolady

7.10.2023 - Pałac Kultury i Nauki, Plac Defilad 1

Zapamiętali kawosze i pasjonaci czekolady nie mogą obok tego wydarzenia przejść obojętnie. To coś dla ducha, ciała i wspaniałego samopoczucia. Smakowitości te, sprowadzone z różnych zakątków świata będą kusić aromatem i zachęcać do skosztowania, to jednak nie wszystko. Będzie można również nabyć akcesoria i dodatki, które uprzyjemnią magiczne chwile konsumpcji i zachęcą do zapoznania się z ideą slow life. Chwila tylko dla siebie przy ekskluzywnej filiżance pełnej aromatycznej kawy. Tak, zdecydowanie warto. 

Greenville targi roślin i produktów naturalnych

8.10.2023 - Elektrownia Powiśle, Warszawa, ul. Dobra 42

Dobra energia pochodząca z roślin, hodowanych z pasją, oraz produkty zainspirowane naturą i ekologią to domena wydarzenia Greenville. Oprócz nabycia nowych zielonych eksponatów i sprzyjających dobremu zdrowiu produktów będzie można wziąć udział w warsztatach i wykładach, prowadzonych przez ekspertów. To dopiero początek wspaniałości. Stoiska pełne będą również naturalnych świec, ceramiki, oryginalnej biżuterii, dekoracji w stylu urban jungle oraz naturalnych kosmetyków.

Wystawa. Picasso

12.10 - 14.01.2024 - Muzeum Narodowe w Warszawie

Dzieła Pabla Picasso wypożyczone z Museo Casa Natal Picasso w Maladze będzie można zobaczyć już od 12 października na wystawie czasowej w MNW. Picasso najbardziej znany jest z twórczości, która zapoczątkowała nurt malarstwa zwany kubizmem, jednak na wystawie będzie można zobaczyć również ceramikę, ilustracje książkowe i ryciny, tworzone przez mistrza na przestrzeni dziesięcioleci. Okazuje się, że Picasso to nie tylko abstrakcyjne obrazy, ale również bogactwo i różnorodność stylów, form, emocji oraz barw.

Targi Jestem Slow!

14.10 - 15.10.2023 - Elektrownia Powiśle, Warszawa, Dobra 42

Jeśli niespiesznie celebrujesz drobne chwile oraz przyjemności i doceniasz każdy przeżywany moment, to z pewnością jesteś slow. Organizatorzy Targów Jestem Slow, zapraszają na wspólną celebrację zapachów i piękna. Stoiska wypełnione ręcznie wykonywaną biżuterią, autorską odzieżą i niepowtarzalnym rzemiosłem, polecają się na zakupy. Czas uzupełnić szafę o sezonową odzież i dom o modne dekoracje.

Van Gogh & Friends: The Immersive Experience

14.10.2023 – 14.01.2024 - Soho Art Center, Warszawa, ul. Mińska 63

Miłośnicy twórczości Van Gogha będą zachwyceni, gdyż już 14 października zostaje otwarta immersyjna wystawa dzieł tego sławnego na całym świecie malarza. Nie będzie to jednak zwyczajna wystawa. Będzie to największa immersyjna wystawa, jaka dotąd odwiedziła Polskę, przy czym jej wielkość dotyczy nie tylko powierzchni, ale i treści merytoryczno-artystycznych. Na ekranach, podłodze oraz kolumnach zostaną przedstawione wielkoformatowe obrazy na wzór spektaklu okraszonego dźwiękiem. Odwiedzających czekają niezapomniane emocje.   

Jacek Szynkarczuk. Peryferie

14.10.2023 - Muzeum Sztuki Fantastycznej, Warszawa, ul. Ząbkowska 31

Jeden z najbardziej znanych i cenionych artystów sztuki fantastycznej Jacek Szynkarczuk zaprasza na wystawę swoich obrazów, zatytułowaną "Peryferie". Osadzone w nierzeczywistym świecie formy, które powstają z dbałością o najmniejszy szczegół, wprowadzają widzów w świat magiczny czasem mroczny, innym zaś razem emanujący pozytywną energią. Zawsze jednak są to obrazy interesujące, emocjonujące i pełne głębi. Widzowie będą mogli zapoznać się z kilkudziesięcioma najnowszymi obrazami i ocenić pełen niespodzianek kunszt artysty.

Etnografki, antropolożki, profesorki

18.10.2022 - 29.10.2023 - Państwowe Muzeum Etnograficzne, Warszawa, ul. Kredytowa 1

To wystawa, opowiadająca o znaczeniu kobiet w kształtowaniu etnologii jako dyscypliny naukowej w Polsce. Widzowie zapoznają się z dwoma pokoleniami kobiet, które poświeciły swoje życie zawodowe etnografii, antropologii i etnologii. Angażując swój potencjał w te właśnie dziedziny nauki, zajmowały się kulturą ludzi zamieszkałych nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie. Wystawa obejmuje 20 biografii fascynujących kobiet, które pomimo wojny i przeciwności losów, odegrały znaczące role w budowie polskiej nauki.

Festiwal Roślin na PGE Narodowym 2023  

21-22.10.2023 - PGE Narodowy, Warszawa, al. Księcia Józefa Poniatowskiego 1 

Kolejna już edycja Festiwalu Roślin to, podobnie jak w ubiegłych odsłonach, bogactwo asortymentu roślin, również nowych gatunków i egzemplarzy kolekcjonerskich. Organizatorzy zadbali o różnorodność i jeszcze obszerniejszą ofertę, obfitującą w rośliny, nawozy, książki, ozdobne doniczki i akcesoria dla pasjonatów. Dla każdego znajdzie się coś zielonego taniego, droższego, rzadkiego, pięknego i ulubionego. Warto już zrobić miejsce na parapetach i kwietnikach, gdyż z pewnością na zakupie jednej rośliny się nie skończy.

Refugees Welcome

29.09 - 10.12.2023 - Muzeum nad Wisłą, Warszawa, Wybrzeże Kościuszkowskie 22

Refugees Welcome to wystawa, obejmująca 80 dzieł sztuki, które zostaną wystawione na aukcję charytatywną 5 listopada. Całe wydarzenie ma na celu wsparcie osób, znajdujących się w sytuacji uchodźczej. Zebrane środki zasilą dwa podmioty, czyli Refugees Welcome Polska i Centrum Pomocy Cudzoziemcom. To organizacje, zajmujące się realną pomocą, czyli połączeniem uchodźców z mieszkańcami Warszawy, udostępniającymi im swoje mieszkania, a także pomocą w poszukiwaniu pracy, organizacją kursów językowych i opieką psychologiczną oraz prawną. Udział w wydarzeniu i aukcji obrazów to zatem przyjemne z pożytecznym. Można zrobić coś dobrego i jednocześnie zyskać oryginalną dekorację do mieszkania. 

Wystawa: Badiucao "Chiny. Opowieść prawdziwa"

16.06-15.10.2023 Centrum Sztuki Współczesnej, Zamek Ujazdowski w Warszawie, ul. Jazdów 2  

O wystawie zrobiło się głośno, kiedy przeciw niej zaprotestowały chińskie władze. Problem stanowiły obrazy, które według chińskiego rządu, ranią uczucia chińskiego lidera oraz samych Chińczyków. To oczywiście element chińskiego reżimu, który niewiele ma wspólnego z prawdą, sztuka bowiem nigdy nie powinna podlegać cenzurze. Muzeum nie poddało się naciskom i wystawa została zaprezentowana szerokiej publiczności.

Sztuka Badiucao, chińskiego artysty i aktywisty, przybiera formy sprzeciwu wobec szeroko pojętej komunistycznej propagandzie, wezwań do działania lub projektów badawczych, a tytuł tej konkretnej wystawy nawiązuje do publicznej strategii chińskiej dyplomacji. Obrazy Badiucao to sztuka protestu i sprzeciw wobec niesprawiedliwości reżimu. Zachwycają bogatą kolorystyką i intrygują podtekstami oraz dwuznacznościami. Wystawa potrwa jeszcze tylko do 15 października, więc to już ostatnie chwile na zakup biletów.

 

Autor
Artystyczna mapa Warszawy - warsztaty i wydarzenia w październiku 2023
Dagmara Kasprzyk-Rogal
Dekorator wnętrz, kosztorysant budowlany, copywriter, wykształcenie ekonomiczno-administracyjne. Kobieta wielu pasji, z których największą jest tematyka wnętrzarska. Od...