70 lat temu w polskim designie rozpoczęła się prawdziwa rewolucja. Era, w której rzemiosło artystyczne przestało być postrzegane jedynie przez pryzmat funkcjonalności i użyteczności. W latach 50.-70. XX wieku design zyskał nowy wymiar, stając się odzwierciedleniem ducha czasu, inspiracji Zachodem i pragnienia nowoczesności.

Przełom lat 50. i 60. XX wieku to okres, w którym polski design zaczął nabierać nowoczesnego charakteru. Abstrakcyjne desenie, żywe kolory i asymetryczne kształty stały się wizytówką tego okresu. Artystyczne podejście do rzemiosła, inspirowane trendami zachodnimi, przyniosło świeżość i innowacyjność w podejściu do sztuki użytkowej.  

Wystawa „Design. Oblicza nowoczesności” w DESA Unicum

To właśnie słowo „nowoczesność” stało się kluczem do zrozumienia październikowej odsłony wystawy designu w DESA Unicum. Ekspozycja ta prezentuje bogatą kolekcję obiektów z tamtego okresu, zarówno tych masowo produkowanych, jak i tych, które stanowią wyraz indywidualnych talentów projektantów. Od mebli, przez porcelanę, po niezapomniane neony - to prawdziwa uczta dla miłośników designu.

Neon „Jubiler” - ikona nowoczesnej Warszawy

Jednym z najbardziej charakterystycznych elementów wystawy jest neon „Jubiler”. W latach 80. XX wieku stał się on symbolem nowoczesnej Warszawy, świecąc na rogu ulicy Kruczej i Alei Jerozolimskich. Neon ten nie był tylko reklamą, ale przede wszystkim stał się symbolem nowoczesności i punktem orientacyjnym dla wielu mieszkańców stolicy.

Neon Jubiler, DESA Unicum

Styl brukselski - inspiracja dla Europy Środkowej

Wystawa Światowa z 1958 roku stała się impulsem do kształtowania się nowego stylu w designie, znanego jako brukselski. Ten unikalny styl miał ogromny wpływ na koncepcje projektowe w całej Europie Środkowej. Na wystawie w DESA Unicum można podziwiać kwintesencję tego stylu, w tym ponadczasowy regał projektu Ludvika Volaka.

Regał Volak, DESA Unicum

Drobne przedmioty codziennego użytku - esencja nowoczesności

Wystawa w DESA Unicum prezentuje również szeroki wybór drobnych przedmiotów codziennego użytku. Od patery, przez serwisy do kawy, po wazony i figurki ozdobne. Te niewielkie przedmioty stanowią esencję nowoczesności i doskonale wpisują się w zarówno nowoczesne, jak i vintage wnętrza.

Wystawa „Design. Oblicza nowoczesności” to prawdziwa podróż w czasie, która pozwala zrozumieć, jak wielki wpływ na kształtowanie się polskiego designu miały inspiracje zachodnie i pragnienie nowoczesności. To doskonała okazja, by zanurzyć się w świecie designu i odkryć jego niezwykłe oblicza.

Śpiewaczka, Tomaszewski, DESA Unicum

DESA DESIGN DAYS - program wydarzenia

Miejsce: DESA Unicum, ul. Piękna 1A

Termin: sobota, 7.10.2023

• Godz. 12:00: „Design. Oblicza nowoczesności” - oprowadzanie kuratorskie po wystawie przedaukcyjnej z Mariuszem Pendraszewskim (DESA Unicum)

Godz. 13:00: „Piękne i przemyślane - o projektach Hanny Lachert” - rozmowa z Katarzyną Jasiołek, autorką książki „Hanna Lachert. Wygoda ważniejsza niż piękno”; prowadzący: Mariusz Pendraszewski (DESA Unicum)

Godz. 14:00: „Książęta warszawskiej nocy. Neony doby PRL-u” - wykład Julii Majewskiej (Uniwersytet Warszawski)

Godz. 15:00: „Organica” - oprowadzanie po wystawie Aleksandry Kujawskiej z udziałem artystki