Jesień to czas, gdy przyroda odziewa się w barwy złota, brązu i czerwieni. Jednym z najbardziej charakterystycznych elementów tej pory roku są dynie - królujące na polach, w ogródkach, a także na farmach specjalizujących się w ich uprawie. Dziś opowiemy Wam, czym są farmy dyń, jakie atrakcje tam znajdziecie i dlaczego warto spędzić tam czas z rodziną. Na koniec przygotowaliśmy listę najciekawszych farm dyń w Polsce!

Farmy dyń - czym są i dlaczego stały się popularne?  

Jesień to czas, gdy przyroda odziewa się w barwy złota, brązu i czerwieni. Jednym z najbardziej charakterystycznych elementów tej pory roku są dynie - królujące na polach, w ogródkach i oczywiście na specjalistycznych farmach. Moda na odwiedzanie farm dyń wzięła się przede wszystkim ze Stanów Zjednoczonych, gdzie święto Halloween jest niezwykle popularne. W USA tradycja ta ma długą historię, a odwiedzanie farm dyń stało się integralną częścią obchodzenia tej uroczystości. Ludzie przyjeżdżają z całej rodziny, by wybrać idealną dynię do wyrzeźbienia i przyozdobienia swojego domu.

Z czasem ten trend przeniósł się do innych krajów, w tym również do Polski. Choć u nas Halloween nie jest tak popularne jak w Ameryce, to jednak kultura odwiedzania farm dyń zyskała na popularności. Dodatkowo przyczyniły się do tego liczne atrakcje oferowane przez farmy, które sprawiają, że są one miejscem nie tylko dla miłośników Halloween, ale dla każdego, kto chce spędzić miło czas na łonie przyrody, poznać różnorodność tych warzyw i zanurzyć się w jesiennym klimacie. W efekcie farmy dyń stały się miejscem nie tylko produkcji, ale także atrakcją turystyczną, przyciągającą rzesze odwiedzających każdego roku.

Co robić na farmie dyń? Atrakcje oferowane na miejscu

Na farmach dyń czekają na odwiedzających liczne atrakcje, które sprawią, że każda wizyta stanie się niezapomnianym doświadczeniem. Jednym z głównych punktów programu jest możliwość samodzielnego zbierania dyń prosto z pola. To świetna okazja, by poczuć się jak prawdziwy farmer i wybrać własnoręcznie najpiękniejsze okazy. Po zbiorach można wziąć udział w warsztatach rzeźbienia w dyniach. Pod okiem doświadczonych instruktorów uczestnicy uczą się, jak tworzyć dekoracyjne latarnie, figury czy inne prace. Jest to idealna okazja do wykazania się kreatywnością i przekształcenia zwykłej dyni w prawdziwe dzieło sztuki.

Dla najmłodszych przygotowane są zjeżdżalnie oraz labirynty wykonane z dyń, które dostarczą mnóstwo radości i emocji. Całe rodziny mogą również skosztować różnorodnych potraw z dyń. Kremowe zupy, pikantne ciastka, a także orzeźwiające napoje i nalewki na bazie dyń to tylko niektóre z propozycji, które czekają na smakoszy. Jednym z unikalnych doświadczeń, jakie oferują farmy dyń, jest jazda tradycyjnymi wozami wypełnionymi dyniami. Taka podróż po farmie to nie tylko świetna zabawa, ale także okazja do podziwiania piękna jesiennego krajobrazu. Wielu farmerów dba też o edukacyjny aspekt swojej działalności, organizując ścieżki edukacyjne, które pozwalają zrozumieć historię uprawy dyń, ich właściwości oraz znaczenie w kulturze i kuchni.

Najciekawsze farmy dyń w Polsce - ranking redakcji

Polska, z jej różnorodnością krajobrazów i bogactwem tradycji rolniczych, stała się domem dla wielu farm dyń, które przyciągają zarówno mieszkańców kraju, jak i turystów z zagranicy. Każda z nich ma coś wyjątkowego do zaoferowania, a ich popularność rośnie z roku na rok. Wybraliśmy dla Was kilka miejsc, które w naszej opinii zasługują na szczególną uwagę. Oto lista farm, które warto odwiedzić tej jesieni:

1. Dynioland

Gdzie?: Wieliszew pod Warszawą, ul. Willowa

Dynioland to farma dyń, która stanowi idealne miejsce do spędzania czasu na łonie natury, szczególnie dla dzieci. Miejsce to łączy naukę z zabawą, oferując różne atrakcje oraz edukacyjne elementy dotyczące dyni, ziół i roślin uprawnych. Dynioland oferuje różne wydarzenia i atrakcje zarówno dla grup, jak i dla osób indywidualnych. W weekendy zapraszane są rodziny z dziećmi oraz inne osoby indywidualne.

2. Farma Dyń Pumpkin Farm

Gdzie?: Warszawa, Wilanów, ul. Drewny 17

Farma Dyń Pumpkin Farm w Warszawie zaprasza od 2 września do 31 października 2023, codziennie w godzinach 9-18. W pierwszym tygodniu działania nie będzie dostępny cały teren farmy, ale mini zoo i większość atrakcji będzie otwarta. W tym roku farma została powiększona do 4,5 hektara. Wstęp indywidualny wynosi 35zł dla osób dorosłych i dzieci, natomiast dzieci poniżej roku mają wstęp bezpłatny. Dla grup szkolnych i przedszkolnych wstęp wynosi 56zł od dziecka, w cenie jest program edukacyjny oraz możliwość zbierania dyń.

3. Dyniowa Zagroda - Gospodarstwo rolne Pankiewicz

Gdzie?: Plewiska pod Poznaniem, ul. Szkolna 35

Dyniowa Zagroda to mała farma dyń, gdzie można znaleźć wiele gatunków dyń jadalnych i ozdobnych. Jest to część gospodarstwa rolnego, które zajmuje się naturalną uprawą warzyw i owoców. Farma jest otwarta codziennie (do 31 października 2023 roku) w godzinach 9-18, a wstęp jest bezpłatny.

4. Dyniowe Love - Rotmanka pod Gdańskiem 

Gdzie?: Rotmanka pod Gdańskiem, ul. Zaczarowana 60

Dyniowe Love to kameralna farma dyń, gdzie można znaleźć duży wybór ciekawych odmian dyń jadalnych oraz jeszcze większy wybór dyń ozdobnych. Na farmie dostępne są również przetwory z dyni oraz różnorodne dyniowe gadżety. Dla dzieci przygotowano dmuchane zjeżdżalnie, a zwiedzający mogą się ogrzać przy rozpalonym ognisku. Farma jest otwarta w piątki w godzinach 14:00-18:00 oraz w soboty i niedziele od 10:00 do 18:00. Cena biletu normalnego wynosi 20 zł, a ulgowego - 10 zł.

5. Dyniowa Farma Wrocław 

Gdzie?: Wrocław, ul. Wróblewskiego 9

Dyniowa Farma we Wrocławiu otworzyła się po raz pierwszy i znajduje się niedaleko Hali Stulecia. Na powierzchni ok. 10 tys. m kw. oferuje atrakcje dla dzieci i dorosłych – można przejechać się traktorem, poskakać na trampolinie, rzucić lassem, wskoczyć do basenu z kukurydzą czy zgubić się w labiryncie. Na farmie spotkamy również przyjazne zwierzęta, takie jak króliki, świnki czy kozy.

Godziny otwarcia: Codziennie od 10:00 do 18:00. Czynne do końca października.

Ceny biletów: Bilet ulgowy kosztuje 25 zł, normalny 30 zł. W weekendy ceny są wyższe o 5 zł.

6. Dyniowe Pole Przybynów

Gdzie?: Przybynów, ul. Graniczna 2

Dyniowe Pole w Przybynowie otworzyło się po raz pierwszy w 2017 roku i jest znane z dziesiątek odmian dyni w różnych kształtach i kolorach. Farma przyciąga zarówno amatorów, jak i profesjonalnych fotografów. Miejsce zawdzięcza swoją atmosferę właścicielom, którzy angażują się w lokalne inicjatywy i są organizatorami październikowego „dyniobrania”.

Godziny otwarcia: W weekendy od 10:00 do 18:00. W dni robocze od 11:00 do 18:00, ale wymagana jest rezerwacja. Czynne do końca października.

Ceny biletów: Wstęp na farmę kosztuje 10 zł/os. Można też wynająć miejsce na profesjonalne sesje zdjęciowe w cenie 60 zł/godz.

7. JEdynie

Gdzie?: Wawrzeńczyce 84

W podkrakowskich Wawrzeńczycach znajduje się mała farma dyniowa, gdzie można zrobić zdjęcia i kupić zdrową żywność. Miejsce oferuje ogrom barwnych warzyw i owoców.

Godziny otwarcia: Codziennie od 9:00 do 18:00.

Ceny biletów: Wejście na farmę jest bezpłatne.

8. Bacówka Radawa & SPA ****

Gdzie?: Radawa, ul. Cicha 30a

W 2019 roku powstała jedna z najpiękniejszych farm w Polsce. Oprócz jesiennej scenerii, oferuje różne atrakcje, takie jak dyniowe kręgle i szachy, oraz możliwość korzystania z oferty hotelu.

Godziny otwarcia: Farma jest otwarta przez cały dzień, do końca sezonu.

Ceny biletów: Wejście jest bezpłatne dla gości hotelu Bacówka Radawa & SPA ****. Dla pozostałych osób kosztuje 10 zł.

9. Dyniowa Planeta w Kielcach

Gdzie?: Kielce, ul. Piekoszowska 137

Dyniowa farma w centrum Kielc. Możliwość zakupu ekologicznych warzyw, 50 odmian dyń.

Godziny otwarcia: Czw. 12:00-18:00, Pt-nd 10:00-18:00

Cennik: 15 zł od osoby, dzieci do 2 lat bezpłatnie.

10. Dyniowy zakątek w Olszanach

Gdzie?: Olszany 171

Miejsce, które trzeba odwiedzić jesienią. Dojrzałe dynie o pomarańczowej barwie w każdej odsłonie. Przy farmie mieści się sklep z domowymi przetworami i dyniowymi smakołykami. Organizowane są zajęcia dla dzieci. Osoby indywidualne mogą w piątki odwiedzić „dyniowy sklepik”. Po posiłku warto zobaczyć zabytkowy kościół i park przy ruinach pałacu Hohenzollernów.