Kiedy dokładnie wypada Halloween?

Historia święta i związane z nim tradycje Halloween jest świętem, które wypada dokładnie 31 października. Tak naprawdę nie wiadomo dokładnie, skąd wzięło się to święto, jednak można twierdzić, iż zostało ono zapoczątkowane przez rzymskie święto, podczas którego czczono bóstwa nasion oraz owoców. Jest również drugie święto, nawet bardziej prawdopodobne, które mogło być pierwowzorem dzisiejszego Halloween. Jest to święto celtyckie, podczas którego witano nadchodzącą zimę. Co więcej, święto było łączone także z obchodami święta zmarłych, gdyż wierzono, iż w tym dniu zaciera się granica pomiędzy światem żywych a umarłych.

Dzisiejsze Halloween wywodzi się ze Stanów Zjednoczonych, a tradycje związane z tym świętem rozpoczęli irlandzcy imigranci. Kojarzyć nam się mogą szczególnie dwie tradycje z tym świętem. Pierwsza z nich zakłada wydrążenie dyni, a następnie wycięcie w niej twarzy, najlepiej w jak najbardziej upiorny sposób. W tak przygotowaną dynię można włożyć świeczkę i wystawić na dwór, czekając na ściemnienie się, gdy dynia będzie wyglądała iście przerażająco.

Kolejną z tradycji Halloween jest „Cukierek albo psikus”. Tradycja ta polega na wędrowaniu od domu do domu w strasznych przebraniach z jakimś pojemniczkiem w dłoni, najczęściej z wiaderkiem w kształcie dyni w celu pozyskania jak największej ilości słodyczy. Jeśli mieszkańcy któregoś z domów nie poczęstują chodzących słodkościami, mogą spodziewać się psikusa.

Choinka na Halloween? Takie trendy pojawiły się w Ameryce

W Stanach Zjednoczonych wyznacza się dziś najwięcej trendów. Tak i w przypadku Halloween i choinki. Wydawać by się mogło, żeby nie można tych dwóch rzeczy połączyć, a jednak… Otóż coraz częściej w amerykańskich domach pojawia się halloweenowa choinka, przypominająca taką samą choinkę, którą ubieramy na święta Bożego Narodzenia, ale zamiast kolorowych lampek i bombek, ta choinka przyozdobiona jest w pajęczyny, czarny tiul, dynie oraz inne ozdoby, które mogłyby kojarzyć się nam z Halloween. Co ciekawe, choinka halloweenowa może być standardowo zielona, tak jak ta na Boże Narodzenie, ale również może być pomarańczowa, a pomarańcz jest chyba najbardziej kojarzącym się z Halloween kolorem.

Pomysły na dekoracje domu na Halloween - słodkie dynie, a może przerażające pajęczyny?

Pomysłów na dekorację domu na Halloween jest naprawdę całe mnóstwo. Najbardziej popularne są oczywiście dynie, które możemy wydrążyć i wyciąć w nich przerażające twarze, ale równie dobrze możemy je pozostawić w całości, a po Halloween wykorzystać je w kuchni. Wybór ozdób powinien zależeć przede wszystkim od naszego własnego gustu i od tego, czy zamierzamy udekorować nasz dom w naprawdę przerażającym stylu, czy raczej w bardziej zabawnym.

Na rynku dostępne jest naprawdę wiele różnych ozdób, a część z nich możemy także stworzyć samodzielnie. Poza dyniami możemy na przykład wykorzystać pajęczyny w różnych kolorach, biały bądź czarny tiul rozłożony w różnych miejscach domu, girlandy z nietoperzy czy też z duszków, czy nawet tak jak już wcześniej wspomniano - halloweenową choinkę. Warto pamiętać, iż najbardziej efektywna zawsze jest pajęczyna. Warto więc porozkładać ją w różnych miejscach i jak najbardziej porozciągać, gdyż wtedy daje ona najlepszy efekt.

Jak ozdobić wejście do domu na Halloween? Efektowne dekoracje przed dom

W Stanach Zjednoczonych największą uwagę zwraca się przede wszystkim na ozdobienie wejścia do domu, ponieważ jest ono najbardziej widoczne przez przechodzących obok ludzi, a więc też powinno prezentować się ono możliwie jak najlepiej. Żeby efektownie przystroić wejście naszego domu, najlepiej w tym celu użyć wielu dyń i rozłożyć je po obu stronach drzwi. Jedne z nich mogą być wycięte, inne mogą pozostać w całości.

Dodatkowo dobrze jest na drzwiach zawiesić ozdobny halloweenowy wianek, kupiony jako gotowiec, bądź też wykonany samodzielnie z różnego rodzaju ozdób, które mamy akurat pod ręką. By dodać odpowiedniego klimatu, warto także dookoła drzwi porozwieszać ozdobną pajęczynę. Taką pajęczynę dostać można w wielu sklepach - im bardziej się ją rozciągnie, tym lepszy efekt ona daje.

Chcąc wykorzystać bardziej ambitne ozdoby, możemy pokusić się o umieszczenie wokół naszego domu ozdobnych kościotrupów czy duchów, nawet takich wielkości człowieka. Mogą one być tak naprawdę głównym elementem naszej kompozycji. Dodatkowo można pokusić się o umieszczenie na przykład na przydomowym drzewie czarownicy lecącej na miotle, czy też wiszącego ducha.

Zdecydowanie warto także zadbać o odpowiednie oświetlenie, gdyż należy mieć na uwadze, iż nasze dekoracje najlepiej będą się prezentowały wtedy, kiedy na dworze się już odpowiednio ściemni. W tym celu zawiesić można na przykład pomarańczowe lampki bądź lampiony w kształcie dyni.