W krakowskim Muzeum Sztuki Współczesnej (MOCAK) odbędzie się wystawa “Talent fotograficzny Agnieszki Osieckiej”. Zwykle mówi się o Osieckiej w kontekście piosenek, kochanków i alkoholu. Czas poznać artystkę z zupełnie nowej strony!

Agnieszka Osiecka miała wiele talentów: pisała trafne recenzje, piosenki, komentowała sprawy polityczne, znała kilka języków obcych, pływała wyczynowo. Pomija się natomiast jej talent fotograficzny. I właśnie tę pasję chce przybliżyć wystawa w MOCAK-u.

Osiecka była inteligentną kobietą, błyskotliwą, otwartą na świat i ciekawą świata. Ale wśród niezliczonych zalet, które można by wymieniać jeszcze bardzo długo, wyróżniał się jej zmysł obserwacji. Potrafiła żartobliwie dostrzec ludzkie “dramaciki”, ale też zmusić odbiorców do zastanowienia się nad tymi prawdziwymi.

Zawsze trafiała w punkt, potrafiła celnie i przenikliwie ująć problem w kilku zdaniach. Umiała przekazać w skondensowanej formie clou sprawy. Przy tym robiła to z przymrużeniem oka, rezolutnie, dowcipnie. Może dlatego tak świetnie odnalazła się w fotografii. 

Zdjęcia Agnieszki Osieckiej

Jej przygoda z fotografią zaczęła się w latach 80-tych, kiedy rozpoczęła współpracę z magazynem ilustrowanym, który wychodził w Nowym Jorku. Od tej pory często odwiedzała to miasto. Miała tam wielu przyjaciół, w tym Elę Czyżewską. Część fotografii pochodzi właśnie z tego okresu. Co ciekawe, w jej nowojorskich pracach zawsze musiało się pojawić coś czerwonego.

Osiecka o fotografii?

„Czym dla mnie jest fotografia? Może czymś takim jak piosenka: pamięcią, którą zna się na pamięć. Notatką. Westchnieniem. Klepsydrą. Bajką. A trochę też – bujdą” – tak Agnieszka Osiecka rozpoczęła swoją książkę "Na początku był negatyw" - zbiór fotograficznych impresji opatrzonych barwnym komentarzem. Utrwaliła tam ważne dla niej chwile, osoby, wrażenia i przemyślenia. To fotoautobiografia niecodziennych sytuacji i myśli Agnieszki Osieckiej, zbiór minianegdotek, żartów fotograficzno-słownych, refleksji, dygresji, sentencji. 

Uwielbiała robić zdjęcia i o nich rozmawiać przez długie godziny. Podczas tych dyskusji powstały jedne z lepszych portretów Agnieszki autorstwa fotografa Czesława Czaplińskiego - była tak pochłonięta zdjęciami, że nie widziała, co się dzieje wokół niej, a Czapliński to wykorzystywał i utrwalał Osiecką na kliszy.

Wystawie towarzyszyć będzie publikacja z obszernymi fragmentami Dziennika, wspomnieniami osób bliższych i dalszych oraz listami Osieckiej.

Gdzie: Kraków, MOCAK

Kiedy: 27.10.2023 - 3.03. 2024

O Agnieszce Osieckiej

Zasłynęła jako poetka, autorka tekstów piosenek, pisarka, reżyser teatralny i telewizyjny, dziennikarka. Od 1954 roku związana była ze Studenckim Teatrem Satyryków (STS). Agnieszka Osiecka prowadziła w Polskim Radiu Radiowe Studio Piosenki, które wydało ponad 500 piosenek i pozwoliło tym samym wypromować wiele gwiazd. Jej teksty śpiewali Maryla Rodowicz, Irena Santor, Skaldowie, Czerwone Gitary, Edyta Geppert, Violetta Villas, Alibabki, Magda Umer, Andrzej Zieliński czy Urszula Sipińska.

Przez całe życie otaczała się mężczyznami, przeżywała burzliwe związki, rozstania i romanse – wśród jej partnerów byli pisarze Marek Hłasko i Andrzej Jarecki, producent Wojciech Frykowski, krytyk literacki Zbigniew Mentzel oraz dziennikarz Daniel Passent. Z tym ostatnim miała córkę Agatę Passent, która prowadzi Fundację Okularnicy, zajmującą się twórczością Osieckiej. Oprócz fotografii miał też inne ukryte talenty: pisała opowiadania i była autorką sloganu “Coca-Cola. To jest to”.

Autor
Wystawa fotografii Agnieszki Osieckiej! Wiele z jej prac będzie pokazanych po raz pierwszy!
Monika Utnik
Dziennikarka, wieloletnia redaktorka pism wnętrzarskich, absolwentka polonistyki i italianistyki Uniwersytetu Warszawskiego, autorka książek dla dzieci. Zadebiutowała...