Listopad w Warszawie upłynie pod znakiem targów i wystaw, ale również wydarzeń, obfitujących w szeroko pojęte piękno, rozświetlających szary jesienny czas. Absolutnie nie będzie nudy, będzie za to kolorowo, interesująco i pouczająco. Zapraszamy do zapoznania się z artystyczną mapą Warszawy na listopad 2023.

Darmowy listopad 2023 w rezydencjach królewskich

02.11 - 30.11.2023 - Warszawa

Czy przepych i historię można połączyć? Oczywiście! Najlepszym przykładem są rezydencje królewskie, które zawierają synonimy obu tych pojęć. Listopad jest miesiącem, w którym corocznie od 12 lat można odwiedzać bezpłatnie rezydencje królewskie w całej Polsce. Warszawa z pewnością ma się czym pochwalić i w tym roku. Wystawy czasowe, warsztaty, lekcje muzealne, oprowadzania, wykłady i konferencje organizowane w Zamku Królewskim w Warszawie, Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie oraz Łazienkach Królewskich są okazją do zapoznania się z bogatą historią Polski. Warto skorzystać.

Targi Jestem Organic

04.11 - 05.11.2023 - Elektrownia Powiśle, ul. Dobra 42

Elektrownia Powiśle organizuje trzecią już edycję targów dla entuzjastów bycia blisko natury. Pierwsza i druga edycja spotkały się z olbrzymim zainteresowaniem, więc organizatorzy mają nadzieję na powtórzenie tego sukcesu. Świadoma relacja z ekologią i darami natury sprowadza na targi nie tylko odwiedzających, ale przede wszystkim lokalnych producentów i wystawców, oferujących naturalne towary i usługi. Na targach będzie można obejrzeć i nabyć organiczne kosmetyki i produkty do ciała, naturalną odzież i tkaniny, ręcznie wykonane świece, wyselekcjonowane rośliny oczyszczające powietrze i rzemieślniczą biżuterię z energetycznymi kamieniami. A to tylko ułamek asortymentu.

Targi plakatu i komiksu

04.11 - 05.11.2023 - PGE Narodowy

Ściana straszy pustką? A może po prostu brakuje chwytliwej, przyciągającej wzrok grafiki we wnętrzu? Tym bardziej targi plakatu i komiksu polecają się na jesień. Już na początku listopada na PGE Narodowy odbędzie się wydarzenie, zrzeszające miłośników tej właśnie formy sztuki. Organizatorzy zapraszają wszystkich fanów dobrego designu i zapewniają, że wyselekcjonowani wystawcy zaprezentują zarówno najlepsze współczesne prace, jak i stylowe perełki, powstałe w duchu stylistyki vintage oraz uniwersalności artystycznej.

TARGOWISKO SZTUKI

04.11 - 05.11.2023 - Centrum Praskie Koneser, Warszawa

Targowisko sztuki obchodzi w bieżącym roku 17 urodziny. Z tej okazji nastąpi prezentacja i sprzedaż dzieł 91 znanych artystów, wśród których znajdą się prace z dziedzin takich jak plakat, grafika, fotografia, rzeźba i malarstwo. Nie zabraknie również rzemieślniczej ceramiki. Różnorodność form i technik jest gwarantem tego, że każdy na targach znajdzie coś interesującego do swojego wnętrza. To swoisty piknik twórczy, który na ten jeden weekend stanie się miejscem spontanicznych przeżyć, oscylujących wokół artyzmu.

Targi biżuterii i dodatków

04.11 - 05.11.2023 - PGE Narodowy

Wielbiciele pięknych rzeczy będą na targach czuli się jak ryby w wodzie. Tym razem będzie to piękno w odsłonie bardziej przyziemnej, czyli użytkowej. Mowa o biżuterii i dodatkach, które dodają charakteru i koloru zarówno codziennej, jak i odświętnej stylizacji. Jubilerzy, rzemieślnicy i artyści nie tylko zaprezentują akcesoria charakteryzujące się niepowtarzalnym wzornictwem, ale również zadbają o strefę szkoleń, w której podzielą się tajnikami jubilerskiego rzemiosła. Złoto, srebro i kamienie szlachetne to nie tylko domena pań. Również panowie z pewnością znajdą coś dla siebie. Może luksusowe spinki do mankietów albo niebanalną bransoletę?

Sen o Sztuce - warsztaty artystyczne dla rodzin

04.11 - 28.11.2023 - Galeria Magdaleny Kobiereckiej, Warszawa, ul. Schroegera 7

Cykl artystycznych warsztatów kierowany jest do rodzin, które pragną zacieśniać więzi rodzinne poprzez wspólne działanie twórcze. To obszerne wydarzenie. W listopadzie odbędą się cztery cykle, obejmujące tematykę obrazów ze snu z elementami sztuki współczesnej, wizualizację obrazów dźwiękowych oraz realizm fantastyczny z elementami dotartu na szkle. Każdy z nich przewiduje spotkania w kilku datach, a uczestnictwo rodzin jest bezpłatne. Uczestnicy będą mogli sprawdzić się w technikach takich jak akwarele, pastele, czy akryl na szkle. Organizatorzy gwarantują wyśmienitą zabawę w wyjątkowym, rozwijającym artystycznie klimacie.

Warsaw Home - Biznesowe targi Wnętrz

07.11 - 10.11.2023 - Nadarzyn, Aleja Katowicka 62

Warsaw Home to największe w Europie targi designu, obejmujące wszystkie dziedziny, związane z sektorem wyposażenia wnętrz. W ubiegłorocznych targach wzięło udział 600 wystawców, a stoiska wystawiennicze odwiedziło 49.000 kontrahentów biznesowych z całego świata. W tym roku wydarzenie zapowiada się równie spektakularnie. Będzie można zapoznać się z ofertami znakomitych ekspertów technicznych, projektantów, developerów, wykonawców, sprzedawców i producentów, a asortyment obejmuje technologie i materiały budowlane oraz wykończeniowe, wyposażenie łazienek i kuchni, wzornictwo i tekstylia, meble oraz oświetlenie. Nie da się nie zauważyć, że projekt rozwija się bardzo dynamicznie, a Warsaw Home jest miejscem idealnym dla nawiązywania owocnych relacji biznesowych i poszerzenia horyzontów o nowoczesne trendy.

BEKSIŃSKI.LIVE

08.11.2023 - COS Torwar, Warszawa, Łazienkowska 6A

Spektakle multimedialne coraz śmielej wdzierają się na międzynarodową arenę sztuki. Połączenie dźwięku, przestrzeni i obrazu funduje obserwatorom emocje nieporównywalne z niczym innym. To jak zanurzenie się we wszystkie zmysły jednocześnie. Tak będzie również w przypadku spektaklu immersyjnego BEKSIŃSKI.LIVE, organizowanego w Warszawie, w którym udział zapowiedziały takie gwiazdy jak Katarzyna Nosowska, Piotr Rogucki, Błażej Król i O.S.T.R. W spektakularnych wnętrzach hal rozbrzmiewać będzie muzyka spójna z animacjami, przygotowanymi przez Mariusza Kulmę. To muzyczne podbicie dzieł mistrza, których wyraz twórczy został wzmocniony przez sztuczną inteligencję, zaoferuje widzom wielopłaszczyznowy kompletny i wyrafinowany przekaz. Z pewnością jest to spektakl wart obejrzenia.

Magiczny Botaniczny - Cztery Żywioły

11.11.2023 - 28.02.2024 - Ogród Botaniczny Uniwersytetu Warszawskiego Al. Ujazdowskie 4

Wystawa Magiczny Botaniczny, inspirowana światem roślin i zwierząt, rozbłyśnie już w listopadzie tysiącami świateł. Wystawa organizowana przez Uniwersytet Warszawski i Lumagica będzie składała się ze świetlnych rzeźb roślin i zwierząt, inspiracje czerpiąc z ze świata legend i baśni. Odwiedzający będą mogli zobaczyć na przykład świetlnego mamuta naturalnych rozmiarów, przepięknie podświetlone latające kolibry i olbrzymie kwiaty, a także baśniowe stwory i spektakularne kurtyny świetlne. Wystawę odwiedzający będą mogli podziwiać od wtorku do niedzieli po zmroku, kiedy magia świateł działa w całej okazałości.

Warsztaty tworzenia instalacji

17.11-26.11.2023 - Pracownia projektowania przestrzennego SCEK, Warszawa, Jezuicka 4

W tym cyklu warsztatów kreatywnych na pewno warto wziąć udział. To coś zupełnie innego, nieoczywistego. Mianowicie organizatorzy powołują się na stwierdzenie „forma podąża za funkcją”, stworzone w szkole Bauhausu. Celem będzie zaprojektowanie i stworzenie obiektów przestrzennych, obiektów użytkowych i przedmiotów, będących odzwierciedleniem współczesnego dobrostanu. Warsztaty zakończą się w grudniu wystawą, podsumowującą twórczość artystyczną uczestników.

ARKADIA - wystawa

17.11.2023 - 17.03.2023 - Muzeum Narodowe w Warszawie

Arkadia, czyli fikcyjna kraina wiecznego szczęścia doczekała się wielu odsłon. Malarstwo jest zaledwie jedną z nich, jednak zasoby artystyczne są tak wielkie, że warto cyklicznie organizować wystawy poświęcone temu zagadnieniu. Do takiego też wniosku doszli organizatorzy wystawy, czyli Muzeum Narodowe w Warszawie. Od 17 listopada będzie można podziwiać wystawę, obejmującą obrazy, ryciny i rysunki z zasobów własnych MNW, ale również zapożyczone z francuskich i niemieckich muzeów. Poza malarstwem będzie można również zapoznać się z rzeźbami, majolikami i kostiumami, zachowanymi w konwencji klasycznego mitu Arkadii.

„Dziadek do orzechów. Zimowy cud” - spektakl immersyjny

Premiera 17.11.2023 - Art Box Experience, Fabryka Norblina

Fabryka Norblina zdecydowanie obfituje w tym sezonie w wydarzenia artystyczne. Zachęcającą propozycją jest spektakl immersyjny „Dziadek do orzechów. Zimowy cud” jeszcze przed nadejściem pierwszego śniegu wprowadzi widzów w zimowy świąteczny klimat. Widowisko oparte na słynnym balecie Piotra Czajkowskiego pozwoli zanurzyć się w pełni w ten bajkowy świat, umożliwiając jednocześnie obcowanie z obrazem, światłem i dźwiękiem. Wszystko to będzie działo się jednocześnie w wielkoformatowych przestrzeniach Art Box Experience. Spektakl jest propozycją, naładowaną po brzegi ładunkiem emocjonalnym i kierowany jest zarówno do dzieci, jak i do dorosłych.

Kaplica Sykstyńska - DZIEDZICTWO - wystawa immersyjna

18.11 - 10.02.2024 - PGE Narodowy

Również w listopadzie na miłośników sztuki czeka wydarzenie, którego warto nie przegapić. Co prawda będzie trwało aż do lutego, ale już teraz przypominamy, żeby nikomu nie umknęło. Mowa mianowicie o wystawie, na której została odwzorowana naturalnej wielkości Kaplica Sykstyńska, stanowiąca jedną z największych atrakcji Watykanu. To ekspozycja najbardziej dotąd zaawansowana technologicznie, odwzorowująca idealnie prawdziwy budynek. Całość zajmuje powierzchnię 1600 m2. Dzieła nie będą namalowane na sklepieniu i ścianach, a wyświetlane w miejscach, w których znajdują się oryginalnie. Polska jest pierwszym krajem, w którym będzie można obejrzeć wystawę.

Targi Designu WZORY - edycja JESIEŃ

18.11 - 19.11.2023 - Elektrownia Powiśle, ul. Dobra 42

Jesienna edycja Targów Designu WZORY zbliża się wielkimi krokami. To miejsce idealne wręcz do uzupełnienia wnętrza o stylowe dodatki i puszyste tekstylia, dodające ciepła i przytulności w tę niesprzyjającą dobremu nastrojowi aurę. Na targach będzie można, jak w każdej edycji, nabyć rzemieślnicze towary, zgodne z najnowszymi trendami. Wystawcy zaoferują zatem miłe dla oka filiżanki na gorącą, rozgrzewającą czekoladę lub herbatę, egzotyczne olejki i świece zapachowe, lampy, koce, obrazy i grafiki, a także niepowtarzalną biżuterię i ciepłą jesienną odzież oraz akcesoria.

Targi Jestem Vintage

25.11 - 26.11.2023 - Elektrownia Powiśle, ul. Dobra 42

Po raz siedemnasty organizatorzy zapraszają do Elektrowni Powiśle na znane i lubiane Targi Jestem Vintage. Od tych wszystkich wystawionych klimatycznych rzeczy może zakręcić się łezka w oku. Te wspomnienia można przenieść do domu, kupując na targach płytę gramofonową, konfekcję, galanterię, kolczyki identyczne z tymi, jakie 20 lat temu nosiła mama, „babciny” zegar z kukułką albo lampę stylizowaną na lata 50. Z pewnością będzie w czym wybierać, ponieważ organizatorzy zapowiadają wystawców, którzy zaprezentują „dobra nie tylko produkcji krajowej, ale i zagranicznej!”.

Wernisaż | wystawa czasowa „Odbicia Piękna”

26.10.2023 - 21.04.2024 - Muzeum Azji i Pacyfiku, Warszawa, ul. Solec 24

Muzeum Azji i Pacyfiku dba o swoich gości, udostępniając szerokiej publice twórczość z każdej dziedziny sztuki azjatyckiej. Tym razem będzie można zapoznać się z jedną z największych na świecie kolekcją chińskich obrazów na szkle z końca XIX i XX wieku, prezentowanych w ramach wystawy „Odbicia piękna”. Koneserom sztuki chińskiej i nie tylko zostanie przedstawionych 75 obrazów, ukazujących portrety, sceny z literatury i mitologii, sceny domowe i przedmioty, przynoszące szczęście. Wystawa potrwa aż do kwietnia, więc jest sporo czasu na zakup biletów. Może bilet to dobry pomysł na prezent bożonarodzeniowy?

Przyszłość jest dziś - wystawa

10.10.2023 - 31.01.2023 - Centrum Nauki Kopernik, Wybrzeże Kościuszkowskie 20

Wystawa „Przyszłość jest dziś” to świetna okazja do poszerzenia wiedzy technicznej. Nie tej nudnej i niepotrzebnej, ale wiedzy pożytecznej i interesującej, a przede wszystkim tej wybiegającej w przyszłość. Centrum Nauki Kopernik pragnie oderwać widzów od telefonów i laptopów na rzecz uruchomienia wyobraźni i przeżycia wyjątkowej podróży.

Będzie można zobaczyć cyborga i niewielkie roboty, wykonujące zadania medyczne, obejrzeć z bliska prawdziwy ludzki mózg i przetestować możliwości współczesnych protez biotonicznych. A to dopiero początek. Ta wystawa z pewnością nie jest nudna, a trudna wiedza sama wchodzi do głowy. Polecamy!

Autor
Artystyczna mapa Warszawy - warsztaty i wydarzenia w listopadzie 2023
Dagmara Kasprzyk-Rogal
Dekorator wnętrz, kosztorysant budowlany, copywriter, wykształcenie ekonomiczno-administracyjne. Kobieta wielu pasji, z których największą jest tematyka wnętrzarska. Od...