Początek roku 2024 będzie czasem odpoczynku po intensywnym grudniu, który obfitował w jarmarki i targi bożonarodzeniowe oraz moc emocji, związanych ze świętami i zakończeniem roku. Warszawa w styczniu będzie zatem artystycznie niezwykle bogata w wyciszające wystawy tematyczne i wernisaże, otaczające spokojem umysł i w pełni zaspokajające zmysł estetyki. Będzie również coś dla młodzieży, wszak ferie za pasem, oraz miłośników nowinek oświetleniowych. Zapraszamy do zapoznania się z Artystyczną Mapą Warszawy na styczeń 2024.

Zielone języki i kamienne poduszki - Kraina Wygasłych Wulkanów

07.01.2024 Południk Zero, ul. Wilcza 25

Wydarzenie jest perełką dla miłośników górskich krajobrazów. Każdy, kto lubi lub chciałby dopiero rozpocząć przygodę z podziwianiem kwitnących tarnin, widoków górskich oraz zwiedzeniem wielowiekowych zabytków z Gór i Pogórza Kaczawskiego z pewnością chętnie posłucha o tym, jak zorganizować taką eskapadę i gdzie się udać po najpiękniejsze pejzaże.

Przewodniczka górska Anna Lewandowska wskaże najbardziej urokliwe zakątki i opowie, czego można się spodziewać w czasie podróży. Po takim wykładzie pozostaje obudzić w sobie zachwyt przyrodą, pozytywnie nastawić się na podróż i przygotować aparat fotograficzny, aby uwiecznić najpiękniejsze krajobrazy. 

Tusz przy kawie - wystawa rysunków w kawiarni

Dobra Materia 13.01.2024 Kawiarnia Dobra Materia, ul. Nowolipki 13

Podziwianie sztuki przy kawie w luźnej, kawiarnianej atmosferze jest możliwe, ponieważ 13 stycznia w Dobrej Materii znana i lubiana rysowniczka Karolina Sadowska zaprezentuje 40 prac swojego autorstwa. To wyjątkowa wystawa, ponieważ technika wykonania rysunków jest niecodzienna.

Prace zostały wykonane za pomocą precyzyjnych pisaków kreślarskich, zwanych rapidografami. Pozwalają one na rysowanie tuszem linii o równej szerokości. Jak za pomocą takich narzędzi uzyskać grafiki, przestawiające rozgwieżdżone niebo, kwiaty, czy motywy baśniowe? O to wszystko będzie można zapytać autorkę wernisażu podczas podziwiania rysunków i delektowania się aromatyczną kawą.

Warsztaty - Portrety światłocieniowe

13.01.2024 Łazienki Królewskie, Stara Oranżeria

Poznawanie nowych technik artystycznych w malarstwie jest ważną częścią rozwijania warsztatu. Będzie ku temu dobra możliwość, ponieważ 13 stycznia w Łazienkach Królewskich odbędą się warsztaty plastyczne dla młodzieży i dorosłych, zapoznające uczestników z metodą zwaną chiaroscuro, czyli światłocień. Uczestnicy warsztatów wykonają tą właśnie metodą barokowe portrety, ale także wysłuchają wykładu o tym, jakich materiałów plastycznych i w jakich celach artyści używali w XVII i XVIII wieku. Warsztaty są częścią wystawy „Mattia Peri. Odkrywając barokowe tajemnice Malty”, którą można obejrzeć w Muzeum Łazienek Królewskich. Wystawa zakończy się 3 marca 2024 w.

Feryjne Otwarte Spotkania Artystyczne 2024 - interdyscyplinarne warsztaty dla młodzieży

13.01.2024 Stołeczne Centrum Edukacji Kulturalnej, Jezuicka 4

Interpersonalne warsztaty to propozycja dla młodzieży na feryjny czas. Projekt Feryjne Otwarte Spotkania Artystyczne (FOSA) to zajęcia, odkrywające przed młodzieżą tajniki dziedzin takich jak muzyka, choreografia, teatr, improwizacja i kreatywność. Wraz z opiekunami młodzież będzie tworzyć musical, przeżywając tym samym wspaniałą twórczą przygodę. W zestawie atrakcji możliwość wystąpienia na scenie i nagrania swojego głosu w profesjonalnym studiu nagrań. Kto wie, może z tej gromadki wyłoni się przyszły artysta profesjonalnej sceny?

Warsztaty fotograficzne - Sztuka w kadrze. Pojawia się i znika

20.01.2024, Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy, Aleje Ujazdowskie 20

Pod znakiem feryjnych rodzinnych spotkań odbędą się warsztaty fotograficzne, obejmujące tematykę światłoczułości. Uczestnicy dowiedzą się, czym jest światłoczułość, jak powstaje fotografia, jak ma się światło słoneczne do utrwalenia obrazu oraz samodzielnie wykonają prosty aparat z puszki po napoju. To dobry sposób na zaszczepienie w pociechach zamiłowania do fotografii. Być może stanie się to pasją na całe życie. Warsztaty poprowadzone zostaną przez Annę Szary, edukatorkę, kuratorkę wystaw, autorkę tekstów i historyczkę sztuki.

Warsztaty - Maltańskie wzory

27.01.2024 Łazienki Królewskie, Centrum Edukacji Ekologicznej w Nowej Palmiarni

Kolorowe geometryczne wzory, zamknięte w kafelkach to cecha charakterystyczna wzornictwa maltańskiego i ważny element tożsamości architektonicznej Malty. W przestrzeni komercyjnej spotykamy je na ceramicznych kaflach, zdobiących wnętrza, jednak w Centrum Edukacji Ekologicznej w Nowej Palmiarni będzie można wyczarować te barwne wzory za pomocą haftu krzyżykowego. Haftowane przez uczestników tkaniny mogą później ozdobić wnętrza mieszkania, dodając mu śródziemnomorskiego charakteru.

31. Międzynarodowe Targi Sprzętu Oświetleniowego

ŚWIATŁO 2024 31.01.2024 - 02.02.2024 EXPO XXI Ignacego Prądzyńskiego 12/14

Przed nami największe w Polsce wydarzenie, dotyczące branży oświetleniowej. To gratka nie tylko dla wystawców, ale również odwiedzających, którzy będą mogli wziąć udział w warsztatach i prezentacjach, nabywając wiedzę o nowoczesnych technologiach oświetleniowych, sposobach wdrożenia nowych technologii, a także pozyskają liczne kontakty biznesowe dzięki formule B2B i B2C. Organizatorzy gwarantują pełen przekrój wystawców w postaci dystrybutorów, architektów, producentów i projektantów, oferujących innowacyjne produkty i technologie z zakresu oświetlenia architektonicznego, ulicznego, technicznego oraz oświetlenia do wnętrz.

WYSTAWY CZASOWE

Paryż Północy? Warszawa lat 30. na fotografiach Henryka Poddębskiego

06.12.2023 - 06.01.2024 Fotoplastikon Warszawski, Al. Jerozolimskie 51

Warszawa lat 30. tętniła życiem. Restauracje z wyśmienitym jedzeniem, dancingi, kabarety, przytulne kawiarnie, ale również wspaniała architektura i klimatyczne uliczki. Taką właśnie Warszawę można już oglądać na fotografiach, wykonanych przez Henryka Poddębskiego, jednego z najbardziej uznanych fotografów XX wieku. Aż 48 zdjęć, przestawiających Warszawę tamtych czasów będzie można podziwiać już tylko do 6 stycznia w Fotoplastikonie. Kto jeszcze nie był, niech nie przegapi okazji.

Wystawa - Jerzy Nowosielski

17.11.2023 - 04.02.2024 Zachęta, Narodowa Galeria Sztuki. Plan Małachowskiego 3

Tematyką wystawy prac Jerzego Nowosielskiego są cztery wątki i typy obrazowania, mianowicie pejzaże komponowane z elementami geometrii, ciało, abstrakcja oraz nowatorskie spojrzenie na kanoniczność tematów religijnych, czyli ikona. Zestawione ze sobą tworzą swoistą definicję twórczości autora. Wystawa została przygotowana z okazji setnej rocznicy urodzin twórcy. Wystawę będzie można oglądać w Zachęcie do 4 lutego.

Wystawa - „Bruno Barbey. Zawsze w ruchu”

01.12.2023 - 03.03.2024 Muzeum Narodowe w Warszawie, Al. Jerozolimskie 3

Do 3 marca będzie można odwiedzać wystawę „Bruno Barbey. Zawsze w ruchu”, prezentującą kolekcję zdjęć autora, oddających realia Polski i Ukrainy lat 80. ubiegłego stulecia. Potęga barw, którą autor wykorzystywał w fotografii reportażowej oraz ponadczasowa jakość plastyczna obrazu składają się w twórczość, która niezwykle wyraziście prezentowała ówczesne idee wolnościowe i proces uniezależnienia się od ZSRR. Nazwa wystawy nawiązuje do motta życiowego fotografa i reportażysty, czyli „Rzadko stoję w miejscu. Wciąż chodzę. Zawsze w ruchu”. Wystawa została wzbogacona o przedmioty z epoki, związane z pracą autora, który fotografował konflikty zbrojne w ujęciu osób bezpośrednio zaangażowanych w działania, dając tym samym wizualne świadectwo popełnianych zbrodni.

Wystawa - Warszawa Hartwiga. Hartwig Warszawy

18.11.2023 - 18.02.2024 Warszawski Pawilon Architektury ZODIAK, przy Pasażu Stefana Wiecheckiego Wiecha 4

Hartwig, nazywany ojcem polskiej fotografii znany jest wybitnych portretów, fotografii teatralnej oraz pejzaży, przedstawiających różne zakątki Polski. Warszawa, z którą Hartwig związany był emocjonalnie i fizycznie przez blisko sześć dekad, była bardzo ważnym źródłem inspiracji.

Chętnie fotografował zmieniające się nieustannie miasto i tej właśnie tematyce poświęcona jest wystawa. Autor swoją fascynację modernistyczną architekturą Warszawy, pełną szkła i betonu, przeniósł na zdjęcia, które jeszcze do 18 lutego będzie można w warszawskim ZODIAKU analizować, zestawiając widoki ze współczesną Warszawą. To sposób, aby na nowo odkryć dawną architekturę miasta i pochylić się nad jej wzniosłością.

Enigma Femina. Wystawa twórczości Katarzyny Kołtan i Jacka Opały

06.01.2024 - 31.01.2024 Centrum Olimpijskie, Wybrzeże Gdyńskie 4

Dwa zupełnie odmienne spojrzenia i wizje artystyczne, na które składa się wystawa dzieł autorstwa Katarzyny Kołtan i Jacka Opały, pozwolą wyłonić różnice nie tylko w twórczości autorów, ale również zapoznać się z rzadkimi technikami artystycznymi. Katarzyna Kołtan w malowaniu kobiecych portretów wykorzystuje znaną już w starożytności technikę tempery jajecznej, natomiast Jacek Opała do wykonania swoich rzeźb używa gliny, która po wypaleniu ukazuje pełne piękno form. Myślą przewodnią wystawy jest kobiecy portret nostalgiczny, nieoczywisty i owiany tajemniczością. Wystawa trwa tylko trzy tygodnie, nie warto więc zwlekać z odwiedzinami.

Odnalezione obrazy. Fotoestetyka hrabiego Benedykta Henryka Tyszkiewicza (1852-1935)

08.12.2023 - 10.03.2024, Muzeum Łazienek Królewskich, Stajnie Kubickiego

Rzadko zdarza się wystawa, która w sposób tak obszerny obrazuje obyczaje, życie i kulturę arystokracji, mieszkającej w Polsce, na Litwie i w Europie u schyłku XIX wieku. Hrabia Benedykt Tyszkiewicz w tysiącach zdjęć ukazał swój ekscentryzm, podróżniczą pasję i zamiłowanie do fotografii. Na wystawie w Muzeum Łazienek Królewskich wystawiony zostanie jedynie ułamek jego twórczości, czyli 200 oryginalnych odbitek niezwykle interesujących przez wzgląd na walory fotograficzne i różnorodność techniczną.

Zdjęcia tworzone były za pomocą wielu różnych aparatów, co było niecodziennym zjawiskiem na tamte czasy z uwagi na wysoką cenę urządzeń. Hrabia oprócz tego, że był arystokratą, opływającym w luksusy, był także artystą i autorem wspaniałych migawek z podróży oraz inscenizowanych z wielkim kunsztem portretów. To wystawa z pewnością warta zobaczenia.

Wystawa - Geniusz Lwowa

06.10.2023 - 14.01.2024

Zamek Królewski w Warszawie Wystawa „Geniusz Lwowa” zawiera eksponaty, zapożyczone z dwóch najważniejszych lwowskich muzeów, czyli Lwowskiego Muzeum Historycznego oraz Lwowskiej Narodowej Galerii Sztuki im. Borysa Woźnickiego. Na otwarciu wystawy Taras Wozniak, Dyrektor Lwowskiej Narodowej Galerii Sztuki powiedział: „Ta wystawa jest świadectwem tego, że z jednej strony tworzymy historię, z drugiej - wracamy do korzeni”, zbiór dzieł jest bowiem kolekcją, nad którą unosi się woal dramatycznych wydarzeń i wspomnień, ale także różnorodność, wielokulturowość i oczywiste piękno. W skład wystawy wchodzą między innymi ekspresyjne rokokowe rzeźby, znane eksponaty malarstwa polskiego i europejskiego oraz tworzone na zamówienie portrety.

Wernisaż - Zbigniew Szczepański „Skąd przybywamy? Kim jesteśmy? Dokąd zmierzamy?”

17.12.2023 - 14.01.2024 Centrum Praskie Koneser, Leonarda Art Gallery

Jeszcze tylko do 14 stycznia w Koneserze będzie można oglądać wystawę Zbigniewa Szczepańskiego, skłaniającą do niespiesznych przemyśleń i odrzucającą zasadę „chwytaj dzień”. Przedmiotem tematyki jest ciało ludzkie, przedstawione w aspekcie czasu, przestrzeni i indywidualnych ograniczeń. Obrazy dotykają ulotnych pojęć, związanych z symboliką i metaforą, oscylują wokół relacji materii, powierza, światła i cienia. Autor w swojej twórczości używa nieoczywistych materiałów i technik, co czyni dzieła jeszcze bardziej interesującymi i oryginalnymi. 

Autor
Artystyczna mapa Warszawy - warsztaty i wydarzenia w styczniu 2024
Dagmara Kasprzyk-Rogal
Dekorator wnętrz, kosztorysant budowlany, copywriter, wykształcenie ekonomiczno-administracyjne. Kobieta wielu pasji, z których największą jest tematyka wnętrzarska. Od...