Po styczniowym rozleniwieniu z impetem w przestrzeń artystyczną Warszawy wkroczył luty, pełen pozytywnej energii i interesujących wydarzeń. Festiwale, targi, warsztaty, ale też wernisaże i wystawy zajmą czas w bieżącym miesiącu wszystkim spragnionym artystycznych wrażeń. Zapraszamy do zapoznania się z artystyczną mapą Warszawy na luty 2024. Będzie intensywnie i ciekawie.

Plastic „Pop Up Show” x Leonarda Art Gallery

28.01-14.02.2024 Centrum Praskie KONESER, wejście od ulicy Białostockiej

Jeśli ktoś lubi i ceni twórczość Banksy’ego, to z pewnością wydarzenie „Pop Up Show” przypadnie mu do gustu. Plastic, to malarz, toy photographer i twórca dioram, który zmniejsza świat do skali 1:12. Artysta jest wierny sztuce ulicznej od najmłodszych lat, a współpraca ze znanymi markami takimi jak GT Spirit i Hasbro sprawiła, że zaczęto mówić o nim głośniej. Premierowe dioramy, wystawione na wernisażu będzie można zakupić i od razu zabrać do domu. Nie warto więc czekać z odwiedzeniem wystawy do ostatniej chwili, bo ktoś inny może już zakupić najbardziej interesujące eksponaty.

SAKURA FESTIWAL

03-04.02.2024 Pałac Kultury i Nauki Warszawa, plac Defilad 1

Pokaz japońskiego Jūjutsu, aromatyczny japoński ramen, mangowe hity, pokaz sztuk walki kataną i wakizashi, wyjątkowa japońska biżuteria, tematyczne gadżety i azjatyckie słodycze to tylko niektóre z atrakcji, dostępnych na SAKURA FESTIWAL. Festiwal jest również ogromną przygodą i podróżą, która przenosi widzów do kraju kwitnącej wiśni.

Już na początku lutego organizatorzy zapraszają do PKiN zarówno tych, którzy Japonię kochają, jak i tych, którzy jeszcze jej nie znają. To okazja do zgłębienia kraju pełnego uroku, dobrego jedzenia i magicznego klimatu.

WZORY Targi Rzemiosła

03-04.02.2024 Elektrownia Powiśle, ul. Dobra 42

Industrialna przestrzeń Elektrowni Powiśle to idealna sceneria dla Targów rzemiosła WZORY. Ponad 100 wystawców z branż: odzieżowej i modowej, ceramicznej, jubilerskiej, kosmetycznej oraz graficznej na dwóch poziomach budynku zaprezentuje wyjątkowe rzemieślnicze wyroby. To świetna okazja do nabycia walentynkowego upominku dla bliskiej osoby. Wstęp na event jest bezpłatny.

TARGOWISKO SZTUKI

03-04.02.2024 Centrum Praskie KONESER - Centrum Eventowe Butelkownia, Plac Konesera 8

To już 17 urodziny Targowiska Sztuki. Corocznie wydarzenie odwiedzają tysiące fanów designu z całego świata. To nie tylko miejsce, w którym można podziwiać i kupić obrazy, rzeźby, grafiki, fotografie, plakaty, czy ceramikę, ale co najważniejsze, to przestrzeń twórcza, w której oko w oko spotykają się artysta i odbiorca.

Wymiana poglądów na temat sztuki okraszona nutką wiedzy technicznej z pewnością zaspokoi apetyt na artystyczne doznania. A to wszystko w miłej i przyjaznej atmosferze. Wstęp wolny. Polecamy.

Rodzinne warsztaty rzeźbiarskie / Jak wyrzeźbić zwierzę?

04.02.2024 Muzeum Rzeźby im. Xawerego Dunikowskiego w Królikarni, oddział MNW, ul. Puławska 113 a

Czy wykonanie rzeźby jest trudne? Nie jest, ale tylko pod czujnym okiem historyczki sztuki, Aleksandry Kresowskiej. MNW zaprasza dzieci w wieku 5-12 lat wraz z opiekunami na rodzinne warsztaty rzeźbiarskie.

Oprócz własnoręcznego wyrzeźbienia ulubionego zwierzątka program warsztatów przewiduje nieco teorii o materiałach rzeźbiarskich oraz zapoznanie się z dziełami sztuki, przechowywanymi na co dzień w Magazynach Studyjnych. To bez wątpienia okazja do odkrycia w dziecku artystycznej duszy oraz twórczego spędzenia czasu. Bilety na warsztaty są już dostępne on-line.

Wernisaż wystawy kilimów z kolekcji Agnieszki Żmudy pt. Wątki z historią

04.02.2024 Dobre Miejsce, Dewajtis 3, wejście A, Galeria Krużganek

Agnieszka Żmuda z miłości do kilimów założyła własną „Pracownię naprawy kilimów i dywanów”. Pasja z czasem przerodziła się w coś więcej, a konkretnie pokaźny zbiór prawdziwych perełek tkackich. Właścicielka pracowni uzbierała sporą kolekcję dywanów i kilimów, które okazywały się nierzadko dziełami znanych artystów, działających w branży.

Część z eksponatów to okazy muzealne, które wymagały umiejętnej i delikatnej renowacji. Grzech nie pokazać tak wspaniałej kolekcji światu. Stąd pomysł właścicielki na wystawę i wernisaż, na którym będzie mogła pokazać wspaniałe tkane cuda szerszej publiczności oraz o nich opowiedzieć. Będzie piękno, nieco historii i mnóstwo pasji. Wstęp wolny.

Wernisaż „Przez oczy do serca”

Pa Ta Thai Powiśle 07.02.2024 Elektrownia Powiśle, Zajęcza 2B

Co wspólnego mają orientalne smaki kuchni tajskiej ze sztuką? Będzie można dowiedzieć się tego na wernisażu obrazów Kateriny Nowakowskiej w Elektrowni Powiśle, połączonego z konsumpcją najsmaczniejszych dań kuchni tajskiej. Przystawka, zupa, a może danie główne? Wszystko będzie smakowało wyśmienicie przy artystycznej podróży przez twórczość artystki. To dosłownie i w przenośni prawdziwie artystyczna uczta.

Targi Jestem Vintage #18

10.02–11.02.2024 Elektrownia Powiśle, ul. Dobra 42

Kolejna edycja Targów Jestem Vintage, odbędzie się już niebawem w Elektrowni Powiśle. Miłośnicy „starego” designu po raz wtóry zawitają do krainy zwanej „przeszłość” i otrą łezkę wzruszenia na widok dawno zapomnianych eksponatów i przedmiotów. Perełki z drugiej ręki to świetna okazja do uzupełnienia swojej szafy, ozdobienia ściany tudzież witryny albo zakupienia do kolekcji długo poszukiwanego winyla. Zachęcamy. Bądź vintage!

Warsaw Garden Expo Międzynarodowe Targi Ogrodnictwa

14-16.02.2024 Ptak Warsaw Expo, Aleja Katowicka 62/F, Nadarzyn

Najwspanialsze rośliny świata w jednym miejscu. To najprawdziwszy raj dla pasjonatów ogrodniczych tematów. Przed nami Warsaw Garden Expo, pełne zielonych stoisk, stanowisk z narzędziami ogrodniczymi i dizajnerskimi meblami ogrodowymi oraz branżowych paneli dyskusyjnych.

To również okazja do wymiany doświadczeń, nawiązania relacji biznesowych i poznania najnowszych nowinek i trendów ogrodniczych. Miłośnicy i właściciele ogrodów i z Polski i zagranicy oraz wystawcy z pewnością znajdą wspólny język, a ogrom inspiracji do urządzenia ogrodu przełoży się na owocny ogrodowy wiosenny start.

Warszawski Festiwal Plakatów

17-18.02.2024 PGE Narodowy, al. Księcia Poniatowskiego 1

Już 17 lutego na PGE Narodowy pasja spotka się ze sztuką, a konkretnie kolekcjonerzy i pasjonaci plakatu z mistrzami, wykonującymi te kreatywne dzieła sztuki. Twórcy i wystawcy gwarantują stuprocentową satysfakcję, ponieważ różnorodność twórczości trafi do każdego fana niesztampowego piękna. Będzie można podziwiać i kupić nie tylko plakaty znanych i lubianych grafików, prezentujące zróżnicowane podejście do tematu, ale również komiksy, akcesoria vintage, książki i akcesoria dla geeków.

Festiwal Biżuterii i Dodatków na PGE Narodowym

17-18.02.2024 PGE Narodowy, al. Księcia Poniatowskiego 1

Ta propozycja najbardziej ucieszy kobiety, poszukujące nowych inspiracji modowych na nadchodzący sezon oraz mężczyzn, pragnących uzupełnić garderobę o stylowe dodatki. Najmodniejsza i najpiękniejsza biżuteria oraz najnowsze trendy, przyświecające producentom torebek, portfeli, okularów przeciwsłonecznych, apaszek, rękawiczek, pasków i innych dodatków polecają się na okazyjny zakup. To festiwal rzeczy pięknych wręcz niemożliwy do przegapienia. Jubilerzy, artyści i rzemieślnicy z pewnością dopiszą, opór jest więc daremny.

Domówka w TR: FASHION DAY

17.02.2024 TR Warszawa, ul. Marszałkowska 8

Domówka w TR będzie ściśle związana z tematami modowymi. Wśród atrakcji tego całodniowego wydarzenia znalazły się międzypokoleniowe zajęcia ruchowe, modowa wyprzedaż garażowa, wystawa dzieł z Kolekcji Prac Porzuconych, debata tematyczna z udziałem wybitnych osobowości polskiej mody, teatru i haftu, utrzymana w formie stand – upu oraz epistolograficzny fashion show.

W zaprzyjaźnionej knajpce Cool Cat TR będzie można raczyć się herbatą, kawą, a nawet kieliszkiem wina w przystępnej cenie, a na zakończenie imprezy organizatorzy zaproszą gości na parkiet. Domówka, choć doskonale zorganizowana gwarantuje luźną atmosferę. Co ważne można przynieść własny prowiant, jak na prawdziwą domówkę przystało.

WYSTAWY STAŁE I CZASOWE

WYSTAWA: Meblarium 2024

02.02-24.03.2024 Centrum Sztuki Współczesnej, Zamek Ujazdowski

Wystawa Pawła Grunerta zainteresuje miłośników sztuki użytkowej. Artysta na swoim instagramowym profilu przedstawia się słowami „meblofil … W Polsce na razie niekarane”. Przeglądając zdjęcia prac, w oczy rzuca się ogromne zróżnicowanie artystyczne form mebli użytkowych. Znajdziemy tam zdjęcia drucianych krzeseł, drewnianych stołów z metalowymi dekoracjami, ale również foteli i krzeseł stylizowanych na rzeźby wykonanych z drewna, metalu, tworzywa, wikliny, czy siana.

Prostotą zachwyca krzesło-gniazdo, czy fotel-szczotka. Twórczość Pawła Grunerta jest połączeniem przestrzennej aranżacji, wzornictwa i rzeźby, a w meblach zawiera się element lekkiej prowokacji, żartu i szaleństwa rodem z Alicji w Krainie Czarów. Artysta przedstawi rzadko prezentowane prace, warto więc skorzystać z okazji obejrzenia wystawy, tym bardziej że na wernisaż wystawy, który odbędzie się 2 lutego o godzinie 19, wstęp jest wolny.

„(De)koncentracja”. Wystawa Wydziału Sztuki Mediów

13.01-25.02.2024 Ermitaż, Łazienki Królewskie, ul. Myśliwiecka 1

Wystawa przygotowana przez studentów Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie dotyka powszechnie występującego współcześnie zjawiska zwanego przebodźcowaniem. Codzienne narażanie umysłu i ciała na oddziaływanie zbyt wielu bodźców jednocześnie niesie z sobą poważne konsekwencje. Szybkie tempo życia, nadmiar informacji, nadużywanie internetu oraz nieustanna obserwacja social mediów powoduje zmęczenie i uczucie przytłoczenia.

Problem traktowany był dotąd po macoszemu, jednak jego wpływ na kondycję psychiczną i fizyczną człowieka już nie pozostaje niezauważony. Studenci ASP zdecydowali się go nagłośnić poprzez zobrazowanie przyczyn zjawiska, jego skutków i stanów w swoich pracach, a konkretnie fotografiach. Wystawa z pewnością godna jest polecenia, zachęcamy do jej obejrzenia.

WYSTAWA: Małgorzata Pawlak i Mikołaj Kowalski „Nic tu nie ma”

19.01-07.04.2024 Miejsce Projektów Zachęty, Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego 3

Podstawą twórczości Małgorzaty Pawlak i Mikołaja Kowalskiego jest współpraca, ciekawość wobec otaczającego świata, nieustanne poszukiwanie inspirujących artystycznych przygód oraz zachwyt przyrodą. Wszystko to da się zauważyć w obrazach artystów, ale także rzeźbach i obiektach, które będzie można zobaczyć na wystawie „Nic tu nie ma”. Tytuł jest niezwykle przewrotny, ponieważ zarówno ta, jak i każda z poprzednich wystaw, prezentujących twórczość artystów obfituje w eksponaty, popularyzujące proekologiczne podejście do świata. Eksponaty często podkreślają niedoskonałość natury, zawierającą się w niedoskonałych i zmutowanych formach. Takie podejście zdecydowanie uzupełnia i rozszerza pojęcie piękna.

Wystawa Projektant. Wojciech Jastrzębowski (1884-1963)

11.11.2023 - 19.05.2024 Muzeum Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, Pałac Czapskich, Krakowskie Przedmieście 5

Wojciech Jastrzębowski był polskim artystą, projektującym sztukę użytkową, ale również ostatnim przed wojną rektorem ASP, dlatego uczelnia postanowiła wystawą uhonorować nie tylko całokształt twórczości artysty, ale również 100 lat funkcjonowania ASP jako szkoły publicznej. Wojciech Jastrzębowski zwany był designerem II Rzeczypospolitej. Zaprojektował między innymi wnętrza obecnego Ministerstwa Edukacji i Nauki w alei Szucha oraz wnętrza statków MS Batory i MS Piłsudski.

Na tym jednak nie koniec, ponieważ był również uzdolnionym plastykiem, realizującym się w tworzeniu plakatów, obrazów, afiszów, witraży, ilustracji książek i czasopism. Projekty mebli, wnętrz, elementów oświetlenia również nie były mu obce. Eksponaty, będące dowodem wszechstronnego talentu artysty zachowały się do dziś. Część z nich będzie można podziwiać na wystawie w Pałacu Czapskich, która potrwa jeszcze do maja. 

Autor
Artystyczna mapa Warszawy - warsztaty i wydarzenia w  lutym 2024
Dagmara Kasprzyk-Rogal
Dekorator wnętrz, kosztorysant budowlany, copywriter, wykształcenie ekonomiczno-administracyjne. Kobieta wielu pasji, z których największą jest tematyka wnętrzarska. Od...