Maj w Warszawie jest piękny. Nie tylko w parkach i ogrodach, ale również w sztuce. Rozpoczyna się artystyczną majówką, a kończy twórczymi rodzinnymi piknikami z okazji dnia dziecka. W międzyczasie natomiast czeka nas Tydzień Bibliotek, Noc Muzeów, warsztaty haiku, Jarmark Floriański, targi książki wernisaże, wystawy i spotkania z artystami. Czyli jak zwykle będzie dużo i artystycznie. Zapraszamy do zapoznania się z artystyczna mapą Warszawy na maj 2024 r.

Festiwal Europejski

1.05.2024 Krakowskie Przedmieście

Okrągła, bo już 20. rocznica wstąpienia Polski do Unii Europejskiej jest ważną okazją do świętowania. Już 1 maja przy Trakcie Królewskim będzie się działo. Występy muzyków i tancerzy z całej Europy to dopiero początek. Organizatorzy, czyli Miasto Stołeczne Warszawa oraz Stołeczna Estrada informują, że na odwiedzających czekają także występy teatrów ulicznych, europejskie przysmaki do degustacji, a także warsztaty i gry edukacyjne dla dużych i małych.

Majówka 2024 w Łazienkach Królewskich

1.05 - 03.05.2024 Łazienki Królewskie, Agrykola1

To będzie majówka przez duże M. Moc atrakcji czeka na gości w Łazienkach Królewskich przez cały majówkowy weekend. Wszystko rozpocznie się 1 maja Piknikiem Europejskim, na którym będzie można poddać się beztroskiemu bezpłatnemu zwiedzaniu wystaw w Pałacu na Wyspie, Pałacu Myśliwieckim i w Starej Oranżerii, a także posłuchać parady orkiestr i koncertów.

W programie wydarzenia przewidziano również strefę edukacji, spacery przyrodnicze oraz artystyczne warsztaty dla dzieci. W drugim dniu majówkowego weekendu będzie można zwiedzić wystawy w Stajniach Kubickiego i Koszarach Kantonistów, natomiast w piątek 3 maja na gości czekają muzealni edukatorzy i rekonstruktor w stroju z epoki.

Tydzień Bibliotek | PRAGnienie czytaniA

06.05 - 11.05.2024 Warszawa - różne lokalizacje

Już 6 maja rozpoczyna się wielka przygoda fanów książki gatunków wszelakich, czyli Tydzień Bibliotek. To już 14 edycja tego wydarzenia, skupiająca miłośników literatury z całej Stolicy. Będzie spotkanie autorskie z Pauliną Hendel, warsztaty z Modrą Sovą, przybliżające tematykę magicznego świata tureckich obrazów, wykład Michała Fridricha o mitologicznej fantastyce, warsztaty dla dzieci z Witoldem Vargasem i spotkanie z Radkiem Rakiem pod tajemniczym tytułem „Świat bezgranicznej fantazji”.

Wydarzenie skierowane jest do dzieci, młodzieży i dorosłych, a zakończy je piknik w Parku nad Balatonem. Szczegółowy program, zawierający lokalizacje poszczególnych eventów, dostępny jest na FB na stronie wydarzenia „Tydzień bibliotek. 6-10 maja 2024 r.”

Muranowska Majówka 2024

9.05 - 12.05.2024 Warszawa - Śródmieście, Muranów

Muranowska Majówka będzie trwała aż 4 dni! Co prawda odbędzie się tydzień później, niż standardowe wydarzenia, organizowane pod majówkowym szyldem, ale różnorodność atrakcji z pewnością przyciągnie tłumy. Impreza organizowana jest przez podmioty związane ze sztuką, kulturą i twórczością, których siedziby znajdują się na Muranowie. Padają znane nazwy, takie jak Artinfo, Dobra Materia, Galeria Ewa Opałka, Galeria HOS, czy Galeria Szydłowski.

Będą więc wystawy, wernisaże, wykłady, warsztaty, performance i oprowadzania autorskie. Wszystko w duchu wielce artystycznym. Szczegółowy program wraz z lokalizacjami znajduje się na FB pod nazwą wydarzenia „Muranowska Majówka 2024”.

Warsztaty haiku

9.05.2024 Muzeum Azji i Pacyfiku, ul. Solec 24

Maksymalna kondensacja treści to domena utworu literackiego, jakim jest haiku. Ten najkrótszy utwór literacki składa się z najwyżej 17 sylab. Napisanie go nie jest takie proste, jak mogłoby się wydawać, wszak trudno zmieścić przekaz  w tak małej ilości słów. Można się jednak tego nauczyć na warsztatach w Muzeum m Azji i Pacyfiku pod okiem tak znakomitego fachowca w zakresie japonistyki, jakim jest Dr Agnieszka Żuławska-Umeda.

Przy okazji będzie można dowiedzieć się od prowadzącej kilku ciekawostek o japońskiej szkole KUZU i miasteczku KOMORO, w którym mieszkał poeta haikai, pisarz Takahama Kyoshi. Uczestnicy warsztatów podczas aktu obserwowania przyrody spróbują stworzyć własne haiku.

Wernisaż wystawy Anny Neubart. „Warkoczem malowane”

09.05.2024 Pałacyk Konopackiego, ul. Strzelecka 11/13

Anna Neubart zaprasza na wernisaż wystawy „Warkoczem malowane”, który odbędzie się 9 maja w Pałacyku Konopackiego. To wstęp do dłuższej przygody z malarstwem artystki, czyli wystawy, która potrwa do 26 maja. W tym czasie będzie można nacieszyć oczy obrazami, nawiązującymi do poprzednich epok w sztuce, takich jak Art Nouveau czy Art Deco. Autorka na co dzień jest kulturoznawcą i animatorką kultury, interesującą się mitycznymi wierzeniami. Pasję do piękna i magii otaczającego człowieka świata roślin i zwierząt przenosi na swoje kolorowe obrazy.

Wilanowskie Targi Książki Historycznej i Fantastycznej

11.05.2024 Filia CKW na Zawadach, plac Vogla 62

Fanom książek ze świata historii i fantastyki, przeplatanych czarami i baśniowymi elementami, do gustu przypadnie wydarzenie, które odbędzie się 11 maja. Wilanowskie Targi Książki Historycznej i Fantastycznej to świetna okazja do uzupełnienia kolekcji o znane i lubiane egzemplarze lub nabycia najnowszych pozycji literackich. W programie wydarzenia znalazły się również warsztaty pisarskie dla młodzieży i dorosłych oraz spotkanie autorskie z Katarzyną Wierzbicką. Być może uda się upolować autograf ulubionego autora? Warto sprawdzić.

Praskie Bajery - szlakiem magicznych miejsc(ówek)

11.05 - 12.05.2024 Praga-Północ

Trzecia edycja Praskich Bajerów, podobnie jak miało to miejsce w latach ubiegłych, zrzesza lokalne przedsięwzięcia na warszawskiej Nowej Pradze. Będzie można zapoznać się z twórczością lokalnych rzemieślników i artystów, ale także zagrać w grę miejską, odkryć nowe miejscówki, upolować ciekawy dodatek vintage do domu lub zajmującą książkę. Przewidziano także warsztaty i spotkania z artystami. Na Pradze pełno jest galerii sztuki, pracowni artystycznych i rzemieślniczych, antykwariatów i kawiarni, oferujących spragnionym magicznego napoju najlepszą kawę. To miejsce z pewnością warto odwiedzić w tym konkretnym czasie.

Mój... Twój... Nasz Świat - warsztaty

Albumy Retro 12.05.2024 ul. Grójecka 107

Warsztaty skierowane są do seniorów (60+), jednak można przyprowadzić ze sobą również bliską osobę, czyli przedstawiciela młodszego pokolenia. Na te warsztaty wystarczy zabrać kilka starych fotografii z własnych zbiorów. Po co one? Będą służyły jako eksponat, który zostanie umieszczony w wyjątkowym pamiątkowym albumie dla potomnych.

Na warsztatach będzie można uzyskać wiedzę o tym, jak ożywić stare fotografie za pomocą skanowania i edytowania. To tylko wydaje się trudne, ponieważ z drobną pomocą wszystkie te techniczne nowinki okażą się łatwizną. Nowe umiejętności pozostaną jeszcze na długo i będą zachęcać do aktywności fotograficznych w domowym zaciszu.

Jarmark Floriański

12.05.2024 ul. Floriańska

Ulica Floriańska w piękną majową niedzielę 12 maja radośnie wypełni się kramami i stoiskami lokalnych rzemieślników i artystów. Będzie można nabyć coś do domu, coś dla ciała, coś dla duszy i coś pięknego dla siebie samego lub kogoś bliskiego. Oprócz unikatowych wyrobów organizatorzy przewidzieli również atrakcje artystyczne, czyli występ Chóru Młodzieżowego Praskie Nuty, następnie na scenę wkroczy pozostała część artystów, zapewniających oprawę muzyczną wydarzenia.

Winyl Discount Warszawa

12.05.2024 Elektrownia Powiśle, ul. Dobra 42

Czy są tu fani winyli? Winylowa giełda w Elektrowni Powiśle zaprasza 12 maja. Będą promocje i kumulacje promocji, a także perełki muzyki wszelakiej. Organizatorzy zapowiadają mnóstwo wyselekcjonowanych winyli z ostatniego wyjazdu na największą giełdę płyt winylowych na świecie. Będzie można zgarnąć 3 za 2 za okazaniem uczestnictwa w wydarzeniu na FB. Warto.

Targi książki i mediów

Vivelo 16.05 - 19.05.2024 PGE Narodowy, al. Księcia Józefa Poniatowskiego 1

Najwspanialsze książki, najnowsze bestsellery, największe wydawnictwa i nowoczesne formy przekazu - to wszystko w jednym miejscu będzie dostępne dla gości już w maju na PGE Narodowy na Targach książki i multimediów Vivelo. Do kompletu panele dyskusyjne, wykłady, warsztaty, bogaty program w odrębnych strefach tematycznych, spotkania na stoiskach wystawców i ułożona alfabetycznie lista autorów, aby z łatwością wyszukać tego ulubionego. Nie będzie czasu na nudę, a czas wolny pomiędzy wybranymi aktywnościami można spędzić na polowaniu na autografy. Polecamy.

Targi Jestem Slow #Lato!

18.05 - 19.05.2024 Elektrownia Powiśle, ul. Dobra 42

Targów „Jestem Slow” nie trzeba nikomu przedstawiać. Każdy, kto interesuje się tematyką produktów naturalnych i wyselekcjonowanych, zna i lubi to cykliczne wydarzenie. W industrialnym klimacie Elektrowni Powiśle pojawią się stoiska z autorską biżuterią, rzemieślniczymi akcesoriami, naturalnymi kosmetykami i żywością oraz unikatową odzieżą. Tym razem przed odwiedzającymi letnia edycja eventu, przyciągająca gości lekkością, świeżością, słonecznymi barwami i wszystkim, co kojarzy się z wakacjami.

Noc Muzeów w Warszawie

18.05 - 19.05.2024 Warszawa

W całym kraju w noc z 18 na 19 maja odbywa się ogólnopolska Noc Muzeów. To cykliczne wydarzenie nie omija również Warszawy, gdzie będzie można nie tylko bezpłatnie zwiedzić muzea i inne znane obiekty, ale również wziąć udział w imprezach towarzyszących takich jak warsztaty, prezentacje i koncerty. Nie tylko muzea otworzą gościom wrota do wiedzy i sztuki, ale również warszawskie instytucje, działające na rzecz historii i sztuki.

Będzie można zatem zobaczyć filmowy gabinet prezesa Klubu Sportowego Tęcza Ryszarda Ochódzkiego ze słynną szafą z kultowego filmu „Miś” Stanisława Barei, zerknąć na kolekcję zabytkowych pojazdów w Warszawskiej Straży Ogniowej, czy odkryć tajniki pracy pszczelarza w Pracowni Pszczelarium. Tej nocy wszystko będzie możliwe, zachęcamy więc do śledzenia programu wydarzenia, który wkrótce pojawi się na warszawskiej stronie Nocy Muzeów.

Międzynarodowe Targi Książki w Warszawie

23.05 - 26.05.2024 Pałac Kultury i Nauki, plac Defilad 1

Gościem honorowym tegorocznej edycji Międzynarodowych Targów Książki są Włochy. Targi ugoszczą znamienitych włoskich wystawców i twórców literatury współczesnej, a wszystko to pod hasłem „Ci vuole un fiore” (potrzebny jest kwiat). Ilość uczestników w tym corocznym wydarzeniu idzie w dziesiątki tysięcy, a oprócz nabycia najwspanialszych książek, odwiedzający będą mogli wziąć udział w spotkaniach z autorami, promującymi literaturę włoską, dyskusjach literackich oraz sesjach autografów.

W programie wydarzenia ujęto także wystawę najpiękniejszych okładek książek „Włoskie historie. Włoska literatura piękna widziana oczami ilustratorów”, konkurs na najlepszą książkę akademicką i naukową ACADEMIA 2024 oraz rozstrzygnięcie nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego.

Święto Saskiej Kępy 2024

25.05.2024 Saska Kępa

Święto Saskiej Kępy to nie tylko dobra muzyka, pyszne jedzenie i piknikowa atmosfera, ale również okazja do wzięcia udziału w twórczych artystycznych aktywnościach. Impreza rozpocznie się o godzinie 14 uroczystą paradą i występami grupy Teatr Sztuka Ciała, a następnie goście będą mogli oddać się w całości muzyce wszelkiej maści. Pozostając w muzycznych rytmach, będzie można odwiedzić kiermasz artystycznego rzemiosła, gdzie czekać już będą artyści, twórcy rękodzieła, wystawcy i rzemieślnicy ze swoimi unikatowymi produktami.

WIELKI ANTYKWARIAT NA DZIEŃ DZIECKA

30.05 - 01.06.2024 WOLA PARK, ul. Górczewska 124

Dzień Dziecka kojarzy się z karuzelami, pysznymi lodami i radosnym czasem. Radość mogą jednak nieść dzieciom również książki, które prowadzą pociechy wprost do krainy wyobraźni i czarów. Zamiast zatem zabrać dziecko do parku rozrywki, zachęcamy do wzięcia udziału wspólnie w wydarzeniu pod nazwą Wielki Antykwariat. To okazja do wzbogacenia zbiorów pociechy o unikatowe egzemplarze, które przygotował Antykwariat Unikat we współpracy z innymi czołowymi warszawskimi placówkami. Oprócz wspaniałych książek będzie można zakupić również winyle. Polecamy.

WYSTAWY CZASOWE

Surrealizm. Inne mity

10.05 - 11.08.2024 MNW Aleje Jerozolimskie 3

Surrealizm to swoisty sen na jawie, przeciwieństwo rzeczywistości. Pobudza wyobraźnię i skłania do otworzenia się na wielowymiarową sztukę. Już 10 maja będzie okazja do zgłębienia tego artystycznego nurtu, ponieważ w tym dniu MNW udostępnia ekspozycję, stanowiącą o tendencjach surrealistycznych w sztuce polskiej ostatniego stulecia. Na wystawie będzie można zapoznać się z dziełami z zasobów MNW, ale również z eksponatami, wypożyczonymi z innych polskich i zagranicznych muzeów takich jak Muzeum Sztuki w łodzi, Muzeum Fotografii w Krakowie, Tate Modern w Londynie, czy Museo Reina Sofía w Madrycie.

Jára Cimrman - polskie ślady

10.04 - 11.05.2024 PROM Kultury Saska Kępa, ul. Brukselska 23

Jára Cimrman był wynalazcą i określany był mianem największego czeskiego geniusza. W tym momencie koniecznie należy wspomnieć, że nigdy nie istniał. To postać fikcyjna, która została wymyślona w latach 60. XX wieku w satyrycznej audycji radiowej „Bezalkoholowa winiarnia Pod Pająkiem”, co w ogóle nie stoi w sprzeczności z faktem, że Czesi traktują go bardzo poważnie. Jára Cimrman w swoich przygodach odwiedził wiele krajów, w tym Polskę, stąd pomysł ekscentrycznego zbioru przedmiotów, które można obejrzeć na wystawie.

Wśród eksponatów znajduje się łyżka odchudzająca, maszyna do pisania, dla tych, którzy nie mają nic do powiedzenia oraz włancznik i wyłancznik. Ta osobliwa wystawa jest bezpośrednim spotkaniem z absurdem, jednak zdecydowanie w tym szaleństwie jest metoda, ponieważ skłania ona do spojrzenia na świat z innej, bardziej zdystansowanej perspektywy. Polecamy.

Wojciech Sadley i uczniowie

11.04 - 19.05.2024 Kordegarda. Galeria Narodowego Centrum Kultury, Krakowskie Przedmieście 15/17

Już tylko do 19 maja będzie można obejrzeć wystawę „Wojciech Sadley i uczniowie”, zaprezentowaną w warszawskiej Kordegardzie. Zmarły w ubiegłym roku Wojciech Sadley był nie tylko artystą, specjalizującym się w polskiej tkaninie artystycznej, ale również pedagogiem i wizjonerem.

Ekspozycja ukazuje pięć różnych postaw artystycznych, przedstawiających interpretacje mentora i jego czworga uczniów, będących twórcami z pierwszego dyplomowego rocznika prowadzonej przez niego Pracowni Tkaniny Eksperymentalnej warszawskiej ASP. Mistrz uczył podopiecznych wyjścia poza sztampy i ramy, dlatego eksponaty uczniów cechują się dużym indywidualizmem, wyrafinowaniem oraz ogromną różnorodnością użytych w procesie tworzenia materiałów i technik.

Wystawa malarstwa „Bioróżnorodność” Aggie Breza

15.05 - 04.06.2024 PROM Kultury Saska Kępa, ul. Brukselska 23

Aggie Breza ukończyła Akademię Sztuk Pięknych w Warszawie na Wydziale Grafiki. Już 15 maja będzie można wziąć udział w wernisażu, na którym zostaną zaprezentowane prace artystki. Wystawa „Bioróżnorodność” jest odniesieniem do natury i podobieństw strukturalnych, występujących między różnymi elementami biosfery. Obrazy artystki cechuje bogactwo form oraz nasycenie i doskonałe skomponowanie barw w roślinnych i zwierzęcych motywach. „System wczesnego ostrzegania”.

Rajmund Ziemski. Wystawa w Pałacu 

20.04 - 26.05.2024 Pałac Czapskich, Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie, ul. Krakowskie Przedmieście 5

Nazwa wystawy nawiązuje do funkcji, jaką w kopalniach pełnił kanarek, zamknięty w klatce. Jego zadaniem było ostrzegać przed obecnością niebezpiecznych gazów, a w konsekwencji ryzykiem wybuchu. Podobnie autor w swoich dziełach ostrzega i wykazuje niepokój o przyszłość ziemi i ludzi, co obecnie szczególnie w dobie broni nuklearnej jest niezwykle aktualną tematyką.

Bazą ekspozycji są obrazy „Ptaki” oraz „Pejzaże”, stworzone przez wybitnego przedstawiciela nurtu abstrakcji niegeometrycznej Rajmunda Ziemskiego. Obrazy Ziemskiego zostały zestawione z pracami współcześnie tworzących artystów i artystek. Prace dalekie są od przedstawienia wyidealizowanej przyrody, a raczej konfrontują widza z widokiem skażonego środowiska, w którym zarówno przyroda, jak i człowiek uczą się funkcjonować lub stają w obliczu wymierania.

Aleksandra Prusinowska - Malarskie Interwencje

25.04 - 18.05.2024 Galeria i Dom Aukcyjny ToTuart, Pasaż Konesera

Aleksandra Prusinowska jest malarką i graficzką młodego pokolenia. Artystka upodobała sobie wielkoformatowe linoryty, które konkurują jej z obrazami, malowanymi techniką olejną, przy czym nieustanne eksperymentowanie nie ogranicza jej w żaden sposób.

Kreatywne i otwarte podejście do sztuki pcha artystkę w coraz to nowe doświadczenia takie jak choćby praca z ceramiką, czy czerpanie ze wzorców popkulturowych, przenoszonych na prace. Prace Aleksandry Prusinowskiej doskonale łączą abstrakcję i hiperrealizm. 

Autor
Wydarzenia kulturalne w Warszawie MAJ 2024 (artystyczna mapa)
Dagmara Kasprzyk-Rogal
Dekorator wnętrz, kosztorysant budowlany, copywriter, wykształcenie ekonomiczno-administracyjne. Kobieta wielu pasji, z których największą jest tematyka wnętrzarska. Od...