Jan Komasa dołącza do grona artystów, którzy objęli rolę kuratora wystawy w DESA Unicum. Wcześniej w projekcie wzięli udział m.in. Magdalena Cielecka, Łukasz Jemioł, Wojtek Sokół czy Michał Zaborowski. Reżyser filmów takich jak "Boże Ciało" czy "Miasto 44" osobiście wybrał każde dzieło, a ekspozycję zbudował wokół tematyki bliskiej artyście - problematyki końca świata oraz różnych form dystopii i utopii. Wyjątkową wystawę można podziwiać od 21 maja do 6 czerwca w siedzibie DESA Unicum przy ul. Pięknej 1A w Warszawie.

"Sztuka Dzisiaj. Wybór kuratora" to wyjątkowy projekt, w ramach którego DESA Unicum zaprasza przedstawicieli świata kultury do objęcia roli kuratora wystawy. Wśród kuratorów znaleźli się m.in. aktorka Magdalena Cielecka, muzyk Wojtek Sokół czy projektant Łukasz Jemioł. Teraz przyszedł czas na reżysera filmowego Jana Komasy. 

Wybór Jana Komasy na kuratora nie był przypadkowy. Sztuka od zawsze stanowiła niezwykle istotny element jego codzienności. Reżyser pochodzi z artystycznej rodziny: jego ojciec jest aktorem teatralnym i filmowym, a mama i rodzeństwo związani są ze sceną muzyczną. Jan Komasa posiada silne zawodowe i prywatne relacje ze środowiskiem artystycznym, w tym z malarzami, rysownikami, fotografami i artystami interdyscyplinarnymi. W swojej codziennej pracy stara się promować polską sztukę na scenie międzynarodowej, wykorzystując twórczość współczesnych polskich artystów w scenografii swoich produkcji.

DESA Unicum_Bartek Otocki_Bez tytułu z cyklu Zostało mniej czasu niż się wydaje_est. 9000-15000 zł

Koniec świata w oczach artystów - wybrano 62 dzieła!

Podczas pracy nad projektem wyklarował się temat przewodni wystawy, kształtujący się już wcześniej we własnych poszukiwaniach twórczych Jana Komasy. Na podstawie aktualnych nastrojów politycznych i społecznych, zmieniającej się popkultury oraz nurtów poruszanych przez młode pokolenie artystów, narracja wystawy skupia się wokół tematyki bomby nuklearnej, atmosfery ciążącej nad ludzkością apokalipsy oraz różnych form utopii i dystopii.

- Żyjemy w epoce kawy latte zmiksowanej z pyłem atomowym. Rozhuśtana sytuacja geopolityczna popycha znajomych do gorączkowego studiowania cen parceli w Algarve, Murcji czy Toskanii. Plotki medialne i biznesowe zlewają się z tematami militarnymi, razem tworząc koktajl przepompowywany przez kawiarniane konwersacje, artykuły w prasie i hałas social mediów. Aukcja w DESA Unicum stała się fantastyczną okazją, by wydobyć pewną wspólną ideę płynącą z sumy wrażliwości wielu artystów - tych nowych i tych rozpoznanych. - mówi reżyser.

- Temat aukcji pojawił się organicznie podczas opracowywania tej wyjątkowej selekcji, prezentującej jedne z najciekawszych głosów w polskiej (i nie tylko) sztuce dzisiaj. Wyszliśmy od ogólnoludzkiej i bardzo współczesnej potrzeby autoprezentacji, przejawiającej się nieustannym kierowaniem kamer i aparatów na samych siebie. - dodaje Jan Komasa.

Do tej pory XXI wiek z perspektywy Europy, a także samej Polski, zdawał się najspokojniejszym i najbezpieczniejszym odcinkiem historii. Bezdyskusyjnie zaczęło się to zmieniać w ostatnich latach. Pandemia, wojna bliższa niż inne czy widmo katastrofy klimatycznej to zjawiska, które niewątpliwie wywarły ogromny wpływ na postrzeganie rzeczywistości oraz nas samych.

- Na zachodzące wokół nas zmiany społeczne i polityczne odpowiada również najczulszy społeczny sejsmograf zmian - artyści. Wybór prac prezentowanych na wystawie “Sztuka Dzisiaj. Wybór kuratora” jest szeroką siecią powiązań, znaczeń i symboli, w których odnaleźć można cząsteczki powyższych tematów. Ich symbolika rozpięta jest między dosłownością czarnych dziur i wybuchu atomowego, aż po organiczną deformację, dystopijną rzeczywistość internetową oraz neonowe wariacje codzienności - tłumaczy Paulina Brol, ekspertka DESA Unicum.

Na wystawie "Sztuka Dzisiaj. Wybór kuratora" znalazły się 62 dzieła współczesnych polskich artystów, w tym szeroki przekrój młodych dobrze zapowiadających się twórców - debiutantów na rynku sztuki. Wystawę można podziwiać do 6 czerwca br w DESA Unicum przy ul. Pięknej 1A w Warszawie.

Autor
Znany reżyser kuratorem wystawy w DESA Unicum. Osobiście wybrał każde dzieło!
Redakcja portalu
Redakcja portalu CzasNaWnętrze.pl to zespół pasjonatów designu i aranżacji wnętrz. Dzielimy się inspiracjami, poradami i najnowszymi trendami w urządzaniu przestrzeni....