Już od początku wakacji Warszawa będzie tętnić życiem. Lipiec obfituje w wydarzenia kulturalne i rozrywkowe stworzone z myślą zarówno o najmłodszych, jak i o dorosłych. Dla miłośników teatru przygotowano cykl przedstawień Szekspira w plenerowym otoczeniu parku. Amatorów kina ucieszy natomiast lato filmowe z projekcjami pod gwiazdami, a na tych, którzy preferują aktywny wypoczynek, czekają liczne eventy, festiwale i warsztaty. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółowym kalendarzem wydarzeń w Warszawie w lipcu 2024. Nie przegap okazji, by spędzić ten wakacyjny czas w Warszawie aktywnie!

Szekspir w Parku 2024

25.06.2024 - 21.07.2024 Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie

Już od 25 czerwca trwa nowy sezon projektu Szekspir w Parku, który ponownie umożliwi wszystkim zainteresowanym sztuką teatralną czerpanie pełnymi garściami z twórczości mistrza. Ubiegłe edycje cieszyły się dużą popularnością, więc organizatorzy chętnie powracają do tego projektu ku ogromnemu zadowoleniu fanów dzieł Szekspira.

W tym roku w przepięknej scenerii Ogrodów Pałacu w Wilanowie zaprezentowane zostaną w formie spektakli aż dwie komedie, mianowicie „Sen Nocy Letniej” oraz „Wieczór Trzech Króli”. Każde z przedstawień pojawi się po 12 razy, co w sumie daje aż 24 pełne emocji i wrażeń spektakle. Z tą ponadczasową sztuką w urokliwych plenerach będzie można obcować do 21 lipca.

5. FESTIWAL OTWARTY JAZDÓW

Od 01.07.2024 ul. Jazdów 10/5

Organizatorzy wydarzenia zadbali o to, aby przez cały lipiec w jazdowskiej wiosce dużo się działo. Już od 1 lipca na Festiwalu Otwartym Jazdów dziać się będzie magia, a dla każdego codziennie będzie tam coś fajnego.

Spotkania autorskie połączone z kiermaszem książki, literackie działania performatywne, warsztaty literackie, konserwacja z drewna z Towarzystwem Opieki nad Zabytkami, warsztaty z farbiarstwa naturalnego, tworzenie makram, wystawa połączona z kiermaszem i sitodrukiem na żywo, koncerty i potańcówki, warsztaty umuzykalniające oraz pokazy filmowe to tylko niektóre z artystycznych wspaniałości, które czekać będą na gości. Będzie różnorodnie, kreatywnie i twórczo. Warto zajrzeć na stronę organizatora po szczegółowy terminarz. Polecamy!

FINAŁ 30. OGÓLNOPOLSKIEGO KONKURSU NA WYSTAWIENIE POLSKIEJ SZTUKI WSPÓŁCZESNEJ

01.07.2024 Transmisja online

Już 1 lipca poznamy zwycięzców Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawianie Polskiej Sztuki Współczesnej. Komisja Artystyczna, po ocenie 154 nadesłanych zgłoszeń, wyłoni zwycięskie spektakle finałowej edycji cyklicznego Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawianie Polskiej Sztuki Współczesnej. Jury przyzna Nagrodę im. Jana Świderskiego, ufundowaną przez Zarząd Sekcji Teatrów Dramatycznych Związku Artystów Scen Polskich, Grand Prix konkursu oraz wyróżnienia za grę aktorską w zgłoszonych spektaklach.

Organizatorami konkursu są Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Finałowa gala odbędzie się 1 lipca w Instytucie Teatralnym. Transmisję z uroczystości będzie można obejrzeć na kanale YouTube Instytutu Teatralnego oraz na Facebooku.

PODRÓŻ DOOKOŁA ŚWIATA - wakacyjne warsztaty dla dzieci / Ciao Italia

26.06 - 30.08.2024 Fotoplastikon Warszawski, Al. Jerozolimskie 51

Fotoplastikon Warszawski zaprasza dzieci w wieku 6 - 10 lat na warsztaty, które odbywać się będą w lipcu i sierpniu co tydzień od środy do piątku. Wakacje zachęcają do podróżowania, jednak aby poznać świat, wcale nie jest konieczne uciążliwe pakowanie walizek, ani tym bardziej dalekie wyjazdy. W Warszawie poprzez artystyczne zabawy i warsztaty, książki, zajmujące opowieści podróżników i budowanie z klocków, w każdym tygodniu najmłodsi będą poznawać kulturę innego zakątka świata. Będzie zatem coś o indiańskiej wiosce, pustyniach świata, sztuce Japonii i oczywiście morskie opowieści. Zachęcamy milusińskich, wstęp wolny!

GRUNT I WODA x Zaradne & W ramach zieleni

Od 03.07 - 28.08.2024 Grunt i Woda, bulwar Flotylli Wiślanej

Zaradne wraz z Agnieszką z W ramach zieleni zapraszają na cykl spotkań, na których będą się dzielić wiedzą o własnoręcznym tworzeniu pięknych rzeczy. Niektóre z warsztatów odbyły się już w czerwcu, jednak każde spotkanie obejmuje inną tematykę, więc można po prostu skorzystać z tych wakacyjnych. Warsztaty są bezpłatne, jednak ilość miejsc jest ograniczona, więc warto przyjść wcześniej, aby zdobyć wejściówkę.

Cykl obejmuje następujące spotkania:

• 3 lipca - kwiatowe nadruki w technice Hapa Zome

• 10 lipca - linorytowe pieczątki na bawełnianych torbach

• 17 lipca - leśne lustra dekorowane mchem i roślinami stabilizowanymi

• 24 lipca - punch needle na poduszkach

• 31 lipca - podstawki z gipsu polimerowego Cykl warsztatów będzie kontynuowany również w sierpniu, ale o tym napiszemy w sierpniowym kalendarzu wydarzeń.

Spotkania w Pokoju na lato / Wolski spacer architektoniczny Grzegorza Miki - spacer trzeci

03.07.2024 Pokój na lato, ul. Grzybowska 79

3 lipca odbędzie się trzeci spacer po Woli. Architekt i varsavianista, mgr inż. arch. Grzegorz Mika oprowadzi gości po tej zabytkowej dzielnicy i zapozna ich nie tylko z zachwycającą architekturą, ale również z ciekawostkami i historyjkami, dotyczącymi miejsc, budynków i ludzi, związanych z Wolą od dziesięcioleci. Będzie można dowiedzieć się zatem co nieco o zakątkach dzielnicy, w której centrum funkcjonuje Muzeum Powstania Warszawskiego. Projekt obejmuje 6 spacerów, z których każdy prowadzi inną trasą, ale zawsze zaczyna się w Pokoju na lato o godzinie 18.

Ursynowskie Lato Filmowe 2024

04.07 - 29.08.2024 Ursynów, Kopa Cwila przy ul. Surowieckiego i Dzielnicowy Ośrodek Kultury Ursynów przy ul. Kajakowej 12b

Miłośników dobrego kina plenerowego zainteresuje letni cykl spotkań z filmem, które odbędą się na Ursynowie. Na pierwszym seansie będzie można przenieść się mentalnie w czasy dzieciństwa. Nie będzie co prawda zabawy pluszakami i lalkami, ale głośny film „Barbie” do czerwoności rozpali zakopane głęboko dziecięce wspomnienia i pozwoli docenić wyśmienitą grę aktorską bohaterów.

Na kolejnych seansach również zaprezentowane zostaną nagradzane produkcje takie jak „Wszystko wszędzie naraz”, „Kos”, czy „Yesterday”. Plenerowa forma wydarzenia wręcz zachęca do zabrania ze sobą kocyka oraz przyjaciół i obejrzenia filmów na wielkim ekranie w przyjemnych okolicznościach przyrody.

Polish Beatbox Battle 2024 - Festiwal głosu kreatywnego „Głośno i wyraźnie”

04 - 07.07.2024 Terminal Kultury Gocław, ul. Jana Nowaka-Jeziorańskiego 24

Czy beatbox jest artystyczny? Według nas jest, bo wielką sztuką jest rytmiczne tworzenie różnych niekonwencjonalnych, ale jednocześnie profesjonalnych muzycznie dźwięków za pomocą strun głosowych. Ta wyjątkowa dziedzina muzyki nieustannie znajduje nowych pasjonatów. W terminalu Kultury Gocław w lipcu odbędzie się festiwal beatbox’u, połączony z warsztatami, panelami dyskusyjnymi, koncertami i wieczornym after party na dachu ze zjawiskowym widokiem na miasto. Jeśli zatem chcesz spróbować swoich sił albo tylko sprawdzić, czy ten rodzaj muzyki jest dla Ciebie, wybierz się na festiwal „Głośno i wyraźnie”.

Letnia szkoła Rysunku i Malarstwa - Warsztaty dla dorosłych

05 - 26.07.2024 WCK Filia Marysin, Korkowa 119/ 123

Letnia szkoła Rysunku i Malarstwa to propozycja dla dorosłych, którzy chcą zmierzyć się ze swoją kreatywnością. Warsztaty to sposób na swobodne wyrażanie swoich pomysłów i czerpanie radości z tworzenia w towarzystwie osób, którym również sztuka nie jest obojętna. Wzajemne inspirowanie się to także pole do zawierania nowych znajomości i powiększenia grona artystycznych kontaktów.

Luźna atmosfera i bezpieczna przestrzeń towarzyszą radości tworzenia. Jeśli masz 18, 30, 40 albo 65 lat, to dobry czas na rozpoczęcie przygody z malarstwem sztalugowym, bo każdy czas jest dobry na rozwijanie swoich pasji.

Od kolażu do linorytu - warsztaty dla dzieci 06.07.2024

Centrum Lokalne Żoliborz, ul. Rydygiera 6b

Młodzi artyści w wieku 8 - 9 lat również mogą w wakacje rozwijać swoje pasje na warsztatach „Od kolażu do linorytu”. Kreatywne wyrażanie emocji poprzez naukę rysunku oraz tworzenia kolażu i linorytu, wzmocnione zostanie poprzez bajkoterapię, która zwiększy motywację pociech do czytania. Wstęp na warsztaty jest bezpłatny.

Targi Jestem Organic #5 06 - 07.07.2024

Elektrownia Powiśle, ul. Dobra 42

Piąta edycja Targów Jestem Organic owiana będzie lekką aurą letnich klimatów. Zaproszeni są wszyscy, którzy kochają to, co naturalne. Poza zapoznaniem się z aktualnymi trendami będzie można kupić pozbawione chemii organiczne kosmetyki, żywność prosto od lokalnych rzemieślników, naturalne świece i kadzidła, unikatową biżuterię z naturalnymi kamieniami, dary natury i ziemi oraz książki, związane z tematyką targów. Tu nie ma miejsca na towary z masowej produkcji, tylko wyselekcjonowane organiczne perełki.

MALARZE, MALARKI I LUDZIE Z PORTRETÓW NA STARYCH POWĄZKACH

06.07.2024 IV brama, Stare Powązki

Spacer po Starych Powązkach skłania do zadumy, melancholii i rozmyślań nad historią oraz upływającym czasem. To miejsce uduchowione, jednak jeszcze jeden aspekt odwiedzającym przychodzi na myśl, mianowicie ciekawe życiorysy pochowanych tam osób. O interesujących biografiach znanych malarek i malarzy, ale także postaciach, które ich inspirowały, opowie na spacerze po Starych Powązkach certyfikowana przewodniczka Kamila Zarębska. Spacer rozpocznie się 6 lipca o godzinie 11.00. Zbiórka przy IV bramie.

Aromaterapia - pogawędki o olejkach

07.07.2024 Park Łazienkowski, Agrykola 1

7 lipca o godzinie 12 w Parku Łazienkowskim będzie pięknie pachniało. Nie tylko z powodu mnogości kwiatów, ale przede wszystkim za sprawą olejków eterycznych, które staną się cichymi acz niezwykle wonnymi bohaterami tego wydarzenia. Aromaterapia znana jest od wieków i często wykorzystywana jest w działaniach, zmierzających do osiągnięcia stanu pełnego relaksu. To także jedna z metod terapii alternatywnej, lecząca ciało i umysł. I o tym wszystkim będzie można dowiedzieć się na spotkaniu, utrzymanym w konwencji piknikowej. Warto zabrać kocyk i udać się po piękne zapachy i przydatną wiedzę z nimi związaną.

XXXI Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej ORGANY ARCHIKATEDRY

07.07.2024 Bazylika Archikatedralna Św. Jana Chrzciciela, Świętojańska 8

Muzyka organowa to odmiana sztuki, trafiająca prosto do serca i duszy. Obok głębi i potęgi dźwięku oraz melodycznych tonów nie można przejść obojętnie. Muzyka pochodząca z najpotężniejszego instrumentu muzycznego świata będzie rozbrzmiewać w Bazylice Archikatedralnej Św. Jana Chrzciciela w lipcu, sierpniu i wrześniu na Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Organowej „ORGANY ARCHIKATEDRY”. Koncerty festiwalowe będą się odbywać w każdą niedzielę o godzinie 16.

Noc Fotografii 2024

07.07.2024 Warszawa - Śródmieście, różne lokalizacje

Druga edycja Nocy Fotografii, organizowana przez Centrum Fotografii Muzeum Warszawy, to nie lada gratka dla fanów niesztampowych ujęć. 7 lipca w godzinach od 21.00 do 23.30 będzie można podziwiać w wielkoformatowej odsłonie dzieła fotografek i fotografów z Polski i zagranicy. Pokazane zostaną zdjęcia archiwalne, jak i najnowsze, docenione na międzynarodowych festiwalach. Projekcje będą odbywać się w formule site-specific zarówno na telebimach, jak i bezpośrednio na budynkach. Lokalizacja wydarzenia to całe Stare i Nowe Miasto.

To wyjątkowa okazja, by doświadczyć sztuki fotograficznej w monumentalnej odsłonie i odkryć nowe konteksty być może znanych już ujęć. Wyświetlenie zdjęć poprzedzi spotkanie wokół książki „Polscy fotografowie, krytycy i teoretycy o fotografii 1839-1989”, które odbędzie się o godzinie 19.30.

Warsztaty tworzenia muralu „Zabierz las do domu” w ramach Projektu „Im dalej w las…” - warsztaty dla dzieci i młodzieży

Od 15.07.2024 Wawerskie Centrum Kultury Filia Zastów, ul. Lucerny 13

Wawerskie Centrum Kultury zaprasza dzieci w wieku od 7 lat oraz młodzież na niecodzienne wydarzenie. Celem warsztatów będzie wspólne stworzenie od podstaw wielkoformatowego muralu, który ozdobi ściany budynku. Tematyka bardzo przyjemna, wręcz bajkowa, mianowicie leśne klimaty.

Cykl warsztatów poprowadzi artystka Yaroslava Holysh, zajmująca się na co dzień głównie malarstwem i grafiką, łącząc tradycyjną sztukę z nowymi technologiami. Uczestnicy po zdobyciu wiedzy teoretycznej przystąpią do praktycznej realizacji projektu, przy czym każdy będzie miał szansę dołożyć swoją cegiełkę kreatywności do murala, który później będą podziwiać przechodnie i goście.

III Letni Przegląd Filmowy Pod Wspólnym Niebem / „Wewnętrzna zima”

10.07 - 04.09.2024 Kamienica Artystyczna, Foksal 11

Przed nami już 3 edycja Letniego Przeglądu Filmowego Pod Wspólnym Niebem, realizowanego na dziedzińcu Kamienicy Artystycznej przy ul. Foksal 11. Zaprezentowane zostaną produkcje z Ukrainy, Gruzji, Białorusi, Wietnamu i Indii, których wspólnym mianownikiem jest wyselekcjonowana wysoka ponadczasowa jakość i aktualna tematyka. Przegląd Filmowy ma zachęcić widzów do wspólnego poznawania innych kultur i budowania porozumienia ponad podziałami. Każdy seans rozpoczyna otwarte spotkanie z ekspertem. To również pole do rozmowy z twórcami filmowymi, dziennikarzami, podróżnikami i autorami książek. Wstęp wolny.

STWÓRZ KARTKĘ DLA POWSTAŃCA / warsztaty kreatywne

11.07.2024 Wypożyczalnia Nr 124 Zielona, Leona Berensona 38

W tym roku mija 80. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. To ważna data dla mieszkańców nie tylko Stolicy, ale i całego kraju. Kojarzy się z bólem i stratą, ale także bohaterstwem i szacunkiem do tego, co najważniejsze. W dniu 11 lipca Wypożyczalnia Nr 124 Zielona wypełni się najmłodszymi, którzy na kreatywnych warsztatach własnoręcznie wykonają wspaniałe laurki, kartki i listy dla uczestników Powstania Warszawskiego. Będzie to hołd i podziękowanie od najmłodszych dla najstarszych, którzy stali się fundamentalną częścią historii. Wstęp na warsztaty jest bezpłatny.

„Karczmy, jarmarki i zakazane ogrody. Oglądanie zwierząt przed wiekami” - Cykl wykładów dla dorosłych i młodzieży

18.07.2024 Łazienki Królewskie, Pałac na Wyspie

Cykl wykładów w Łazienkach Królewskich towarzyszy wystawie „Sztuka dobrego myślenia. Dziedzictwo Stanisława Herakliusza Lubomirskiego”. Pierwszy wykład odbył się w czerwcu, jednak pozostały jeszcze dwa, w których można wziąć udział. A warto, bo tematyka jest bardzo zajmująca i ciekawa. Historyk kultury Konrad Bielecki na lipcowym wykładzie opowie o zwierzętach w nowożytnej Europie. Będą opowiastki o menażeriach, zwierzyńcach i rzadkich zwierzętach, a to zaledwie część ciekawostek.

71. Urodziny Starówki

19 - 21.07.2024 Muzeum Warszawy, Rynek Starego Miasta

Aż trzy dni będą trwały Urodziny Starówki w tym roku. Około 40 instytucji, zaangażowanych w organizację wydarzenia zapowiada moc atrakcji kulturalnych i artystycznych. Organizatorzy poinformowali, że będą mapki z atrakcjami, dzięki którym będzie można zbierać pieczątki, upoważniające pierwszych 500 najbardziej zaangażowanych uczestników do otrzymania upominków. Będzie kolorowo, intensywnie i interesująco. Swój udział w wydarzeniu zadeklarowały liczne polskie i zagraniczne kapele muzyczne, a organizacje kulturalne i muzea zapraszają na wykłady, warsztaty, spacery, zwiedzanie, wystawy i gry miejskie. Tego nie można przegapić!

Tajemice Marymontu - spacer z przewodnikiem

20.07.2024 Miasto Feniks - spacery po Warszawie, miejsce zbiórki ul. Gdańska 22

Licencjonowany przewodnik PTTK poprowadzi spacer po szczególnym miejscu na mapie Stolicy, czyli warszawskim Marymoncie. Dzielnica warta jest obejrzenia, a jeszcze ciekawszą częścią wycieczki są opowiastki czasem zabawne, momentami smutne, a miejscami nawet straszne. Każda jednak pouczająca i ciekawa. Będą też zagadki historyczne, dużo architektury i odwiedziny miejsc, w których mieszkali ludzie, zapisani na kartach historii. Zbiórka o godzinie 11 przy wejściu do parku Stawy Kellera od ul. Gdańskiej. Polecamy spacer w ten wakacyjny czas całym rodzinom, wszak historii w tak przystępnym wydaniu nigdy za wiele.

Spotkanie z „Fajną Ferajną” czyli Powstanie Warszawskie oczami dzieci

27.07.2024 Białołęcki Ośrodek Kultury, ul. Vincenta van Gogha 1 W Białołęckim Ośrodku Kultury

27 lipca odbędzie się spotkanie z uczestnikami Powstania Warszawskiego. To wydarzenie zorganizowane z okazji 80. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego i będzie się ono toczyć wokół książki „Fajna Ferajna” autorstwa Moniki Kowaleczko-Szumowskiej. W książce zamieszczone są autentyczne historie i niezwykłe wspomnienia dzieci, które przeżyły Powstanie Warszawskie. Na spotkaniu dzieci wręczą Powstańcom laurki i kartki, wykonane 11 lipca na kreatywnych warsztatach w Wypożyczalni Nr 124 Zielona, o których pisaliśmy wcześniej w artykule.