Nie masz planów na wyjazd? Znakomicie! Zostań w Warszawie i przekonaj się, że majówka w mieście może być pełna przygód, emocji i niespodzianek. Stolica szykuje się na długi weekend z rozmachem - będą koncerty, sportowe wydarzenia, klimaty PRL-u, widowiska świetlno-muzyczne i relaks w zielonych zakątkach miasta. Od fontann, które opowiadają historię Warszawy, po kultowego „ogórka” z wycieczką po knajpach - sprawdź, jak spędzić majówkę 2025, nie ruszając się z miasta.

Nie trzeba zazdrościć tym, co wyjeżdżają na majówkę. W Warszawie też można wypocząć, tym bardziej że jest tu coraz więcej zielonych enklaw. W stolicy w majowy weekend planowanych jest wiele wydarzeń - będzie coś dla sportowców, rajdowców, melomanów czy wielbicieli barwnych opowieści. Zobaczcie, jakie atrakcje przygotowało miasto na 1-3 maja 2025 roku.

Festiwal Europejski na Krakowskim Przedmieściu - muzyka, teatr i 20 lat w UE

Gdzie: Śródmieście, Krakowskie Przedmieście

Kiedy: 1 maja, rozpoczęcie godz. 12:00

1 maja 2025 roku Krakowskie Przedmieście zamieni się w centrum europejskiej celebracji. Festiwal Europejski, organizowany z okazji 20-lecia członkostwa Polski w Unii Europejskiej, to wydarzenie, które łączy tradycję z nowoczesnością. Ulice wypełnią się muzyką, występami artystów, orkiestrami i spektaklami teatralnymi.

Cyrkowcy jak zwykle przejdą Krakowskim Przedmieściem. Fot. pik.warszawa.pl
W zeszłym roku na balkonie Bristolu występował chór. Czy będzie i teraz? Fot. pik.warszawa.pl

33 Bieg Konstytucji 3 maja - sportowa majówka w centrum stolicy

Gdzie: start i meta znajdą się na Placu Trzech Krzyży w Warszawie, a trasa poprowadzi przez samo centrum miasta

Kiedy: 3 maja, godz. 09:00

Bieg Konstytucji 3 maja to doskonała propozycja dla miłośników aktywności fizycznej. To nie tylko sportowa rywalizacja, ale także sposób na uczczenie jednego z najważniejszych dni w historii Polski. Trasa biegu prowadzi przez reprezentacyjne ulice Warszawy, a udział biorą zarówno doświadczeni biegacze, jak i amatorzy.

W majowe święto odbędzie się 33. edycja Biegu Konstytucji. Przewidziana trasa to 5 kilometrów, limit czasowy - 55 minut. Fot. bieg3maja.pl

W majowe święto tradycyjnie czeka na nas piękna 5-kilometrowa trasa. To już 33. edycja biegu, który wciąż rośnie w siłę! W zeszłym roku na mecie zameldowało się 5500 uczestników. W tym roku limit miejsc został podniesiony do 6500, a kolejne 250 miejsc czekać będzie na miłośników nordic walking. Limit czasowy to 55 minut - wystarczająco dużo, aby pokonać dystansu także marszobiegiem lub szybkim marszem.

Rajd Poloneza i klasyki PRL-u - biało-czerwona motoryzacja na żywo

Gdzie: Plaża Romantyczna, Warszawa Wawer, ul. Rychnowska 15

Kiedy: 3 maja

Przejazd flagowy: Wisłostrada pod Zamkiem Królewskim w Warszawie

Meta: Autodrom Bemowo - Automobilklub Polski, ul Powstańców Śląskich 127

V Rajd Poloneza wszedł w ugruntowany mocno etap wielkiego, corocznego święta motoryzacji pod biało-czerwonymi flagami. Nazywany jest także Rajdem Konstytucji. I słusznie, bo rajdowcami są nie tylko posiadacze Polonezów, ale i Fiatów, Maluchów, Honkerów, Żuków, a nawet Starów.

Święto motoryzacji pod biało-czerwonymi flagami. Fot. proanima.pl

Impreza rozpocznie się 3 maja zlotem gwiaździstym i rejestracją uczestników w godz. 9.00 do 13.00 na Plaży Romantycznej w Wawrze (tuż obok węzła Wał Miedzeszyński Południowej Obwodnicy Warszawy). W tym malowniczym miejscu z widokiem na panoramę Warszawy przewidujemy rodzinną piknikową atmosferę zwieńczoną pucharem od Burmistrza Warszawy Wawer.

Piknik w warszawskim Wawrze. Fot. proanima.pl

Kulminacyjnym punktem imprezy będą próby sportowe na lotnisku i płytach poślizgowych o piękną nagrodę-artefakt od wielkich rajdowych legend. Są przewidywane 3 kategorie: do 1600, do 2000 i 2000 Turbo (+swapy).

Pokazy w Multimedialnym Parku Fontann - magia światła, muzyki i wody

Gdzie: Podzamcze, Skwer 1 Dywizji Pancernej WP pomiędzy ulicami Boleść, Wybrzeże Gdańskie, Sanguszki i Rybaki na Nowym Mieście

Kiedy: 1-3 maja, godz. 21:30

Multimedialny Park Fontann został otwarty w 2011 roku. To jedna z najważniejszych atrakcji turystycznych Warszawy. Fontanna główna zajmuje powierzchnię 2200 m2, a dwie fontanny liniowe łącznie 600 m2. Kompleks ma 367 dysz wodnych (w tym 227 sterowanych cyfrowo), z których tryska jednocześnie nawet 30 tysięcy litrów wody na minutę; 295 reflektorów LED RGB oraz ekran z rozpylonej wody, który wykorzystywany jest do wyświetlania obrazów i animacji.

Park Fontann to kompleks o powierzchni ok. 2800 metrów kwadratowych. Fot. pik.warszawa.pl

1 maja rozpoczyna się nowy cykl pokazów. W tym sezonie fontanny opowiedzą o Warszawie - mieście odrodzonym, otwartym i różnorodnym. Spektakularny pokaz zatytułowany „Warszawa Ja i Ty” będzie ukłonem dla stolicy i jej mieszkańców. Niezwykła historia zostanie ukazana na tle zjawiskowych wodnych kaskad, świetlnych efektów oraz przebojowego akompaniamentu muzycznego.

Ekran z rozpylonej wody, który jest wykorzystywany do wyświetlania obrazów i animacji. Fot. pik.warszawa.pl

Majówka z Ogórkiem - wycieczki po Warszawie z humorem i historią

Gdzie: Autobus (Ogórek) czeka na gości przed głównym wejściem do PKiN

Kiedy: 1-3 maja, poszczególne wycieczki odbywają się od 10.00 do 19.00

Czas każdej z wycieczek: 2,5 h

Wycieczki tylko dla pełnoletnich - w cenie shot wódki.

Harmonogram wycieczek dostępny jest na www.wpt1313.com

Proponowane wycieczki, m.in.:

  • Piękny brzeg - ogórkiem przez Żoliborz
  • Ogórkiem po Pradze
  • Jak u Berei - szlakiem filmowej Warszawy mistrza
  • Legendarne Knajpy PRL-u - bo pić trzeba umieć
  • Widzisz synku, tak wygląda baleron - Absurdy PRL-u

WPT 1313 to firma, która została stworzona z pasji i miłości do Warszawy. Od 8 lat pokazuje stolicę od innej, alternatywnej strony. Łączy przekazywanie rzetelnej wiedzy historycznej z pokaźną dawką humoru i zabawy. W zespole są doskonali przewodnicy warszawscy, którzy odkryją przed nami tajemnice miasta. Do grona tego należą m.in. Rafał Dąbrowiecki, który wygrał w plebiscycie na Warszawiaka Roku 2018, a także Tomasz Bareja, kuzyn twórcy komedii znanych wszystkim Polakom.

Autobus "Ogórek" zawiezie nas w najbardziej tajemnicze zakątki Warszawy. Fot. wpt1313.com

Ważnymi wycieczkami w ofercie WPT 1313 są te nawiązujące do czasów PRL-u. Miniony okres jest firmy inspiracją i kopalnią pomysłów przy tworzeniu programów, dzięki czemu nadal można poczuć ducha tamtych lat i odbyć podróż w czasie. Przewodnicy nawiązują do kultowego serialu „Zmiennicy” w reżyserii Stanisława Barei, a ich znakiem rozpoznawczym są żółte Fiaty 125p, Fiaty 126p czyli słynne „Maluchy”, Nysy, Jelcze 043 „Ogórki”, które jeżdżą po Warszawie. Nie ograniczają się jednak tylko to tego okresu, organizują również inne propozycje, podczas których można poznać Warszawę.

W ofercie WPT 1313 znajdują się zarówno wycieczki dla osób indywidualnych, grup, jak i korporacji. Podczas tematycznych tras można poznać historię oraz kulturę dawnej i współczesnej Warszawy. Firma jest członkiem Warszawskiej Organizacji Turystycznej.

Kolejkowo - Warszawa w miniaturze, która ożywa na twoich oczach

Gdzie: Warsaw Towers I piętro, ul. Sienna 39

1000 m2 ekspozycji, 580 m torowiska, 17 pociągów, 155 budynków, 5023 figurek - a to dopiero początek tego, co można zobaczyć na wielkiej planszy przedstawiającej Warszawę i charakterystyczne dla niej obiekty. Kolejkowo prezentuje Warszawę w miniaturze, w skali 1:25. To wystawa multisensoryczna, więc odwiedzający słyszą szum miasta, a poszczególne scenki ożywają przez naciśnięcie interaktywnych guzików. Po zmroku w budynkach zapalają się światła, a nad makietą zbierają się burzowe chmury, z których spada deszcz.

Wystawa Kolejkowo: 17 pociągów, 155 budynków, 5023 figurek. Fot. kolejkowo.pl
Makieta Warszawy w skali 1:25. Fot. kolejkowo.pl

Słodka majówka w Fabryce Czekolady Wedla - dotknij, spróbuj, odkryj

Gdzie: aleja Emila Wedla 5, Warszawa

Tu wszystko można: można dotykać, podglądać, podjadać, oblizywać palce, skakać po tabliczkach czekolady, śmiać się i bawić niezależnie od wieku. Muzeum Fabryka Czekolady E.Wedel to miejsce, gdzie zwiedzający mogą poznać tajniki produkcji czekolady krok po kroku. Podczas wizyty goście stają się odkrywcami, zdobywając dogłębną wiedzę na temat procesu powstawania czekolady. To interaktywne muzeum opowiadające słodkie dzieje czekolady i historię rodziny Wedlów, która stworzyła to wyjątkowe miejsce. Porzucamy tu typowe eksponaty muzealne i sterylne przestrzenie!

W drodze do fabryki można odwiedzić Park Skaryszewski z Jeziorem Kamionkowskim. Fot. Fabryka Czekolady E. Wedel
Na zwiedzających czeka wiele atrakcji. To nie jest zwyczajne muzeum - wszystkiego można dotknąć i spróbować. Fot. Fabryka Czekolady E. Wedel

Promy po Wiśle i rejsy statkiem - majówka z widokiem na panoramę miasta

Rozpoczęcie sezony: od 1 maja

Promy wiślane to nie tylko środek transportu, ale również atrakcja sama w sobie. Te niewielkie jednostki, będące częścią oferty Warszawskich Linii Turystycznych, umożliwiają szybkie i przyjemne przemieszczanie się między brzegami rzeki.

Każdego sezonu pływają 3 promy:

  • „Słonka”, łączący Cypel Czerniakowski (pomost pływający) z plażą na Saskiej Kępie;
  • „Pliszka”, łączący Most Poniatowskiego (nadbrzeże) z plażą obok Stadionu Narodowego;
  • „Wilga”, łączący Podzamcze Fontanny (pomost pływający) z plażą nieopodal ZOO.

W 2025 roku na Wisłę wypłynie też prom „Dudek”, który bezpłatnie przewiezie pasażerów (maksymalnie 10) między dzielnicami Bielany i Białołęka (konkretnie między Młocinami a Nowodworami). Będzie pływał codziennie od 1 maja do 31 sierpnia. Rejsy odbywać się będą w godzinach ok. 9:00-19:00 (do 20:00 w czerwcu i lipcu).

Prom Słonka będzie kursował na trasie od Cypla Czerniakowskiego - popularnych Schodków nad Wisłą - do plaży na Saskiej Kępie i z powrotem. Fot. czynaczas.pl

Od 1 maja do 21 września Warszawskie Linie Turystyczne proponują także całodniowy rejs statkiem „Zefir” z Warszawy do Serocka (przez Zalew Zegrzyński). Statek mieści 100 pasażerów i każdy z nich ma zagwarantowane zadaszone miejsce siedzące ze stolikiem. Dla chętnych przewidziano grill i bufet z napojami.

W oczekiwaniu na prom. Fot. czynaczas.pl

Nieco droższą opcję stanowi widokowy rejs po Wiśle na nowoczesnych statkach „Kropka” i „Kreska”, należących do firmy Po Wiśle. Proponuje ona godzinny rejs po fragmencie rzeki zlokalizowanej blisko centrum miasta. Statki mijają po drodze m.in. starówkę, Warszawską Syrenkę, Stadion Narodowy, wejście do Portu Czerniakowskiego, tzw. Grubą Kaśkę i plażę miejską Poniatówka. Rejs rozpoczyna się i kończy przy siedzibie firmy na Powiślu, dokładnie przy Bulwarze gen. George’a Smitha Pattona obok Centrum Nauki Kopernik (siedziba mieści się na barce Wynurzenie). Przewozy statkiem odbywają się zarówno za dnia, jak i wieczorami. Istnieje możliwość zorganizowania rejsów prywatnych.

Joe Bonamassa na Torwarze - majówkowy koncert gwiazdy światowego bluesa

Gdzie: Koncert Joe Bonamassa - live in Poland, COS - Hala Torwar, ul. Łazienkowska 6a

Kiedy: 3 maja, godz. 20.00

Joe Bonamassa jest jednym z najbardziej znanych współcześnie muzyków blues-rockowych. Wielokrotnie nominowany do nagrody Grammy, często figurował na pierwszym miejscu listy przebojów Billboardu.

Kariera pochodzącego z Nowego Jorku wirtuoza gitary rozpoczęła się od otwierania koncertów B.B. Kinga, kiedy Bonamassa miał zaledwie 12 lat. Od tamtego czasu dzielił sceny z artystami takimi jak Eric Clapton, Stephen Still, Derek Trucks, Warren Haynes, Buddy Guy, czy Steve Winwood. Bonamassa pokonał drogę od pozycji dziecięcej sensacji do gwiazdy światowego formatu.

W swojej dyskografii ma ponad 30 albumów studyjnych i koncertowych, nagranych m.in. w duecie z wokalistką Beth Hart czy w ramach super grupy Black Country Communion. Regularnie pojawia się na łamach i okładkach branżowych publikacji na całym świecie, począwszy od magazynów Esquire i Parade, poprzez the Rolling Stone i American Songwriter, a także Guitar Player, Acoustic Guitar, Vintage Guitar, czy Classic Rock.

 

Artysta jest entuzjastą koncertów na żywo. Występuje w najbardziej kultowych obiektach koncertowych na całym świecie, m. in. w Amfiteatr Red Rocks w Morrison, The Greek Theatre w Los Angeles, Ryman Auditorium w Nashville, The Royal Albert Hall w Londynie, Opera Wiedeńska czy nowojorski Beacon Theater.

Autor
Zostajesz w Warszawie na majówkę? Zobacz, co się będzie działo - nie pożałujesz!
Monika Utnik
Dziennikarka, wieloletnia redaktorka pism wnętrzarskich, absolwentka polonistyki i italianistyki Uniwersytetu Warszawskiego, autorka książek dla dzieci. Zadebiutowała...