Salon w prowansalskim stylu
W ofercie producentów chemii budowlanej znajdziemy duży wybór rodzajów farb i szeroką paletę kolorów, nierzadko liczącą kilka tysięcy barw. Do malowania wnętrz najczęściej stosuje się farby wodne - akrylowe, winylowe i lateksowe. Możemy również zastosować inne metody i techniki wykończeniowe. Może trochę droższe i bardziej pracochłonne, ale efekt, jaki dzięki nim uzyskamy, wart jest wysiłku.
Na przykład farby strukturalne nadadzą ścianie fakturę i jednocześnie zamaskują drobne defekty i nierówności powierzchni. Farby te można stosować na różnych powierzchniach. Mają postać gęstej, plastycznej masy, którą po nałożeniu fakturuje się specjalnymi narzędziami, np. wałkiem, szpachlą lub packą. Żeby faktura była jednolita, farbę nakłada się jednym pociągnięciem na całej długości malowanej powierzchni lub na wydzielonych uprzednio fragmentach.
Świeżo naniesioną farbę "malujemy" specjalnym wałkiem fakturowanym, który nadaje ścianie tłoczone wzory. Można też zastosować technikę przecierania i wówczas spod wierzchniej warstwy farby będzie prześwitywać wcześniejsza. Wykonane w ten sposób powierzchnie wyglądają jak stare. Podobną metodą do przecierania jest laserunek. Polega on na nałożeniu, najczęściej dwóch, cienkich warstw farb transparentnych, które nie zakrywają całkowicie warstwy poprzedniej.
Pierwsza warstwa powinna być wykonana z farby podkładowej, a druga to np. bejca. W efekcie otrzymujemy ścianę wyglądającą na niedokładnie pomalowaną, ale o to właśnie chodzi.
Stosunkowo mało znaną metodą wykończenia ścian są glinki florenckie. Technika ta polega na powleczeniu ściany specjalną glinką, która nadaje jej antyczny wygląd. Materiał ten można zmywać wodą. Jest również odporny na ścieranie i przepuszcza powietrze. Nadaje się do stosowania nawet w wilgotnych pomieszczeniach, np. łazience. Interesujące efekty można też uzyskać dzięki tynkom dekoracyjnym.
Ściany - chropawe, jakby pomalowane od niechcenia, z wypukłym rysunkiem pociągnięć tynkarskiej packi, białe albo kolorowe, przecierane na wiele sposobów - odmienią każde pomieszczenie. Ich strukturalność pozwala na swobodną grę światła i cienia, a przechodzące jeden w drugi tony tego samego koloru dają wrażenie głębi.
Szczególnym rodzajem tynku dekoracyjnego są stiuki (tynki weneckie). Dzięki nim na ścianie pojawiają się niepowtarzalne efekty naturalnego, kolorowego kamienia. Można je wykonać w dwóch odmianach - jako matowy, gładki lub delikatnie chropowaty piaskowiec, albo matowy, czy też błyszczący i idealnie gładki marmur.
Pokój ożywią też wzory na ścianach. Wykonamy je przy pomocy szablonów lub stempli. Szablony to gotowe pasy sztywnego papieru lub folii z wyciętymi w nich wzorami. Wzór uzyskujemy poprzez przyłożenie szablonu do ściany i zamalowanie wyciętego w nim otworu farbą w wybranym kolorze. Natomiast stemple wykonane są ze sztywnej gąbki, a wzór uzyskujemy poprzez odciskanie ich na ścianie.
Ściany można też ozdobić malowidłami ściennymi. Malowane na ścianach dekoracje są nie tylko niezwykle efektowne - pozwalają też odpowiednio korygować proporcje pomieszczeń. We współczesnych malowidłach ściennych przeważa tematyka abstrakcyjna, pejzaże, kopie starych fresków oraz motywy roślinne. Rozmiar i rodzaj malowidła trzeba dobrać do wielkości wnętrza oraz do stylu, umeblowania i oświetlenia, a przede wszystkim gustu i upodobań mieszkańców. Niestety, takie dekoracje nie należą do tanich, ale na pewno uczynią nasz salon jedynym w swoim rodzaju.
Sposobem na ozdobienie ścian i sufitu w salonie lub jadalni mogą być sztukaterie, które ożywią i odmienią wnętrze, pomogą uczynić ze zwykłego pokoju elegancki salon. Najpopularniejsze są produkowane z polistyrenu i zazwyczaj pokryte warstwą matowej białej farby.