W 2020 roku z powodu pandemii odwołanych zostało wiele kluczowych targów sztuki, a galerie i domy aukcyjne przez większą część roku pozostawały zamknięte. W związku z tym rynek sprzedaży dzieł sztuki musiał przenieść się do internetu.

Warto zauważyć, że pandemia tylko przypieczętowała rosnący udział internetu w rynku sztuki. Od 2017 roku, rynek sztuki online wzrósł o 72%, osiągając około 5,4 mld USD. W 2019 roku osiągnął on rekordową wartość 5,9 mld USD. Tak szybki wzrost tego segmentu jest możliwy dzięki coraz lepszym platformom internetowym, które dostosowują swój model biznesowy do oczekiwań kolekcjonerów. Jedną z takich platform jest internetowy dom aukcyjny Artbidy.com.

2016 - Leon Tarasewicz, artbidy.com

Twórcom Artbidy.com przyświecał cel udostępnienia nieograniczonej możliwości obcowania ze sztuką. Odpowiadając na współczesne potrzeby rynku, stworzyli w 2013 roku pierwszy internetowy dom aukcyjny na świecie. W ofercie Artbidy znajdują się dzieła sztuki dawnej, współczesnej i najnowszej, rzeźby, grafiki, ilustracje, komiksy, plakaty, fotografie, rzemiosło, design, biżuteria kolekcjonerska, zegarki, pojazdy zabytkowe, nieruchomości zabytkowe, alkohole kolekcjonerskie, kamienie szlachetne i obiekty kolekcjonerskie.

Asklepios A, 1988 - Igor Mitoraj, artbidy.com

Artbidy.com daje możliwość sprzedaży (bez prowizji) oraz kupna dzieł sztuki w trybach oferty galeryjnej oraz na aukcjach. Dzięki temu, że dom aukcyjny posiada bazę klientów, z którymi utrzymuje wieloletnie relacje, prowadzi również sprzedaż prywatną dzieł sztuki, oferując klientom konkretne obiekty ze swojej oferty.

M5, 2005 - Wojciech Fangor, artbidy.com

Artbidy łączy zasady funkcjonowania stacjonarnego domu aukcyjnego z możliwościami prezentacji i kupna dzieł sztuki za pomocą internetu. W związku z tym oprócz sprzedaży internetowej artbidy.com świadczy pełen wachlarz usług związany z rynkiem sztuki tj. doradztwo, wycena, opiniowanie, konserwacja, oprawa, transport, inwentaryzacje obiektów, opieka nad kolekcjami, poszukiwanie dzieł sztuki na zlecenie, aukcje kolekcji, współpraca z fundacjami, akcje edukacyjne, projekty charytatywne oraz przygotowywanie tekstów branżowych. Od 2020 roku Artbidy prowadzi również księgarnię internetową oferującą pozycje związane ze sztuką i rynkiem sztuki.

Perseusz, 1988 - Igor Mitoraj, artbidy.com

Powstawanie takich firm jak Artbidy oraz rozwój innych internetowych platform sprzedaży sztuki może utrwalić trend i sprawić, że dzieła sztuki będziemy głównie kupować w domu, popijając kawę na przytulnej sofie.