Dzieła współczesnych polskich artystów i niezwykłe, kolekcjonerskie obiekty z całego świata. Malarstwo i rzeźba. Kultowe animacje i artystyczne bootlegi. To wszystko można licytować na najnowszej aukcji z cyklu Art & Design od 23 września do 11 października na platformie Artinfo.pl.

Maseczka Juliette Binoche, która stanowiła część jej kostiumu w cyberpunkowym filmie "Ghost in the Shell". Deskorolka z autografem Tonyego Hawka i rękawica MMA z autografem Joanny Jędrzejczyk. Dmuchany "Hulk Elvis" z wystawy Jeffa Koonsa ze słynnej londyńskiej wystawy w Gagosian Gallery. Komplet porcelany z motywami z twórczości Keitha Haringa. Figurka KAWS z limitowanej kolekcji dla MoMa. Oryginalne rysunki animatorów kultowych kreskówek, takich jak "Beavis i Butt-Head" i "Czarodziejka z Księżyca". Do tego dzieła najlepszych światowych przedstawicieli custom bootleg toys - wśród nich m.in. Sucklord, Lister, Retrogimmick, RYCA, Dziadostwo. Fani bootlegów będą zachwyceni!

Deck deskorolki z własnoręcznym autografem Tony'ego Hawka
Jeff Koons, Hulk Elvis, nadmuchiwana postać Hulka z wystawy artysty w Gagosian Gallery w Londynie

Te niezwykłe obiekty można licytować na aukcji Art & Design 5 na platformie Artinfo.pl.

Aukcja trwa od 23 września do 11 października - finał odbędzie się ostatniego dnia o godzinie 21:00. 

Aukcja Art & Design na Artinfo.pl organizowana jest po raz piąty. Jej kuratorką i główną organizatorką jest Ewa Mierzejewska. Tym razem na aukcję wybrała 87 obiekty, w tym 64 dzieła tradycyjnie rozumianej sztuki - głównie obrazy, ale w ofercie znajdziemy też grafikę, rzeźbę i rysunek. Do współpracy kuratorka zaprosiła Marka Kasperskiego, twórcę galerii Artkomis.pl, kolekcjonera sztuki pop-kultury, którego zbiory pokazywane były m.in. na Independent Collectors czy w Forbes. Marek Kasperski na aukcję Art & Design 5 przeznaczył 23 obiekty stanowiące przekrój jego zainteresowań: memorabilia, animation art, sztukę użytkową i bootleg toys - a to tylko niewielki fragment jego ogromnej kolekcji.

Rafał Tarnawski, Imagine, 2016, rzeźba z polichromowanej żywicy, złocenie, podstawa z drewna, wys. 57 cm

Marek Kasperski: - "Kiedy Ewa Mierzejewska zaprosiła mnie do projektu Art & Design powiedziałem, że pewnie ktoś mógłby uznać moją kolekcję za najgłupszą w Polsce - raz, że spora jej część dotyczy tematu śmiechu i absurdu, dwa, że przełamuje zastane schematy medium, odnajdując sztukę m.in. pośród zabawek. Ale skoro są w niej obiekty klasy światowej, a podobne licytowane są w renomowanych domach aukcyjnych jak Heritage, Chisties, Sothebys - to chyba czas potraktować je bardziej serio.

Retrogimmick, Keldor V2, bootleg

Trzonem katalogu aukcyjnego pozostało malarstwo. Autorami licytowanych obrazów są współcześnie tworzący artyści. Po raz pierwszy swoje prace na Art & Design prezentują m.in. Marek Okrassa, Urszula Tekieli, Anna Grzymała, Robert Motelski, Filip Gruszczyński, Olga Mokrzycka-Grospierre. Najnowszy obraz wystawia powracający na rynek aukcyjny Bartłomiej Koter. Nie zabrakło też nazwisk artystów znanych z poprzednich edycji, takich jak Norman Leto, The Krasnals, Ivo Nikic, Natalia Bażowska, Lu Svensson, Magdalena Jędrzejczyk, Jerzy Baranowski, Julita Malinowska, Beata Murawska, Bartłomiej Chwilczyński, Bartek Otocki czy Rafał Olbiński - mistrz realizmu magicznego przekazał na aukcję wyjątkowo okazały, kolorowy rysunek.

Okrassa, Palmy

"To największa i najciekawsza z dotychczasowych aukcji Art & Design - mówi Ewa Mierzejewska, kuratorka.Ś - Wystawiamy na licytację kilkadziesiąt obrazów w tak różnych stylach, że każdy znajdzie coś interesującego dla siebie. Po raz pierwszy na aukcji w Polsce pojawiają się też kolekcjonerskie perełki ze świata. Uprzedzam: niektóre są dość skandalizujące. To jest aukcja dla ludzi o mocnych nerwach i dużym poczuciu humoru".

Karifurava, Illusion, 2022, 150 x 120 cm,-akryl, płótno