Samodzielny wysiew trawy to ekonomiczny sposób na powiększenie zieleni wokół domu. Wymaga to wprawdzie czasu i pracy, ale przynosi to zdecydowanie więcej satysfakcji, niż zakup gotowej murawy. Kiedy i jak siać trawę? Podpowiadamy!

Zielony, bujny trawnik to wizytówka każdego ogrodu. Jeżeli chcemy mieć ładny trawnik, nie musimy kupować trawy w rolkach. Zdecydowanie lepiej jest stworzyć go z nasion. Terminarz siewu trawy zależy od rodzaju trawy, jaką wybierzemy. Dlatego w pierwszej kolejności warto porównać odmiany traw i dobrać odpowiednią do warunków.

Przykładowo w trawnikach zlokalizowanych w południowej części ogrodu znakomicie sprawdzą się odmiany odporne na susze, tj. mieszanki takich gatunków, jak: kostrzewa trzcinowa, kostrzewa owcza, kostrzewa czerwona, wiechlina łąkowa, życica trwała. Jeżeli nasz trawnik nie jest czysto dekoracyjny i będzie narażony na częste deptanie, wówczas podstawmy na trwalsze gatunki, czyli mieszankę traw uniwersalnych.

Jak już wybór trawy mamy za sobą, czas na zaplanowanie prac w ogrodzie! To nic innego jak przygotowanie gleby pod wysiew trawy. Wbrew pozorom trawa ma duże wymagania glebowe, ponadto musi mieć zapewnione warunki do wzrostu i regeneracji (na skutek koszenia traci swoje siły), stąd tak ważne jest odpowiednie przygotowanie podłoża i późniejsza pielęgnacja.

Kiedy sieje się trawę?

Nasiona traw najlepiej wysiewać od późnego lata do połowy jesieni, ponieważ gleba jest wtedy wilgotna i ciepła, jest też mniejsze ryzyko chwastów. Nie należy zakładać trawnika później niż w połowie września, bo nasiona nie będą miały dość czasu, aby wykiełkować i podrosnąć przed nastaniem mrozów. Minimalna temperatura potrzebna do kiełkowania nasion traw to ok. 6-8 stopni Celsjusza. Co więcej, jesienią trawa nie jest narażona na silne promienie słoneczne i jest podlewana naturalnie deszczem. W praktyce już po 7 dniach od wysiania trawy można zauważyć jej porost.

Jeśli jednak przegapimy ten termin, możemy wysiew trawy przeprowadzić wiosną i późnym latem. W przypadku wiosennego wysiewu uważajmy na nocne przymrozki i obfite opady deszczu.

Najlepsze terminy na sianie trawy to:

  • późne lato: przełom sierpnia i września,
  • wiosna: druga dekada kwietnia do końca maja.

Co ważne, żaden z gatunków trawy nie nadaje się do wysiewania w okresie od listopada do marca ani od czerwca do połowy sierpnia. Warto więc pilnować terminów. Ponadto nie tyle ważna jest sama data siewu trawy, co wybór dogodnego dnia oraz przeprowadzenie wysiewu prawidłowo.

Warto wybrać dzień bezwietrzny, bo wiatr może powodować przesuwanie się nasion, przez co trawa porośnie nierówno. Zbyt gęsty siew może przyczynić się zaś do wystąpienia grzybicy. Nasiona trawy trzeba przykryć około 1 cm warstwą ziemi. Młody trawnik wymaga podlewania, najlepiej rano i wieczorem. Należy wystrzegać się podlewania trawnika w dzień, bo wtedy woda nie wsiąka w ziemię, a paruje - radzą eksperci OBI w poradniku poświęconym siewowi trawy.

Nasiona trawy wysiewamy na uprzednio przygotowanej pod to glebie. Co istotne, jeżeli okaże się, że nie wszystkie nasiona wykiełkowały, możemy przeprowadzić uzupełniający siew trawy - najlepszym terminem na zabieg jest wczesna wiosna.

Jak przygotować glebę pod wysiew trawy?

Optymalne warunki glebowe sprzyjają pomyślnemu kiełkowaniu nasion i wspierają zdrowy wzrost darni. Właściwe przygotowanie gleby jest pierwszym krokiem, jeżeli chcemy uzyskać fantastyczny zielony trawnik.

Prawidłowy siew trawy zapewni jej bujny wzrost i odpowiednie rozkrzewienie

Przygotowanie gleby pod sianie trawy obejmuje:

  1. Na 3 tygodnie przed siewem przekopanie ziemi na głębokość 25 cm.
  2. Usunięcie starej trawy, dużych kamieni i chwastów.
  3. Wyrównanie i zwałowanie podłoża.
  4. Jeżeli to konieczne, na 14 dni przed wysiewem nasion trawy należy zastosować nawóz.
  5. Przed samym wysiewem należy glebę spulchnić.

Przekopanie ziemi wykonujemy na około trzy tygodnie przed planowanym wysiewem trawy. Dzięki temu pobudzimy nasiona chwastów do kiełkowania i będzie lepiej je usunąć. Natomiast na dwa tygodnie przed planowanym wysiewem sprawdźmy kwasowość gleby - w tym celu przyda się kwasomierz. Trawa najlepiej wyrasta, jeżeli pH podłoża wynosi 5,5-6,5 pH. Jeśli odczyn jest za niski (gleba kwaśna lub lekko kwaśna), używamy nawozu wapniowego i nie stosujemy już innych nawozów, a jeśli wyższy (gleba zasadowa) - nawozu zakwaszającego.

Trawa lubi podłoże średnio żyzne i przepuszczalne, dlatego przed samym wysiewem ziemię spulchniamy. W przypadku podłoża mocno gliniastego i twardego należy je rozluźnić i użyźnić, stosując kompost wymieszany z piaskiem. Z kolei podłoże zbyt piaszczyste wzbogacamy nawozami organicznymi i ziemią uprawną, nada się również mała ilość torfu. Możemy zastosować również nawozy zielone, np. grykę, które pomagają zwalczać szkodniki, jak pędraki czy chrabąszcze.

Większość powyższych prac możemy wykonać wiosną przy zaplanowanym siewie trawy na jesień. Dzięki tym działaniom korzenie trawy będą się mocniej rozrastały, co wpłynie na ich optymalne krzewienie.

Jak prawidłowo posiać trawę?

Jeżeli do wysiania mamy niewielki obszar, wówczas trawę możemy siać ręcznie. Na rozległym terenie przyda się siewnik.

Proces siania trawy jest prosty. Należy podzielić obszar do zasiania na kwadraty - każdy z nich obsiewamy taką samą ilością trawy. Dobrą praktyką jest rozsiewanie nasion w ilości 50 gramów na 1 metr kwadratowy (lub inaczej, jeśli producent podaje na opakowaniu inne wytyczne). Aby ułatwić sobie pracę, możemy przed wysiewem wydzielić i zważyć nasiona, aby pokryć każdy metr kwadratowy ogródka. Pamiętajmy, aby przed przystąpieniem do pracy mocno wstrząsnąć pudełkiem z nasionami, by je wymieszać.

Następnie przystępujemy do pracy. Na początek każdą porcję nasion dzielimy na pół, czyli na 25 gramów, i rozsypujemy je w jednym kierunku. Resztę rozprowadzamy w przeciwnym kierunku bądź też na tzw. krzyż, czyli pod kątem prostym do poprzedniego. Sianie trawy na krzyż jest szczególnie zalecane, ponieważ zyskamy pewność co do równomiernego obsiania trawnika.

Po wysianiu warto nasiona przykryć cienką warstwą gleby, aby zminimalizować ich porwanie przez wiatr czy wyjedzenie przez ptaki - wystarczy zwykłe grabienie. Następnie wykonujemy wałowanie (wałem lub deską), a potem podlewamy nasz trawnik. Dzięki wałowaniu zagęścimy ziemię, wyrównamy powierzchnię darni oraz zapewnimy trawie lepsze warunki do ukorzeniania się. Zabieg warto wykonywać nie tylko przed założeniem nowego trawnika, ale też w trakcie jego dalszej pielęgnacji.

Co po wysiewie, czyli jak pielęgnować trawę

Trawnik przy domu dodaje całości przytulnego charakteru

Po wysianiu trawy możemy zabezpieczyć nasz trawnik, rozciągając siatkę owocową. W ten sposób ochronimy nasze nowo zasiane nasiona przed ptakami. Dodatkowo możemy ogrodzić teren sznurkiem, aby uniemożliwić ludziom chodzenie po nowym trawniku. Pamiętajmy, że sadzonki są podatne na suszę, dlatego też należy je systematycznie podlewać. Warto również sprawdzać, czy ziemia nie jest za sucha - np. wkładając palec w ziemię.

Trawa potrzebuje warunków do zdrowego wzrostu, a jej wrogami są chwasty i szkodniki. Dlatego tak ważne jest, aby obszar systematycznie oczyszczać ręcznie, usuwając chwasty, zanim zakwitną. W miarę wzrostu trawy chwastów pojawiać się będzie coraz mniej. Jeśli jednak jest taka potrzeba, możemy zastosować łagodny preparat odchwaszczający.

Jeśli na naszym nowym trawniku pojawił się mech, oznacza to, że gleba jest zbyt kwaśna. Należy się go pozbyć, ponieważ wypiera on młode siewki traw. Pomocne będą tu preparaty na bazie siarczanu żelaza lub inne nawozy ukierunkowane na zwalczanie mchu i zwiększanie krzewienia się trawy.

Jeśli trawnik osiągnie wysokość większą lub równą 6 cm, należy go przycinać kosiarką do wysokości około 4 cm. Dla trawników rosnących w polskich warunkach pogodowych nie zaleca się niższego koszenia, ponieważ to powodowałoby zbytnie przerzedzenie się darni.

Jeżeli zabieg siania trawy przeprowadzimy poprawnie, to jest nie tylko przygotujemy odpowiednio podłoże, ale też dobrze wysiejemy nasiona, pierwsze wschody pojawią się już po kilku, maksymalnie kilkunastu dniach. Cały trawnik powinien zazielenić się po upływie 4 tygodni - i jest to termin, kiedy już będziemy mogli cieszyć się pięknie zielonym trawnikiem.