Nieważne, czy dopiero planujesz swoją przygodę z ogrodnictwem, czy masz już pewne doświadczenie, poradniki zawsze się przydają!

Ogród na cztery pory roku

Nowe wydanie poradnika, w którym Sebastian Kulis, twórca bloga Roślinne Porady, zabiera nas w roczną podróż po swoim ogrodzie. Autor miesiąc po miesiącu podpowiada co warto wysiać, jak zadbać o ziemię i jak zaplanować kolejne miesiące w ogrodzie, na balkonie i na parapecie, bo jako miejski ogrodnik żadnych wyzwań się nie boi. Co więcej, w swojej książce nie tylko zaraża pasją do ogrodnictwa, ale też równie mocno szerzy idee zero waste.

www.gwfoksal.pl, roslinneporady.co

Tworzę ogród naturalny

Bogato ilustrowana, przejrzyście napisana i świetnie przełożona na język polski książka „Tworzę ogród naturalny” Henka Gerritsena i Pieta Oudolfa pokazuje, jak łatwo stworzyć w ogrodzie (a nawet w donicy!) naturalny raj. Publikacja składa się z trzech części. Pierwsza zawiera opis ponad 500 gatunków i odmian bylin oraz traw ozdobnych polecanych do ogrodów naturalnych. Druga część to zbiór praktycznych porad dotyczących doboru roślin w zależności od warunków siedliskowych, stylu ogrodu i nastroju, jaki chcemy w nim uzyskać. Zawarte w trzeciej części przykłady kompozycji i zestawienia roślin to gotowy przepis na piękne naturalne ogrody i rabaty.

wytwornia.com

Dżungla w ogrodzie

Inspirująca lektura dla wszystkich, którzy interesują się światem dookoła, roślinami, ekologią i chcieliby żyć bardziej świadomie. Pokazuje, że wszyscy możemy pomóc w poprawieniu sytuacji planety, połączyć się na nowo z naturą. Autor książki, Dave Goulson, dzięki swojej działalności propagatorskiej trafił na listę Bohaterów Ochrony Przyrody oraz otrzymał tytuł Innowatora Roku

www.marginesy.com.pl

Zrób ten zielnik

Na kartach tego zielnika napiszesz własną, zieloną opowieść. Twoim przewodnikiem po fascynującym świecie roślin będzie Łukasz Skop, autor popularnego bloga Bez-Ogródek, dyplomowany biotechnolog roślin.

www.ulubionykiosk.pl

Przewodnik po roślinach leczniczych

Wiele znanych dziś, skutecznych leków ma pochodzenie roślinne, a wiele z nich czeka dopiero na odkrycie. Istotne badania w tej dziedzinie prowadzone są w Królewskich Ogrodach Botanicznych w Kew, gdzie zatrudnieni są autorzy tego przewodnika. Książka oferuje zupełnie nowe spojrzenie na liczącą 5000 lat tradycję stosowania roślin leczniczych.

www.ulubionykiosk.pl

Barwy w ogrodzie

Projektowanie ogrodu to nie tylko znajomość świata roślin i ich wymagań, lecz także wpływu, jaki na ludzką psychikę mają kształty roślin, ich faktury, a nade wszystko barwy. Bogdan Plomin podpowiada, jak w zależności od temperamentu stosować różne stylistyki: od minimalizmu po rozbuchany koloryzm, od formalnej elegancji po sielską prostotę. Dzięki tym inspiracjom każdy odkryje w sobie nowe pokłady kreatywności.

www.arkady.eu

Wiszące ogrody

W swej nowej, opatrzonej znakomitymi zdjęciami książce „Wiszące ogrody” autorka, a zarazem doświadczona projektantka zieleni Shawna Coronado, skupia się nie tylko na stronie wizualnej wiszących ogrodów, ale podkreśla także ich ogromną użyteczność. W jednych rozwijają się kwiaty przyciągające rozmaite pożyteczne owady, jak pszczoły i motyle, które je zapylają. Inne są pełne zdrowych warzyw i wonnych ziół. Są również takie, które polepszają jakość życia ich użytkowników dzięki aromaterapii.

www.arkady.eu

Planer zaradnego ogrodnika

Jest to rodzaj pamiętnika ogrodnika, ale z mnóstwem rad. Pomaga zaplanować prace ogrodnicze i o niczym nie zapomnieć. Podpowiada, co robić w każdym tygodniu roku oraz daje możliwość prowadzenia własnych zapisków. Z planerem będziesz bardziej pewny siebie i nie zmarnujesz ani chwili, bo zawsze będziesz wiedział, co robić w każdym tygodniu roku od początku stycznia do końca grudnia.

www.ulubionykiosk.pl

Zioła. Jak zbierać, przetwarzać, stosować

Poradnik dla tych, którzy chcą wykorzystywać zioła dla zdrowia i urody. Autorka dokładnie opisuje sposób ich zastosowania, podaje też sprawdzone przepisy. Prezentację roślin ubarwia opowieściami o ich etnograficznym i historycznym znaczeniu.

www.bosz.com.pl

Rok w ogrodzie

Dan Pearson, ceniony brytyjski architekt pejzażu i zapalony ogrodnik, odkrywa rytmy i przyjemności roku w ogrodzie. Zaraźliwy entuzjazm autora, bogactwo jego wiedzy przepełniają strony tej pasjonującej książki, która obfituje również w praktyczne wskazówki, jak zagospodarować własny kawałek ogrodu, niezależnie od tego, czy tworzy go kilka doniczek na parapecie okna w mieszkaniu w mieście czy spora połeć wiejskiego pola. Pomagając nam odkryć przyrodę na nowo, lektura „Roku w ogrodzie” staje się doświadczeniem prowadzącym do odnowy.

www.wydawnictwoliterackie.pl

Ogrodowe przebudzenie

Mary Reynolds odnalazła inspirację w leśnych zakątkach rodzimej Irlandii. Fachową wiedzę ogrodniczą połączyła z intuicją, dawne rytuały i mądrość przodków z ekologicznymi rozwiązaniami, wsłuchując się przy tym uważnie w potrzeby samej ziemi. „Ogrodowe przebudzenie” daje nam nadzieję na lepszą przyszłość, w której zjednoczeni z przyrodą odkryjemy, kim naprawdę jesteśmy. Książka zawiera wspaniałe ilustracje Ruth Evans.

www.wydawnictwoliterackie.pl

Autor
Jakie książki o tematyce ogrodniczej warto przeczytać?
Anna Grużewska
Dziennikarka, redaktorka, miłośniczka designu i malarstwa. Skończyła warszawską ASP i Wydział Dziennikarstwa UW. Redaktor naczelna magazynu Czas na Wnętrze. Ogląda sesje,...