Piękny, zdrowy, kolorowy. Taki może być ogród, a nawet balkonowy ogródek. Poznaj nasze top 6 książek o ogrodzie.

Barwy w ogrodzie

Projektowanie ogrodu to nie tylko znajomość świata roślin i ich wymagań, lecz także wpływu, jaki na ludzką psychikę mają kształty roślin, ich faktury, a nade wszystko barwy. Bogdan Plomin podpowiada, jak w zależności od temperamentu stosować różne stylistyki: od minimalizmu po rozbuchany koloryzm, od formalnej elegancji po sielską prostotę. Dzięki tym inspiracjom każdy odkryje w sobie nowe pokłady kreatywności.

www.arkady.eu

Wiszące ogrody

W swej nowej, opatrzonej znakomitymi zdjęciami książce „Wiszące ogrody” autorka, a zarazem doświadczona projektantka zieleni Shawna Coronado, skupia się nie tylko na stronie wizualnej wiszących ogrodów, ale podkreśla także ich ogromną użyteczność. W jednych rozwijają się kwiaty przyciągające rozmaite pożyteczne owady, jak pszczoły i motyle, które je zapylają. Inne są pełne zdrowych warzyw i wonnych ziół. Są również takie, które polepszają jakość życia ich użytkowników dzięki aromaterapii.

www.arkady.eu

Planer zaradnego ogrodnika

Jest to rodzaj pamiętnika ogrodnika, ale z mnóstwem rad. Pomaga zaplanować prace ogrodnicze i o niczym nie zapomnieć. Podpowiada, co robić w każdym tygodniu roku oraz daje możliwość prowadzenia własnych zapisków. Z planerem będziesz bardziej pewny siebie i nie zmarnujesz ani chwili, bo zawsze będziesz wiedział, co robić w każdym tygodniu roku od początku stycznia do końca grudnia.

www.ulubionykiosk.pl

Zioła. Jak zbierać, przetwarzać, stosować

Poradnik dla tych, którzy chcą wykorzystywać zioła dla zdrowia i urody. Autorka dokładnie opisuje sposób ich zastosowania, podaje też sprawdzone przepisy. Prezentację roślin ubarwia opowieściami o ich etnograficznym i historycznym znaczeniu.

www.bosz.com.pl

Rok w ogrodzie

Dan Pearson, ceniony brytyjski architekt pejzażu i zapalony ogrodnik, odkrywa rytmy i przyjemności roku w ogrodzie. Zaraźliwy entuzjazm autora, bogactwo jego wiedzy przepełniają strony tej pasjonującej książki, która obfituje również w praktyczne wskazówki, jak zagospodarować własny kawałek ogrodu, niezależnie od tego, czy tworzy go kilka doniczek na parapecie okna w mieszkaniu w mieście czy spora połeć wiejskiego pola. Pomagając nam odkryć przyrodę na nowo, lektura „Roku w ogrodzie” staje się doświadczeniem prowadzącym do odnowy.

www.wydawnictwoliterackie.pl

Ogrodowe przebudzenie

Mary Reynolds odnalazła inspirację w leśnych zakątkach rodzimej Irlandii. Fachową wiedzę ogrodniczą połączyła z intuicją, dawne rytuały i mądrość przodków z ekologicznymi rozwiązaniami, wsłuchując się przy tym uważnie w potrzeby samej ziemi. „Ogrodowe przebudzenie” daje nam nadzieję na lepszą przyszłość, w której zjednoczeni z przyrodą odkryjemy, kim naprawdę jesteśmy. Książka zawiera wspaniałe ilustracje Ruth Evans.

www.wydawnictwoliterackie.pl

Autor
Jakie książki o tematyce ogrodniczej warto przeczytać?
Anna Grużewska
Dziennikarka, redaktorka, miłośniczka designu i malarstwa. Skończyła warszawską ASP i Wydział Dziennikarstwa UW. Redaktor naczelna magazynu Czas na Wnętrze. Ogląda sesje,...