Termin slow life w dosłownym tłumaczeniu oznacza wolne życie. Interpretacji może być wiele. Wolne życie w kontekście spowolnienie tempa, życie wolne od zależności, a także od uwolnienie się od niezdrowego trybu życia i odżywiania. Tak naprawdę slow life dotyczy tego wszystkiego po trochu. Warto dowiedzieć się czegoś więcej o tej ciekawej idei i poznać zależność pomiędzy slow life i hodowlą pszczół.

Skąd wziął się trend slow life?

Paradoksalnie wszystko zaczęło się od McDonald’s. Tak, brzmi to kuriozalnie, ponieważ marka raczej nie kojarzy się ze zdrowym odżywianiem, jednak miała swój udział w powstaniu modnej i zdrowej idei, jaką jest slow life. Jeden z włoskich krytyków w 1986 roku zaprotestował przeciw posiłkom serwowanym w McDonald’s. Wielu restauratorów w odpowiedzi na ten głośny protest przebranżowiło się z fast food na slow food, czyli dania bazujące na świeżych, zdrowych produktach.

Trend bardzo szybko zyskał wielu zwolenników i rozpowszechnił się do tego stopnia, że zaczęli oni zauważać korzyści płynące nie tylko ze zdrowego odżywiania, ale również zdrowego stylu życia. W ten sposób moda na „slow” ogarnęła niemal wszystkie dziedziny życia. We wnętrzach stawia się na naturalne kolory i minimalizm w myśl trendów eko i boho oraz relaksującą rolę roślin, w branży odzieżowej natomiast króluje ofiarowanie odzieży drugiego życia. I to wszystko w zgodzie z trendem slow life.

Slow life - jakie zasady?

Kluczowym założeniem tej idei stało się przyjrzenie się swoim potrzebom oraz osiągnięcie balansu i harmonii w ich realizowaniu. Błędnie zakłada się, że to ascetyczne podejście do życia, gdyż zupełnie nie tak to działa. Slow life nie polega na odmawianiu sobie przyjemności, wręcz przeciwnie, na czerpaniu pełnymi garściami, jednak w zgodzie z naszym organizmem i naszymi potrzebami. Ważnym aspektem jest celebrowanie i kontemplowanie każdej chwili oraz czerpanie przyjemności nie tylko z osiągnięcia celu działań, ale przede wszystkim z samego procesu ich przeprowadzania.

Slow life uczy minimalizmu, prostoty i autentyczności. W idei slow life ważny jest kontakt z rodziną, przyrodą, czerpanie z życia więcej przyjemności i spożywanie świeżych, jak najmniej przetworzonych produktów. Jednym z podstawowych jest miód, który z powodzeniem zastępuje wysoko przetworzony cukier. Własna pasieka poza miastem z powodzeniem pokryje zapotrzebowanie na tę cenną słodycz i pozwoli na ciekawe obserwacje tych pożytecznych owadów. To jednak nie jedyne zalety.

Korzyści z własnej pasieki

Pomysł na własny miód został szybko podchwycony i obecnie aż 99% ze wszystkich pasiek w kraju to hobbystyczne hodowle. Pasieka na działce poza miastem to ogrom korzyści.

• Swój miód - to sprawdzony produkt pozbawiony ulepszaczy i konserwantów.

• Wosk pszczeli - może zostać wykorzystany do produkcji naturalnych, pachnących miodem świec lub odsprzedany do tego celu.

• Pomaganie pszczołom - to gatunek pożyteczny i szalenie potrzebny, a ich populacja drastycznie zmalała. Pszczoły zapylają aż 80 % roślin, które są kluczowym elementem pożywienia ludzi i zwierząt. Ich rola w ekosystemie jest niestety niedoceniana, ale niezmiernie ważna.

• Własny miód lub świeca hand made to idealny prezent okazjonalny.

• Pomysł na własny biznes - być może hobby stanie się z czasem dobrze prosperującym przedsiębiorstwem.

• Obcowanie z naturą - obserwacja pszczół to cenna lekcja dobrej organizacji i biologii.

Hodowla pszczół krok po kroku - od czego zacząć?

Pytań jest wiele - od czego zacząć, jak hodować pszczoły, gdzie postawić ule? Poniżej odpowiedzi na pytania i instruktaż krok po kroku, jak hodować pszczoły.

1. Wiedza - przed założeniem pasieki dobrze jest znaleźć rzetelne materiały i publikacje naukowe o hodowli pszczół i przyswoić informacje w nich zawarte.

2. Ocena terenu - przed podjęciem decyzji należy rozejrzeć się po okolicy i sprawdzić, czy ilość rosnących roślin konkretnych gatunków będzie dla pszczół wystarczająca. Pszczoły przemieszczają się na odległość kilku kilometrów od ula, więc w tej odległości powinny rosnąć takie rośliny jak koniczyna, lipy, leszczyny, drzewa i krzywy owocowe, wodne rośliny kwitnące, chabry, czy mniszki lekarskie.

3. Wybór miejsca - idealne miejsca do założenia pasieki to wieś i tereny umiejscowione z dala od miast.

4. Formalności - założenie pasieki należy zgłosić Powiatowemu Inspektoratowi Weterynarii, a następnie ustawić tablicę informacyjną z danymi pszczelarza o występowaniu pszczół. Wskazane jest również ubezpieczenie pasieki pod kątem odpowiedzialności cywilnej.

5. Wybór uli - na rynku występuje wiele modeli, jednak ich wygląd ma raczej małe znaczenie, ponieważ przede wszystkim powinny spełniać swoją funkcję, czyli zapewniać dobrą wentylację i umożliwiać komfortowe pozyskiwanie produktów pszczelich. Ul powinien zostać wyposażony w ramki dostosowane do jego rozmiaru.

6. Sprzęt przydatny w pasiece: sito, dłuto, szczotka służąca do zmiatania pszczół, nóż i wanienka do odsklepiania, podkarmiaczki, podkurzacz, strój pszczelarski wyposażony w kapelusz z siatką i rękawice.

7. Ustawienie uli - powinny one zostać ustawione min. 10 metrów od zabudowań gospodarczych i mieszkalnych, a także dróg publicznych.

Jak sprowadzić pszczoły do ula?

Sam ul nic nie da, jeśli nie zostanie zamieszkany przez pszczoły. Pszczoły można pozyskać na kilka sposobów:

• zakup pakietu pszczół razem z matką,

• nabycie plastrów z pyłkiem, czerwiem i pokarmem oraz pszczołami, które obsiadają plastry,

• umieszczenie w ulu wyrojonej rodziny pszczelej,

• zakup kompletnego ula wraz z całą pszczelą rodziną.

Owady powinny zostać zakupione u sprawdzonego hodowcy. Dla początkujących hodowców polecana jest rasa pszczoły kraińskiej, potocznie zwana krainką. To pszczoły o łagodnym usposobieniu, wykorzystujące wszystkie pożytki pszczele, czyli rośliny dostarczające nektar.

Jak zrobić ule dla pszczół, aby spełniły swoje zadanie?

Prosty ul dla pszczół można wykonać samodzielnie. Konstrukcję umieszczamy na nóżkach, aby została odizolowana od gruntu. Potrzebne będą do tego deski, płyta OSB, siatka aluminiowa, wkręty i blacha ocynkowana. Deski należy wcześniej zaimpregnować nietoksycznym preparatem, który nie zaszkodzi pszczołom.

• Dennica przypomina ramę o boku około 40 cm i stanowi dno ula. Dennica powstaje z połączenia desek, a jej wypełnieniem może być siatka aluminiowa zapewniająca wentylację. W dennicy należy wykonać otwór wlotowy dla pszczół o wysokości minimum 2 cm i szerokości około 35 cm.

• Kolejnym krokiem jest wykonanie korpusów z desek. To szerokie ramy, które zostają ustawione modułowo na dennicy. W korpusach powinny zostać wykonane wycięcia umożliwiające zawieszenie ramek.

• Następna jest powałka, czyli górna osłona ula wykonana z płyty OSB. Należy wyciąć w niej 4 niewielkie otwory umożliwiające wentylację.

• Ostatnim elementem jest dokładnie dopasowany dach ula, który ochroni wnętrze przed deszczem.

Samodzielne założenie pasieki to wyzwanie, któremu warto sprostać. Własna produkcja zdrowego miodu sprzyja obcowaniu z naturą, wyciszeniu i nabraniu dystansu do często stresującej rzeczywistości. Pomagając jednocześnie pszczołom, stosujemy zasadę „przyjemne z pożytecznym”, a slow life samo znajduje nas w ogrodzie z dala od zgiełku dnia codziennego.

Autor
Slow life poza miastem, czyli hodowla pszczół krok po kroku!
Dagmara Kasprzyk-Rogal
Dekorator wnętrz, kosztorysant budowlany, copywriter, wykształcenie ekonomiczno-administracyjne. Kobieta wielu pasji, z których największą jest tematyka wnętrzarska. Od...