Warzywa wyhodowane w przydomowym ogródku to doskonała alternatywa dla sklepowych produktów i jednocześnie bardzo dobry sposób na czynny odpoczynek na świeżym powietrzu. Wystarczy niewielki kawałek ziemi, a w niektórych projektach wyłącznie taras, aby przez cały sezon cieszyć się z zebranych, pachnących świeżością plonów. Jak zaplanować ogród warzywny krok po kroku i jak bezbłędnie zrealizować zadanie? Wszystkiego dowiesz się z poniższego artykułu.

Zagadnienia w artykule:
  • Gdzie założyć ogródek warzywny?
  • Główne zasady planowania - ogród warzywny krok po kroku
  • Czym ogrodzić ogródek warzywny?
  • Ogródek warzywny w skrzyniach - sposób na ograniczone miejsce i nie tylko
  • Ogródek warzywny - inspiracje i najlepsze projekty

Gdzie założyć ogródek warzywny?

Przed podjęciem decyzji, warto dowiedzieć się kilku przydatnych rzeczy o miejscu, w którym posadzimy lub zasiejemy warzywa.

Miejsce - koniecznie dobrze nasłonecznione. Wskazane jest umiejscowienie warzywnika od południowej strony, z dala od krzewów i drzew, które mają rozrośnięty system korzeniowy przechwytujący z gleby cenne składniki odżywcze i dodatkowo mogłyby zacieniać miejsce uprawy warzyw. Chcąc korzystać ze zdrowych plonów, unikajmy również bliskiej odległości ogródka od drogi.

Rozmiar ogródka - świeżymi warzywami możemy cieszyć się, dysponując terenem 3 x 2 m, a im większe poletko, tym większe pole do popisu i kreatywności. Jeśli chcemy korzystać wyłącznie ze swoich warzyw, zaopatrzenie 4-osobowej rodziny w jarzyny wymaga ogrodu warzywnego o powierzchni około 150 m2. Z nieco innymi realiami mierzymy się, uprawiając ogródek warzywny w skrzyniach, ale o tym w dalszej części artykułu.

Gleba - najlepiej próchnicza, przepuszczalna i żyzna, z której rośliny najłatwiej pobiorą składniki odżywcze. Przed założeniem ogródka warzywnego, warto glebę odkwasić, ponieważ kwaśny odczyn pH nie jest korzystny dla warzyw. Ważne jest również cykliczne zawożenie gleby nawozami naturalnymi (kompost), azotowymi, mineralnymi, fosforowymi lub potasowymi.

Komfort pracy przy pielęgnacji ogródka - zwróćmy uwagę na bliską odległość do źródła wody i koniecznie zaopatrzmy się w długi wąż ogrodowy, co ułatwi podlewanie grządek. Dobrym pomysłem jest założenie ogródka warzywnego w pobliżu domku narzędziowego lub zaopatrzenie się w funkcjonalny organizer na kółkach, mieszczący potrzebne narzędzia ogrodnicze.  

Główne zasady planowania - ogród warzywny krok po kroku

Posiadając wymaganą wiedzę, możemy już zaplanować ogród warzywny krok po kroku, a plan ten ma bezpośredni wpływ na żyzne plony i komfort pielęgnacji roślin. Tutaj również przydadzą się zasady, dzięki którym unikniemy błędów.

1. Oczyszczamy teren, usuwając pozostałości wcześniej uprawianych roślin, jeśli jest w tym miejscu trawnik, zrywamy darń.

2. Spulchniamy glebę, przekopując ją szpadlem lub glebogryzarką.

3. Grabimy teren i nawozimy.

4. Wytyczamy i wykonujemy grządki o szerokości około 120 cm, podsypując je nieco wyżej w celu uniemożliwienia gromadzenia się w nich wody.

5. Pamiętajmy o wykonaniu ścieżek o minimalnej szerokości 30 cm pomiędzy grządkami, abyśmy w trakcie pielęgnacji nie zadeptali warzyw.

6. Przystępujemy do siewu lub zasadzenia warzyw zgodnie z wytycznymi dotyczącymi konkretnych warzyw.

7. Dla początkujących amatorów polecane są warzywa łatwe w uprawie takie jak pietruszka, koperek, sałata, marchew, pomidory, rzodkiewka, koperek, seler, pietruszka, fasola, groch, bób, por, ogórki i szpinak.

Czym ogrodzić ogródek warzywny?

Warto wydzielić teren pod ogród warzywny z kilku powodów. Jeśli posiadamy psa, który swobodnie korzysta z przestrzeni wokół domu, łatwo może zadeptać warzywa. Podobnie jest z dziećmi, które bawiąc się, z reguły nie zwrócą uwagi na posadzone rośliny. Ponadto ze względów estetycznych dobrze jest oddzielić strefę rekreacyjną ogrodu od uprawnej. Jak oddzielić te dwie strefy i wydzielić ogród warzywny? Istnieje kilka sprawdzonych sposobów:

• siatka ogrodzeniowa bądź płot drewniany lub metalowy,

• żywopłot, jednak pamiętajmy o jego optymalnej odległości od grządek,

• niskie obrzeże ogrodowe wykonane z tworzywa lub drewna,

• bambusowe parawany,

• kamienie, kostka brukowa lub murek ceglany albo kamienny.

Ogródek warzywny w skrzyniach - sposób na ograniczone miejsce i nie tylko

Warzywnik w skrzyniach możemy zaplanować w ogrodzie lub na tarasie. Uprawa warzyw w skrzyniach polega na zbiciu sporych drewnianych skrzyń, wyłożeniu ich czarną grubą folią celem zapobiegnięcia gniciu drewna i wypełnieniu ich podłożem pod uprawę, czyli glebą. Glebę następnie nawozimy i wysiewamy w niej bądź sadzimy warzywa. Skrzynia postawiona bezpośrednio na ziemi w ogrodzie w ogóle nie musi posiadać dna, jedynie same boki, jeśli jednak decydujemy się na skrzynię pełną, którą umieścimy na tarasie, należy w jej dnie wykonać otwory celem zapewnienia drenażu.

Warzywnik w skrzyniach to świetny pomysł na własne plony w sytuacji, kiedy nie posiadamy ogrodu, a jedynie taras, balkon bądź niezagospodarowaną przestrzeń na płaskim dachu domu. W sklepach i składach ogrodniczych znajdziemy również skrzynie wykonane z betonu, metalu, kompozytu lub tworzywa, które stanowią nie tylko funkcjonalny pojemnik na uprawę warzyw, ale również oryginalną ozdobę nowoczesnego ogrodu lub tarasu. Estetyka tego rozwiązania zachwyca, a warzywnik wydaje się uporządkowany i pozbawiony przypadkowości.

Ogródek warzywny - inspiracje i najlepsze projekty

Ogród warzywny wcale nie musi być nudny i przypominać hurtowej plantacji. Odrobina pomysłowości i kilka odziedziczonych bądź kupionych na pchlim targu staroci ogrodowych załatwią sprawę i w mgnieniu oka wyczarujemy uroczy tajemniczy zakątek.

• Klimatyczna mini szklarnia to nastrojowe dopełnienie bądź zastąpienie ogrodu warzywnego. Stara babcina przeszklona witryna z półkami może zyskać drugie życie i stać się osłoną dla świeżych ziół i warzyw w donicach. Szklarnię retro możemy również wykonać sami ze starych drewnianych okien. Świetnie sprawdzi się do uprawy pomidorów podpartych tyczkami oraz koperku i pietruszki, a także zestawu pachnących ziół.

• Ogród warzywny w palecie jest kolejnym przykładem wykonania czegoś z niczego. Palety często pozostają nam po budowie domu, więc, zamiast spalić je w ognisku bądź sprzedać, możemy użyć ich do wykonania ogródka warzywnego. Stawiając paletę w pionie, idealnie wkomponujemy w powstałe w ten sposób półki doniczki z warzywami. W wersji poziomej natomiast w szczeliny wsypmy ziemię i posiejmy wybrane warzywa jak na tradycyjnej grządce.

• Metalowe kwietniki nadgryzione zębem czasu, czyli patyną to doskonałe dopełnienie zakątka warzywnego i ciekawy akcent industrialny do klimatycznego ogródka warzywnego. W kwietnikach można umieścić donice, a jeśli uda nam się kupić metalowe skrzynki, można ustawić je na podestach, tworząc stylową kompozycję pełną świeżych warzyw.

• Regały drewniane i metalowe to, mogłoby się wydawać domena pomieszczeń technicznych. Mogą się jednak przydać w ogródku warzywnym, stanowiąc praktyczne miejsce dla donic z warzywami.

• Piętrowy ogródek warzywny wykonany ze skrzyń to efektowna ozdoba i nieoczywisty sposób na podkreślenie zieleni i uroku niskich roślin.

• Pergola, na której wspierają się krzewy pomidorów, zachwyci szczególnie wtedy, kiedy rośliny obrodzą w czerwone dorodne okazy gotowe od razu do zjedzenia.

Ogród warzywny to sama radość czerpana z samodzielnie wyhodowanych, zdrowych i pozbawionych chemii warzyw. Może stać się jednak czymś więcej, czymś na wzór ogrodu kwiatowego. Postawmy stolik i krzesła, a okaże się wspaniałym miejscem idealnym do delektowania się poranną kawą bądź popołudniowym spotkaniem z przyjaciółmi lub rodziną.

Autor
Jak zaplanować ogród warzywny? Najlepsze projekty
Dagmara Kasprzyk-Rogal
Dekorator wnętrz, kosztorysant budowlany, copywriter, wykształcenie ekonomiczno-administracyjne. Kobieta wielu pasji, z których największą jest tematyka wnętrzarska. Od...