Od kilku lat zauważalny jest coraz bardziej popularny trend ukierunkowany na ekologiczne życie. Jednym z jego ważniejszych elementów jest niestosowanie chemicznych substancji w ogrodach czy odżywanie się zdrowymi pokarmami. Utrzymanie pięknego i zdrowego ogrodu potrzebuje stałego zasilania nawozami. Choć na rynku dostępne są różne preparaty odżywcze do poszczególnych gatunków kwiatów czy roślin, to coraz bardziej popularne staje się zakładanie przydomowego kompostownika. Kompostownik pozwala także chronić środowisko naturalne, znacząco zmniejszając odpady trafiające na wysypisko, a dodatkowo uzyskany z niego nawóz jest najzdrowszy i ekologiczny.

Co daje kompost i jakie ma zalety?

Kompost to nawóz naturalny, który zawiera łatwo przyswajalne składniki odżywcze. Jest źródłem cennych pierwiastków, niezbędnych substancji oraz próchnicy, która odpowiada za to, że ziemia jest bardziej pulchna i lepiej przepuszcza powietrze oraz wodę. Nie ma on szkodliwego wpływu na rośliny, więc nadaje się do nawożenia wszystkich ich gatunków i odmian. Dodatkową korzyścią wynikającą z założenia kompostownika, jest ograniczenie kosztów związanych z wywozem odpadów, które mogą zostać poddane biodegradacji.

Jak założyć kompostownik?

Kompostownik najlepiej założyć jesienią lub wiosną. To właśnie wtedy, podczas porządków w ogrodzie, pozostaje bardzo dużo resztek organicznych, które można przetworzyć. Zakładając kompostownik należy pamiętać, że nie jest to śmietnik i tylko część rzeczy nadaje się do biodegradacji. Na kompost nadają się suche liście, skoszona trawa, resztki owoców i warzyw, zeschnięte pędy blin czy muł z oczka wodnego.

Odpady organiczne nadające się do kompostownika.

Do kompostowania nie należy używać natomiast metalu, szkła, plastiku, papieru, chorych roślin, popiołu z węgla, mięsa, ryb oraz skórek owoców cytrusowych, ponieważ są one pryskane środkami chemicznymi zapobiegającymi psuciu się w czasie długiego transportu.

Jaki kompostownik wybrać?

Podstawową cechą na którą należy zwrócić uwagę decydując się na założenie kompostownika jest jego objętość. Powinna być ona uzależniona od ilości śmieci organicznych, które będą w nim przechowywane, a także od wielkości ogrodu, w którym będzie on ustawiony. Szacunkowo przyjmuje się pojemność około 1 litra na metr kwadratowy ogrodu.

Najczęściej w ogrodach spotyka się kompostowniki drewniane, przygotowane przez właścicieli. Ich wadą jest jednak to, że, pomimo impregnacji, ulegają one uszkodzeniu z powodu wilgoci i po kilku latach trzeba je wymieniać na nowe. Część osób decyduje się również na kompostowanie w luźno położonej pryzmie. Takie rozwiązanie jest jednak mało estetyczne. W specjalnych pojemnikach przeznaczonych do kompostowania cały ten proces zachodzi zdecydowanie szybciej.

Decydując się na luźną pryzmę należy pamiętać, aby przykrywać ją materiałem do kompostowania - odpowiednią matą lub folią.

Jeśli chcesz aby kompostownik był wysokiej trwałości, najlepiej wybrać model wykonany z tworzywa sztucznego. Kompostowniki tego typu są trwałe i odporne na szkodliwe działanie warunków atmosferycznych, takich jak śnieg, deszcz, słońce czy niskie temperatury. Dzięki kompaktowym rozmiarom łatwo umieścić je w ogrodach, które mają ograniczona przestrzeń.

Decydując się na kompostownik wykonany z tworzywa sztucznego warto zwrócić uwagę czy jest wykonany z bezpiecznych materiałów, odpowiednich do recyklingu oraz czy wyposażony jest w otwory wentylacyjne, umożliwiające odprowadzanie nadmiaru wilgoci i napływ odpowiedniej ilości powietrza. Dodatkowo powinny być one wyposażone w pokrywę, która pozwala na częściowe zneutralizowanie brzydkich zapachów wydobywających się z wnętrza pojemnika, a także chroniącą kompost przed nadmiernym nawilżeniem podczas opadów deszczu i nadmiernym parowaniem podczas upałów.

Kompostownik ogrodowy Mega Composter 650 L Without Base firmy Keter, posiada funkcjonalną klapę, która może służyć do zgarniania liści, traw czy innych produktów do wytwarzania nawozu. Pomimo niewielkich rozmiarów, odznacza się bardzo dużą pojemnością i wydajnością oraz stabilnością. Kompostownik nie posiada dna, co dodatkowo przyspiesza proces powstawania kompostu.

Gdzie ustawić w ogrodzie kompostownik?

Przed zakupem kompostownika należy zastanowić się, gdzie go ustawimy. Najlepiej wybierać miejsce zacienione, najlepiej od strony północnej lub północno-zachodniej, w miejscu osłoniętym od wiatru i lekko wilgotnym. Podłoże pod kompostownikiem powinno być przepuszczalne, aby zapewniało swobodny odpływ nadmiaru wody, a także dawało dostęp do odpadów dżdżownicom i pożytecznym mikroorganizmom, które żyją w glebie. Ponieważ w trakcie przetwarzania bioodpadów wytwarza się nieprzyjemny zapach, należy ustawić kompostownik tak, aby nie był uciążliwy, zarówno dla sąsiadów jak i domowników. Dlatego dobrze jest ustawić go z dala od części użytkowej i rekreacyjnej ogrodu.