Wypoczywając w ogrodzie potrzebujemy niewielkiej, zadaszonej przestrzeni, w której można urządzić letnie przyjęcie, poczytać książkę, napić się kawy i schować przed słońcem lub deszczem. Taką rolę spełnia ogrodowy pawilon, zwany popularnie altaną.

Gdzie postawić pawilon ogrodowy?

Decydując się na postawienie takiej konstrukcji w ogrodzie, trzeba pamiętać, że musi ona pasować do stylu domu i być usytuowana w wygodnym miejscu. Przeznaczenie pawilonu ogrodowego bywa różne i od tego zależy jego lokalizacja w ogrodzie. Ważną sprawą jest wielkość ogrodu. W małej posesji, gdzie wszystko jest na wyciągnięcie ręki, konstrukcję zwykle umieszcza się w najdalszym jego zakątku. Wtedy jest drugim, po tarasie, miejscem do wypoczynku. Tu można wypocząć i zrelaksować po całym dniu.

Na dużej posesji ważne jest, by do pawilonu prowadziła wygodna ścieżka. Jeśli mamy zamiar urządzać w nim letnie ogrodowe przyjęcia, nie może być zanadto oddalony od domu. Wybierając lokalizację dla ogrodowej altany trzeba pamiętać też o tym, by ładnie wyglądała z okien domu i komponowała się z pozostałymi elementami ogrodu - np. zbiornikiem wodnym, murkiem, ogrodem skalnym.

Rustykalny, romantyczny, a może orientalny?

Każdy nowy element małej architektury ogrodowej musi pasować do stylu całego założenia. Wtedy ogród będzie spójny. W ogrodach romantycznych i naturalistycznych, gdzie rabaty mają swobodny układ, pawilon ogrodowy powinien być wtopiony w roślinny - warto go otoczyć kwitnącymi krzewami, takimi jak bzy lilaki (Syringa vulgaris), pachnącymi piwoniami (Paeonia), różanymi krzewami i posadzić przy jego ścianach kwitnące pnącza (np. róże, powojniki, groszki pachnące, winobluszcz pięciolistkowy). Do takiego ogrodu będzie pasowała konstrukcja metalowa lub drewniana, ale drewno powinno być pomalowane (np. na biało).

W bardzo modnych w ostatnich latach ogrodach wiejskich, czyli rustykalnych stawia się najczęściej proste konstrukcje drewniane. Najlepiej wyglądają otoczone mieszanymi, kolorowymi bylinowymi rabatami i kępkami kwitnących krzewów liściastych.

Kamienne i drewniane, stylowe pawilony z wygiętymi w charakterystyczny sposób dachami pasują do ogrodów orientalnych. Przy takim pawilonie doskonale prezentować się będą klony palmowe (Acer palmatum) o krwistoczerwonych liściach, kwitnące wiosną różaneczniki (Rhododendron), sosny formowane na bonsai oraz kępy traw ozdobnych, np. miskantów (Miskanthus).

Przy nowoczesnej architekturze i w ogrodach minimalistycznych sprawdzają się konstrukcje całkowicie przeszklone, które wtapiają się w otoczenie. W każdym pawilonie ogrodowym powinny znajdować się wygodne meble, pasujące do jego stylu i oświetlenie, aby można było w nim przebywać po zmroku.

Autor
Pawilon ogrodowy - jaki wybrać i gdzie go postawić?
Małgorzata Wójcik
Architekt krajobrazu, redaktorka, autorka tekstów i zdjęć oraz projektantka ogrodów. Ukończyła Wydział Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu w SGGW w Warszawie....