W ogrodzie urządzonym w nowoczesnym, minimalistycznym stylu, mimo pozornego luzu, nie ma elementów przypadkowych. To królestwo pełne harmonii, idealne do relaksu po długim dniu pracy.

Ogrody w stylu modern są jak wnętrza domów - funkcjonalne, uporządkowane, wygodnie umeblowane. Połyskują szkłem i metalem, zaskakują ciekawymi formami z betonu, plastiku czy drewna. Ich znakiem firmowym są też minimalistyczne rzeźby i meble oraz utwardzone placyki (często z dużych elementów) zamiast trawnika. A rośliny sadzi się w prostych dużych donicach oraz w kieszeniach specjalnych mat, tworząc pionowe aranżacje.

 
Nowoczesna dekoracja może też być ażurową przegrodą. W tym ogrodzie ściana z dużych betonowych płyt stanowi też osłonę basenu. Otoczona morzem roślin zagubiła swój surowy charakter.

W takim ogrodzie prym wiodą proste formy (kwadrat, prostokąt, koło, trójkąt). Widać je zarówno w układzie przestrzennym, jak i w detalach, a nawet roślinności. Do niedawna cechą charakterystyczną modernistycznych ogrodów były wypielęgnowane trawniki, dziś coraz częściej wypierają je nawierzchnie z prostych, kubicznych betonowych elementów (kostki, płyty), często w rozmiarze XXL.

Ścieżki są zaprojektowane tak, by jak najszybciej prowadziły do celu. Ogród nowej generacji jest stworzony do relaksu, a nie do pracy. Może dlatego tak dużo tu materiałów niewymagających konserwacji (plastiku, betonu, stali, betonu architektonicznego), podkreślających minimalistyczny styl. Tu i ówdzie - na zasadzie kontrastu - pojawia się ciepła posadzka z drewna egzotycznego lub mebel z rattanu, zaskakuje graffiti lub rzucona na beton poducha. Dominują jednak oszczędne minimalistyczne rzeźby, awangardowe lampy, proste zbiorniki wodne i kaskady. Ważnym elementem są meble, zazwyczaj proste, bez ozdób czy ornamentów. Czasami jednak dla ożywienia monochromatycznej ogrodowej aranżacji stosuje się mocne barwy. To samo dotyczy donic, murków i innych elementów wystroju ogrodu.

Na ogrody w stylu nowoczesnym zazwyczaj decydują się ludzie zapracowani, dlatego nie powinny wymagać nieustannego pielenia, koszenia, podlewania. Zgodnie z tą tendencją dużo w nich roślin, które nie mają szczególnych wymagań, przeważnie o prostych kształtach i mocnych sylwetkach (np. funkia, juka), często - dla kontrastu - zestawia się je z gatunkami o zwiewnym pokroju (jak trawy) oraz rodem z babcinego ogródka (np. floks, ostróżka).

Powyżej „świątynia dumania” w nowoczesnym wydaniu, zaaranżowana w altanie otulonej roślinnością. Obok kwiatostany czosnku olbrzymiego, jednej z ulubionych roślin wybieranych do ogrodów w stylu modern.

Popularnym trendem jest też obsadzanie ogrodów roślinami kojarzonymi z chwastami, spotykanymi na podmiejskich łąkach - w ogrodowych aranżacjach wyglądają one tak, jakby rosły tam przez przypadek. Mało tu kwitnących gatunków. Hitem są byliny o zdecydowanych kształtach, np. juki, trawy ozdobne, przegorzany, popłochy, słoneczniki wierzbolistne, trytomy, pustynniki, czosnki ozdobne. Nowoczesny styl podkreślają też drzewa i krzewy o ciekawej formie, np. świerki wężowe, derenie skrętolistne Variegata i gatunki nadające się do cięcia (tawuły, bukszpany, cisy, ligustry, większość iglaków), które można formować w kule.

W tym ogrodzie przyciąga wzrok awangardowa posadzka oraz altana o ciekawej formie i fakturze nawiązującej
do plastra miodu.
Rzeźby i dodatki w stylu modern zaskakują niecodzienną, oryginalną formą.