Na przekór aurze, w donicach nadal może panować lato - oczywiście dzięki kwiatom! Wśród nich są bowiem prawdziwe gwiazdy jesieni i takie, które zachwycają urodą przez cały sezon.

Gdy jesień zaczyna pukać do naszych ogrodów, warto wygospodarować trochę miejsca na kilka donic z gatunkami typowymi dla tej pory roku. Do najdłużej kwitnących gatunków balkonowych należą pelargonie, których krzaczaste i drobnokwiatowe odmiany bluszczolistne nadal prezentują się imponująco. Z gałązek fuksji wciąż zwieszają się kolorowe „kolczyki” kwiatów, a po letniej przerwie z nowym impetem rozwija pąki srebrzeń i osteospermum.

Przy ciepłej pogodzie urodą olbrzymich kwiatów zaskakują datury (zwane trąbami anielskimi), które dopiero we wrześniu osiągnęły maksymalne rozmiary i właśnie teraz obficie kwitną. Dłużej, niemal do samych mrozów, zachowuje urodę wiele roślin sezonowych: bakopa, lwia paszcza i miniaturowe mieszańcowe goździki. Do grona najbardziej wytrwałych balkonowych kwiatów należy też urocza sunsatia i smagliczka Snow Princess.

Donice pełne jesieni Donice pełne jesieni
Skrzynki i donice mogą być zarówno tłem dla kolorowych zestawień z roślin, jak i zdecydowanym elementem kolorystycznym uzupełniającym pełen krajobraz ogrodu. Pomalowane na zdecydowaną, intensywną barwę będą ozdobą samą w sobie i to nie tylko jesienią, ponieważ prawidłowo zabezpieczone przed mrozami posłużą jako miejsce dla późniejszych, zimowych kompozycji. Tworzenie takich kontrastowych połączeń, które wybiją się wśród powoli gasnących kolorów przyrody, to recepta na jesienno-zimową szarugę.

Jesień czaruje nas mnóstwem odmian chryzantem, zwłaszcza drobnokwiatowych, tworzących w doniczkach zgrabne kopułki obsypane kwiatami w słonecznych kolorach. Nie brak też wrzosów, wprowadzających do donic różne odcienie różu, fioletu, purpury czy bieli. Ale coraz chętniej dekorujemy skrzynki i donice mniej opatrzonymi gatunkami: hebe, ajanią i wrzoścem delikatnym.

Jesienne kompozycje możemy uzupełnić zimowitami, krokusami okazałymi (które rozwijają kwiaty we wrześniu, a liście dopiero na wiosnę), niskimi odmianami rudbekii, wieloletnimi astrami i rozchodnikami okazałymi. Do roślin atrakcyjnych o tej porze roku należy też kapusta ozdobna. Jej barwne liście (fioletowe, zielone, seledynowe, cytrynowe) są bardzo odporne na chłody i wytrzymują nawet lekkie przymrozki. Jesienną paletę barw można uzupełnić bylinami o dekoracyjnych liściach, choćby rozmaitymi odmianami żurawek, bergenii, dąbrówek, miodunek czy funkii. W tym okresie dojrzewają też dekoracyjne owoce dyń i tykw - ułożone obok skrzynek z kwiatami potęgują nastrój jesieni. Dopóki jest ciepło, donice mogą również zdobić psianki i papryki o miniaturowych owocach. Gdy jednak temperatura spadnie poniżej 10°C, musimy je przenieść do domu.

Donice pełne jesieni Donice pełne jesieni
Tu klimat jesieni tworzą żurawki o pięknych liściach, nieco potargany len nowozelandzki i  rozplenica, kwitnące nachyłki i świerzbnica.  Wesoła aranżacja z miniaturowych papryczek o kolorowych owocach. W ciepłe jesienne dni może zdobić taras lub balkon. Na zimę trzeba ją jednak przenieść pod dach.

A jeśli jesienne nastroje nam nie odpowiadają, balkonowe kompozycje możemy przybrać w bratki i cyklameny, które nie kojarzą się ze schyłkiem sezonu, lecz wręcz przeciwnie - z jego początkiem. Rośliny jesienią nie potrzebują pracochłonnej pielęgnacji, jednak nadal trzeba ich doglądać, obrywać zeschnięte liście, obcinać ogołocone pędy… W październiku już ich nie dokarmiamy, dbamy tylko, by nie miały zbyt sucho czy też za mokro w czasie opadów. Dzięki temu kolorowe rabaty w donicach będą najlepszym panaceum na jesienną chandrę.

Donice pełne jesieni Donice pełne jesieni
Doniczki Lene Bjerre są nie tylko bardzo efektowne. Zastosowanie wysokiej jakości komponentów sprawia, że donice duńskiej marki posłużą nam przez wiele lat, casa-carina.com.pl Trudno wyobrazić sobie jesień bez wrzosów i wrzośców. Tu zestawiono je z dąbrówką, kapustą ozdobną, żurawką i innymi roślinami o pięknych liściach. W tle kwitną bratki oraz koniczyna ozdobna.