Latem nasz ogród jest po prostu czarujący. Aby utrzymać go pięknym cały rok, musimy wybrać właściwe rośliny. Jakie kwiaty świetnie sprawdzą się w miejscach zacienionych? A które gatunki uwielbiają dużą ilość słońca? Sprawdź nasz poradnik.

Wybór kwiatów do ogrodu ze względu na ilość światła

W każdym ogrodzie najważniejsze są kwiaty. Warto jednak zadać sobie pytanie: czy na pewno zapewniamy im dobre warunki? Jeśli bowiem nie zaspokoimy potrzeb pachnących lokatorów, szybko stracą na urodzie, a wręczą nie przetrwają. Najważniejsza są dla roślin odpowiednie ilości wody i światła. Można powiedzieć, że to ich pokarm.

Szczególnie ważne jest światło, niezbędne w procesie fotosyntezy. To podczas tego procesu powstają związki organiczne, którymi kwiaty się żywią. Dlatego te byliny, które wymagają pełnego słońca, w cieniu słabiej rosną i kwitną. Nawet cieniolubne paprocie bez odpowiedniej dawki promieni słonecznych prędzej czy później zginą.

Pochodzące z Południowej Afryki pelargonie kochają słońce, ale poradzą sobie też w półcieniu - będą jednak słabiej kwitły.

Światłożądne gatunki przy zbyt słabym oświetleniu „chudną” - pędy stają się cienkie i wydłużone. „Cienioluby” zaś nadmiar światła przyprawia o…rozpad chlorofilu i przypalenie liści. Dlatego przy zakupie roślin warto zerknąć na etykietę i piktogram nasłonecznienia.

Jakie rośliny do nasłonecznionych ogrodów?

W pełnym słońcu dobrze się czują rośliny pochodzące z basenu Morza Śródziemnego (np. lawenda, santolina). Świetnie poradzi sobie też rudbekia, lantana, gazania, cynia, pelargonia, petunia i wiele innych popularnych kwiatów.

Lawenda kusi swą delikatną barwą i świeżym, lekko wytrawnym zapachem – uwielbianym przez motyle i nielubianym przez komary.

Niekiedy już sam wygląd roślin mówi dużo o ich odporności na gorący dotyk słońca. U portulaki wielkokwiatowej, rojników i rozchodników liście są grube i mięsiste, przystosowane do magazynowania wody.

Pelargonia wielkokwiatowa ma większe i bardziej kolorowe kwiaty ni inne rośliny z tej rodziny.

Natomiast inne „światłoluby” (np. goździk, czyściec, mikołajek) swą dużą wytrzymałość na słońce zawdzięczają srebrnym włoskom na liściach. W nasłonecznionym miejscu świetnie poradzi sobie też ogrodowa juka, liliowce i floksy (choć dwa ostatnie tolerują też półcień). Największymi mistrzami przetrwania są coraz częstsze w naszych ogrodach kaktusy, zwłaszcza opuncje.

Kwiaty cieniolubne - najlepsze gatunki

Cień też może być kolorowy! Wystarczy wybrać odpowiednie gatunki. Królową półcienia i cienia jest funkia - ładnie kwitnąca bylina o dużych liściach, dzięki którym zdobi ogród również po przekwitnięciu. To samo można powiedzieć o bergenii, ligularii i języczce pomarańczowej. W półcieniu i cieniu poradzi sobie również mniej znana liriope - bylina tworząca trawiaste kępy do wysokości 25 cm, o zielonych liściach, a latem o niebieskich, podobnych do szafirka kwiatostanach.

Śliczną ozdobą słabo oświetlonych miejsc są też kolorowe wiechy kwiatostanów uroczej tawułki, ciemnoniebieskie tojadu (uwaga – jest trujący!) oraz duże, niebieskie lub różowe kwiaty rozwaru, które przed rozkwitnięciem przypominają śmieszne baloniki. Strefę cienia ubarwią również ogromne kule kwiatostanów hortensji, wdzięczne kielichy lilii i kolorowe dywany roślin okrywowych, między innymi konwalii, bodziszków, dąbrówki, plektrantusa, barwinka czy fiołków.

Hortensja ogrodowa od czerwca do jesieni zdobi ogród różowymi kulami kwiatostanów. Ale wystarczy zakwasić podłoże, by zmienić ich barwę na niebieską
Autor
Jakie kwiaty do zacienionego i nasłonecznionego ogrodu?
Małgorzata Wójcik
Architekt krajobrazu, redaktorka, autorka tekstów i zdjęć oraz projektantka ogrodów. Ukończyła Wydział Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu w SGGW w Warszawie....