Czy na wąskiej działce jest możliwe zaaranżowanie ogrodu, który stanie się zacisznym azylem dla roślin i jednocześnie funkcjonalnym zakątkiem rekreacyjnym dla domowników? Jak zagospodarować mocno ograniczony metrażem ogród w zabudowie szeregowej, aby nie był przeładowany? Jak uzyskać na trudnym wąskim obszarze urokliwy deptak i ciekawą wielowymiarową przestrzeń pełną niespodzianek? To tylko niektóre z pytań, z którymi mierzą się właściciele wąskich działek. Poznaj odpowiedzi, które pomogą Ci zaaranżować wymarzony przydomowy ogród na wąskiej posesji.

Wąska działka - czym tak naprawdę dysponujemy?

Po etapie budowy domu i uporządkowania terenu nadchodzi czas na aranżację ogrodu. Dopiero w tym momencie często okazuje się, że pozostała ilość miejsca jest dość mała i nieustawna. Z takim właśnie problemem mierzą się właściciele wąskich działek, które tak naprawdę da się objąć szybkim krótkim spojrzeniem.

Od czego zacząć? Od dokładnego pomiaru terenu, gdyż bardzo łatwo przeszacować swoje możliwości, planując wcześniej altankę z meblami ogrodowymi. Następnie rozejrzyjmy się po działce i oceńmy, czy teren jest równy, czy też lekko pochyły, czy działka jest w kształcie prostokąta, czy też w nieproporcjonalnej formie a także, czy na działce jest skarpa. Te wszystkie informacje pomogą nam zaplanować ogród i wydobyć z niego głębię, a także wizualnie go powiększyć.  

Planowanie ogrodu na wąskiej działce

Ukształtowanie terenu i wymiary działki, a także nasze potrzeby i preferencje to baza, na której oprzemy plan ogrodu. Ilu właścicieli działek, tyle koncepcji. Inny plan będzie miał miejsce w przypadku marzenia o bliskiej naturze działce leśnej pełnej drzew i wpisanym w nią domu, inny zaś w sytuacji, kiedy planujemy uporządkowaną przestrzeń podzieloną na strefy:

• wypoczynkową z meblami ogrodowymi,

przestrzeń zabaw dla dzieci,

• obszary nasadzeń roślin ozdobnych, czyli ogród ozdobny ze spacerowym deptakiem.

Pamiętajmy również o choćby niewielkim domku narzędziowym, w którym pomieścimy wszystkie ogrodowe sprzęty i nie tylko.

Triki przydatne w aranżacji wąskiej działki, czyli jak zmieścić w ogrodzie wszystko, co chcemy?

Wąskie działki najczęściej nadrabiają swoją długością, czyli mamy do czynienia z szerokością kilkunastu metrów i długością kilkudziesięciu, a nawet kilkuset. Zdarza się to również w przypadku zabudowy szeregowej lub bliźniaczej, gdzie domy przylegają do siebie, a do dyspozycji mamy działkę o szerokości zbieżnej z szerokością domu. Jak zmieścić wszystko na wąskiej działce i jednocześnie uzyskać spójną i wizualnie uporządkowaną przestrzeń? Poniżej kilka przydatnych trików.

• Taras może zatrzeć granicę pomiędzy domem i ogrodem i przedłużyć strefę wypoczynkową. Wystarczy wyłożyć podłogę tarasu materiałem wizualnie zbliżonym do podłogi w salonie i ustawić na niej meble ogrodowe, duże donice lub skrzynie z roślinami albo zieloną ściankę.

• Poprzez wydzielenie na działce stref funkcjonalnych, uporządkujemy przestrzeń. Na końcu działki możemy urządzić ogród warzywny z domkiem narzędziowym, w centralnej części miejsce do zabaw dla dzieci, a z przodu tuż przed tarasem stylowy ogród kwiatowy z alejką, który będziemy podziwiać, siedząc na tarasie w letnie dni. Jeśli nie dysponujemy tarasem, kącik wypoczynkowy możemy zaaranżować w części ozdobnej, a przy odrobinie kreatywności zmieścimy tam lekkie zadaszenie lub pergolę. Możemy dowolnie zamieniać strefy, dopasowując je do naszych potrzeb lub wydzielić je za pomocą żywopłotu albo palisady.

• Wykorzystajmy ukształtowanie terenu. Skarpa obsadzona kaskadowo roślinami, wyposażona w kamienne schodki urozmaici linię projektową. Analogicznie sprawdza się zastosowanie murków z cegły lub kamienia, dużych skrzyń albo donic wypełnionych roślinami, czy oplecionej bluszczem pergoli. Nic tak nie powiększa optycznie ogrodu, jak urozmaicenie zabudowy terenu, uniemożliwiające ogarnięcie wzrokiem całej przestrzeni.

• Ścieżka prowadząca w różne zakątki działki wprowadzi element tajemniczości i optycznie poszerzy działkę. Ścieżkę możemy wykonać z płyt kamiennych lub betonowych ukrytych w trawie, a im bardziej kręta i zawiła, tym bardziej powiększy optycznie przestrzeń. Kaskadowe obsadzenie działki drzewami i roślinami o różnej wysokości stworzy kilka zagadkowych uroczych zaułków, które możemy wyposażyć w ławeczki lub skrzynie pełniące funkcję siedzisk i jednocześnie miejsca do przechowywania. Być może zmieści się także niewielka fontanna ogrodowa z relaksująco szemrzącą wodą.

• Nie zapomnijmy o dekoracjach. Wystarczy kilka symetrycznie ustawionych dużych donic i lampiony wzdłuż ścieżki, aby urozmaicić plan ogrodu i wprowadzić klimatyczny nastrój.

Styl ogrodu na wąskiej działce - na co się zdecydować?

Zaaranżowanie stylowego ogrodu na wąskiej działce to wymagające zadanie, lecz nie niemożliwe. Musimy zdać sobie sprawę z ograniczeń i przyjąć do wiadomości, że ogród musi być dobrze przemyślany, aby stanowił harmonijną kompozycję, a nie pełną dysonansów przestrzeń. Dobrze jest zdecydować się na jeden styl aranżacyjny, spójny ze stylistyką domu.

• Jeśli lubimy styl nowoczesny i tak też urządziliśmy dom wraz z elewacją, ogród powinien być z nim zsynchronizowany. W wąskim ogrodzie nowoczesnym, czyli minimalistycznym świetnie sprawdzą się betonowe meble ogrodowe, zadbany trawnik i oszczędne w formie i ilości starannie przycięte nasadzenia, a także betonowy klomb z zestawem ozdobnych traw.

• Wąski ogród w stylu sielskim przywodzi nieco na myśl babciny ogródek, jednakże w całkiem nowej odsłonie. W wiejskim ogrodzie sprawdzi się ogrodzenie z drewnianych sztachet, klomb z bylinami wydzielony otoczką z kamieni, pergola z pnącym bluszczem i ogromna różnorodność kolorowych kwitnących roślin i traw. Mile widziane są tu dekoracje, wykorzystajmy więc drewnianą ławeczkę, wiklinowe kosze oraz stare drewniane bielone drzwi postawione pod płotem, stanowiące tło dla wysokich kwiatów. Kamienna ścieżka lub schody na skarpie wykonane z desek dopełnią aranżacji.

Ogród leśny na niewielkiej przestrzeni? Tak, jest to do zrobienia. To styl szczególnie pożądany, jeśli działka znajduje się w bliskim sąsiedztwie lasu, wtedy jest ona przedłużeniem naturalnej formuły terenu. Dookoła domu koniecznie powinny znaleźć swoje miejsce brzozy i sosny, a pod drzewami sadzimy w skupiskach kwitnące byliny. W leśnym ogrodzie świetnie sprawdzą się żwirowe ścieżki, pomiędzy którymi sadzimy bzy, lawendę, wrzosy, paprocie i trawy.

• Ogród francuski na wąskiej działce to symetria w każdym calu, jednak efekt z pewnością zachwyci domowników i gości. Przez środek działki biegnie alejka, a po bokach symetrycznie rozmieszczone są precyzyjnie ułożone rabaty kwiatowe i kunsztownie przycięte kompozycje z traw i krzewów, dzielone mniejszymi alejkami.

Czym ogrodzić wąski ogród?

W wąskim ogrodzie w roli ogrodzenia na pewno nie sprawdzą się tuje, ponieważ zabiorą cenne kilkadziesiąt centymetrów szerokości z każdej strony. Co zatem w zamian? Warto postawić na lekkie ogrodzenia ażurowe wykonane z metalu lub drewna, które możemy następnie opleść bluszczem. Dobrym pomysłem jest również trwałe ogrodzenie kompozytowe, które w części lub całości będzie również ażurowe, lub bardzo modne ogrodzenie z gabionów.

Autor
Ogród na wąskiej działce - jak zaaranżować trudną przestrzeń?
Dagmara Kasprzyk-Rogal
Dekorator wnętrz, kosztorysant budowlany, copywriter, wykształcenie ekonomiczno-administracyjne. Kobieta wielu pasji, z których największą jest tematyka wnętrzarska. Od...