Reprezentacyjny ogród przydomowy pełen wyszukanej elegancji, harmonijnego piękna i perfekcyjnej symetrii. Te określenia idealnie wpisują się w ogród francuski, który jest rajem dla perfekcjonistów. Nie ma tu miejsca na przypadkowość i improwizację, a efekt finalny zachwyca uporządkowanym „na bogato” krajobrazem.

Ogród francuski - skąd wziął się barokowy przepych?

Ogród w stylu francuskim to iście królewska przestrzeń, którą zapoczątkował Ludwik XIV w XVII wieku. Majestatyczne ogrody zachwycają barokowym przepychem i kojarzone są z luksusem płynącym wprost z królewskich pałaców Francji. To styl, którego nie można pomylić z żadnym innym i już na pierwszy rzut oka przywodzi na myśl ogród pałacowy Wersalu umiejscowiony nieopodal Paryża. Natura całkowicie podporządkowana woli człowieka stwarza wrażenie starannie zainscenizowanej sztuki, której zamiarem jest absolutne nasycenie zmysłu wzroku i zapewnienie maksymalnych wrażeń artystycznych.  

Jak wygląda ogród francuski?

Regularność, precyzyjne formowanie i geometria - te trzy pojęcia są bazą dla ogrodu francuskiego. W rozległych ogrodach francuskich można oddawać się wielogodzinnym spacerom w labiryntach ze starannie uformowanych żywopłotów, pomiędzy niskimi parterami dywanowymi i rabatowymi ze strzyżonych bukszpanów i bylin, a idąc tropem alei spacerowych odkrywać geometryczne kompozycje kwiatowe oraz zabytkowe elementy małej architektury, oranżerie, rzeźby i fontanny.

Już na pierwszy rzut oka można dostrzec precyzyjnie ukształtowany krajobraz pełen pieczołowicie wyselekcjonowanych i wypielęgnowanych roślin wydzielonych jasną nawierzchnią schludnych żwirowych alejek spacerowych. Uformowane w fantazyjne kształty iglaki w dużych donicach, żeliwne ławeczki, łukowe pergole nad alejkami i zbiorniki wodne wprowadzają element braku przypadkowości, gdyż w ogrodzie francuskim umiejscowienie każdego elementu jest dokładnie przemyślane i zaplanowane.

Ogród francuski - jak zaaranżować go w przydomowym ogródku?

Planowanie przydomowego ogrodu w stylu francuskim najlepiej rozpocząć od dokładnych pomiarów i szkicu. W celu rozplanowania przestrzeni zgodnie z fundamentalnymi założeniami stylu francuskiego w zupełności wystarczy kartka i ołówek. Z reguły na mocno ograniczonych metrażem przestrzeniach głównym punktem ogrodu staje się dom i stanowi centrum ogrodu, jeśli jednak metraż jest większy, z powodzeniem można przed domem urządzić tzw. gabinet, czyli placyk z fontanną, rzeźbą lub stylowym zestawem mebli ogrodowych. Poniżej instruktaż krok po kroku, jak zaaranżować przydomowy ogród francuski.

1. Wyznaczenie alejek - ich ilość zależy od rozległości terenu. Urządzając ogród francuski na małej przestrzeni, wystarczy jedna alejka prowadząca od drzwi wejściowych domu do furtki, jeśli jednak wielkość działki na to pozwala, można zaplanować po obu stronach alejki rozchodzące się symetrycznie od ścieżki głównej. W ogrodzie francuskim powinna rządzić symetria, dlatego po obu stronach alejki głównej powinny zostać rozmieszczone w sposób lustrzany te same elementy. Alejki najlepiej wykonać ze żwirku w jasnym beżowym odcieniu lub białych kamyków.

2. Zaplanowanie miejsca i kształtu parterów, czyli rabat wypełnionych niskimi roślinami. Najważniejszym aspektem jest wykonanie ich w geometrycznej formie. Najodpowiedniejsze będą kwadratowe, prostokątne bądź okrągłe klomby otoczone niskim przyciętym bukszpanem i wypełnione trawą oraz kwitnącymi bylinami. Idealnie, jeśli rośliny w klombach stworzą określony wzór. Przestrzeń pomiędzy klombami należy wyłożyć podłożem, z którego wykonane zostały alejki albo piaskiem.

3. Wybór krzewów i drzew, które uzupełnią krajobraz, podlega kilku ważnym zasadom. Krzewy powinny być dostosowane do częstego przycinania i formowania, gdyż wysublimowany aranż ogrodu francuskiego nie dopuszcza zbyt wielkiej swobody i frywolności w tym zakresie. Starannie przycięte krzewy mogą ozdobić alejkę główną w postaci niskiego żywopłotu bądź pojedynczych egzemplarzy w doniczkach. Drzewa umieszczane są na dalszym planie i stanowią tło dla ogrodu.

4. Dekoracje do ogrodu francuskiego to element, który co prawda może nieco odbiegać od funkcjonalności, ale nie taka jest jego rola. Dodatki są tu przede wszystkim po to, aby je podziwiać. Pożądana będzie zatem elegancka stylizowana na antyczną zdobiona rzeźbieniami fontanna z białym kolorze, posągi ustawione w zakątkach ogrodu, żeliwne ozdobne ławki ogrodowe, metalowe oplecione bluszczem pergole i niewielki antyczny pawilon zapewniający cień w słoneczne dni.

5. Meble ogrodowe również stanowią część świetnie wyreżyserowanego spektaklu, jakim jest ogród francuski. Bardzo dobrze sprawdzą się białe metalowe meble gięte z ornamentami przypominające te z ekskluzywnych paryskich ogródków kawowych na świeżym powietrzu, w których można delektować się pysznym croissantem.

6. Oświetlenie pozostawia sporą swobodę. Dobrym rozwiązaniem będą wysokie lampy imitujące żywy płomień ustawione w różnych miejscach ogrodu i niskie lampiony umieszczone symetrycznie po obu stronach alejki. Oświetlenie powinno wydobywać z ogrodu francuskiego wysublimowany urok uporządkowania i podkreślać symetrię.

Jakie rośliny wybrać do ogrodu francuskiego?

Ogród francuski pomimo swojej niezwykle konsekwentnej formy, absolutnie nie jest nudny. Różnorodność roślin na rabatach oferuje pełną paletę barw, misternie przycięte krzewy przypominają labirynty, a uformowane w fantazyjne kształty drzewa i krzewy wprowadzają widzów w baśniowy klimat zamkowych ogrodów. Aby uzyskać taki efekt, należy jednak umiejętnie wybrać rośliny. Niskie partie, czyli geometryczne klomby powinny zostać obsadzone barwnymi kwiatami cebulkowymi. Świetnie sprawdzą się w tej roli nagietki, begonie, lawenda, tulipany, szafirki, hiacynty, lewkonie, bratki, fiołki, niezapominajki i żonkile. Głównym założeniem parterów jest uzyskanie równej dywanowej formy klombów.

Do formowania równych szpalerów i labiryntowych żywopłotów warto wybrać rośliny, które dobrze znoszą przycinanie, czyli świerki, cisy, graby i bukszpan, który stał się już niemalże symbolem ogrodów francuskich z uwagi na fakt łatwego uformowania go w stożki, kule, a nawet kształty zwierzęce i bajkowe. Fantazyjnie uformowany bukszpan można wyeksponować w dużych donicach symetrycznie ustawionych w ogrodzie. Świetnym dopełnieniem będą jakże oczywiste w przypadku ogrodu francuskiego róże oraz kasztanowce, jałowce, miłorzęby i ostrokrzew.

Autor
Ogród francuski - jak wygląda i jak go zaplanować?
Dagmara Kasprzyk-Rogal
Dekorator wnętrz, kosztorysant budowlany, copywriter, wykształcenie ekonomiczno-administracyjne. Kobieta wielu pasji, z których największą jest tematyka wnętrzarska. Od...