Monstera to rodzaj typowo tropikalnego pnącza pochodzącego z Meksyku, które występuje pod postacią aż 50 gatunków. Jej liście są celem zagorzałych kolekcjonerów, dla których stanowi wysoko cenioną roślinę użytkową - jej owocostany są jadalne, zaś z korzeni tamtejsza ludność do dzisiaj wytwarza kosze i liny. Każdy z nas z pewnością docenia jej unikalne walory jakimi są oryginalne, dziurawe liście oraz imponująca wielkość. Czy ze względu na rozmiary, jej pielęgnacja będzie dość problematyczna? Przekonajmy się!

Monstera dziurawa to odmiana egzotycznej rośliny, którą chętnie zapraszamy do naszych nowoczesnych wnętrz. Niezwykle charakterystyczne liście monstery są doskonałą dekoracją wnętrza. Wspaniale prezentuje się w otwartej przestrzeni salonu, ale zjawiskowo będzie wyglądać także w sypialni. Sprawdźmy, jak należy o nią dbać, by niezmiennie zachwycała nas swoją oryginalnością.

Wzrost monstery 

Monstera dziurawa o dekoracyjnych liściach jest bardzo łatwa w uprawie. W naturalnym środowisku można ją spotkać w deszczowych lasach południowego Meksyku oraz w Panamie. Poznać ją można po imponujących, błyszczących, zielonych liściach, których podziurawiona powierzchnia podnosi atrakcyjność współczesnych wnętrz. Ta wolno rosnąca roślina w ciągu roku wytwarza jedynie trzy liście, jednakże ich powierzchnia może dojść do 60 cm, zaś całkowita wysokość rośliny wynosi maksymalnie 3 metry. Z uwagi na to, że monstera dziurawa w środowisku naturalnym wspina się po powierzchniach drzew, uprawiając ją w domowych warunkach należy zapewnić jej solidną podporę.

Monstera - pielęgnacja

Ten gatunek monstery bardzo dobrze rozwija się w domowych warunkach, gdzie występuje optymalna temperatura dla jej prawidłowego wzrostu wynosząca maksymalnie 23 stopni Celsjusza. Do najważniejszego czynnika determinującego jej rozwój należy zapewnienie jej stałego dostępu do wilgotności. Z uwagi na jej potrzeby, zaspakajane przez wilgotne lasy tropikalne, konieczne jest zapewnienie jej zewnętrznego nawodnienia.

Zakupując monsterę, musimy pamiętać o tym, że nie toleruje palącego słońca, dlatego nie zaleca się ustawiania jej tuż przy rozległym oknie - pół słoneczne stanowisko w pełni jej wystarczy.

Monstera dziurawa - wilgotność podłoża

Aby zapewnić jej najlepsze środowisko dla wzrostu musimy utrzymywać stale lekko wilgotną glebę bogatą w składniki odżywcze. Musimy uważać, aby jej nie przelać, gdyż spowoduje to żółknięcie liści (pojawiają się brązowe plamy) i jej całkowite zniszczenie. Monsterę podlewamy raz w tygodniu. Należy pamiętać, że monstera przez pierwsze 3-4 lata będzie wymagać częstego przesadzania do większej donicy.

W celu zapewniania roślinie optymalnego stopnia wilgotności, zaleca się ustawienie donicy na podstawce z wodą i kamieniami. Rośliny wywodzące się z lasów tropikalnych preferują parne warunki, regularnie nawilżające roślinę. Innym zewnętrznym sposobem na nawodnienie liści monstery jest obfite spryskiwanie jej wodą destylowaną maksymalnie dwa razy w tygodniu. Aby liście zawsze pięknie się prezentowały należy je regularnie przecierać wilgotną ściereczką, by cieszyły swoim tropikalnym blaskiem. 

W klimacie środkowoeuropejskim monsterę uprawia się w donicach, gdyż właściwą temperaturę i wilgotność powietrza można im zapewnić wyłącznie w pomieszczeniach zamkniętych. Oczywiście, nic nie stoi na przeszkodzie, aby latem roślinę wynieść na balkon lub taras, zwłaszcza jeśli lato jest burzowe. Monstera uwielbia wysoką wilgotność.