Nowoczesne domki narzędziowe zachwycają eleganckim designem i funkcjonalnością, dlatego nawet na niewielkiej działce warto wygospodarować nieco miejsca na taką konstrukcję. Szopka narzędziowa to przydatny patent na przechowywanie nie tylko narzędzi ogrodniczych i kosiarki, ale również mebli ogrodowych lub dmuchanego basenu w czasie, kiedy ich nie używamy, czyli zimą. Sprawdź, do czego jeszcze przydaje się domek narzędziowy i jak go wyposażyć.

Zalety domku narzędziowego

Domek narzędziowy może służyć nie tylko do przechowywania sprzętów ogrodowych. W domku narzędziowym możemy zrobić strefę majsterkowania i całkiem niezły warsztat, jeśli zamontujemy zaledwie metrowy blat roboczy. Nad blatem w wiszących organizerach warto umieścić podręczne narzędzia do majsterkowania, w ten sposób unikniemy bałaganu i zagubienia śrubokręta bądź kombinerek.

Domek narzędziowy powinien zabezpieczać wszelkie umieszczone w nim sprzęty przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, które mogłyby wpłynąć na ich zniszczenie. Dzięki temu korzystamy z dodatkowego miejsca do przechowywania rzeczy technicznych, których nie chcemy trzymać w domu lub garażu. Jeśli zdecydujemy się na sporej wielkości szopkę narzędziową, znajdziemy w niej miejsce również na rowery oraz półki, na których ustawimy puste słoiki czekające na napełnienie przetworami w kolejnym sezonie.

Czy możemy to wszystko przechować w garażu? Pewnie możemy, ale po zaparkowaniu samochodu najprawdopodobniej okaże się, że musimy przeciskać się do wyjścia pomiędzy zapakowanymi po sufit regałami, blatem do majsterkowania i stojącą akurat po drodze kosiarką. Takie zagracenie garażu nie jest ani praktyczne, ani estetyczne. Jeśli zatem mamy na posesji miejsce na nawet niewielki domek narzędziowy o wielkości 200 x 130 cm, warto go postawić, a na pewno nie pożałujemy tej decyzji.

Przydatne rozwiązania i triki w domku narzędziowym

Dysponując większą ilością miejsca na działce, możemy postawić większy domek narzędziowy, który podzielimy na strefy. Stawiając ściankę działową z desek lub płyty OSB, wydzielimy osobne mini pomieszczenia, które bywają bardzo przydatne. Przykładowo, jeśli korzystamy z kominka, jedna część szopki narzędziowej może spełniać funkcję drewutni, a inna składzika, rowery natomiast możemy powiesić na ścianach, oszczędzając przy tym sporą ilość miejsca. Dzięki praktycznym dodatkom do domku narzędziowego zwiększymy jego funkcjonalność.

• Półki składane i montowane na stałe oraz wszelkiego rodzaju wieszaki pozwolą uporządkować wnętrze domku narzędziowego. Możemy na nich umieścić drobne elementy, które dobrze mieć „pod ręką”.

• Stojak na narzędzia ogrodnicze wyposażony w uchwyty pomieści w opcji stojącej wszystkie łopaty, szpadle, motyki i inne sprzęty wyposażone w trzonek. Mobilny model z kółkami przydaje się bezpośrednio w trakcie prac ogrodowych, natomiast wiszący zwiększy ilość miejsca na podłodze.

• Haki w ścianie domku narzędziowego pozwolą na zawieszenie taczki, wiadra, konewki i podkaszarki.

• Wieszak ścienny na rowery to przydatny dodatek dla miłośników wycieczek rowerowych.

• Zamykany organizer na nasiona sprawi, że już nigdy nie stracimy czasu na szukanie niewielkiej torebki z nasionkami koperku lub marchwi.

• Zamykany pojemnik z przegródkami wykonany z tworzywa przyda się na podręczne narzędzia i śrubki przeznaczone do majsterkowania.

• Regały zabezpieczą miejsce na pojemniki i większe sprzęty ogrodnicze takie jak piła ręczna, wycinak do chwastów, dmuchawa do liści i nożyce elektryczne do żywopłotu, a także zestaw zabawek ogrodowych używanych przez pociechy.

Jaki domek narzędziowy wybrać?

Oprócz oczywistej zalety, jaką jest funkcjonalność, domek narzędziowy może stać się dekoracyjnym elementem architektury ogrodowej. Wskazane jest, aby dopasować miejsce na ogrodowe akcesoria do stylu domu i posesji, aby całość stanowiła spójny i harmonijny aranż. Do tradycyjnego ogrodu pasuje uroczy domek narzędziowy drewniany, który wspaniale prezentuje się opleciony pnącym bluszczem. Na posesji w idącym z duchem czasu stylu nowoczesnym doskonale wpisze się w klimat domek narzędziowy metalowy, który może przyjąć niekonwencjonalny styl i minimalistyczną formę. Szopka narzędziowa wykonana z tworzywa, najczęściej z plastiku lub kompozytu wbrew pozorom charakteryzuje się uniwersalnym designem i jest symbolem nowatorskiego podejścia do tematu nowoczesnej architektury ogrodowej. Który domek narzędziowy wybrać?

• Domek narzędziowy drewniany można wybudować w całości samodzielnie własnym sumptem bądź kupić w sklepie model do samodzielnego montażu. Pamiętajmy o konserwacji, ponieważ drewno co prawda pięknie się starzeje, jednak wymaga cyklicznej konserwacji środkami przeznaczonymi do jego zabezpieczenia przed czynnikami atmosferycznymi.

• Domek narzędziowy metalowy w niczym nie przypomina znanego wszystkim garażu blaszaka. Nowoczesne domki metalowe to elegancki grafitowy kolor szerokich poziomych elementów, osobna komora z ażurowymi bokami do przechowywania drewna lub wiata i okna wpuszczające do wnętrza sporo światła. Domek wykonany jest ze stali ocynkowanej, a niektórzy producenci dają na swoje modele nawet 20 lat gwarancji.

• Domek narzędziowy z tworzywa sztucznego może przyjąć wygląd szopki metalowej o przemysłowym wyglądzie bądź tradycyjnej drewnianej, a nawet betonowej konstrukcji. Powodem jest mnogość faktur i kolorów, które oferuje tworzywo sztuczne. Domek z tworzywa sztucznego odporny jest na promienie UV i warunki atmosferyczne takie jak deszcz i mróz. To świetna alternatywa dla szopki metalowej i drewnianej. Warto wspomnieć, że wszystkie wymienione rodzaje domków narzędziowych można łatwo odmalować, zmieniając ich design celem dopasowania do zmieniającego się aranżu posesji.

Jak zbudować domek narzędziowy i gdzie go postawić?

Domek narzędziowy zawsze stawiamy w miejscu izolowanym od gruntu. Dobrym podłożem może być betonowa wylewka, kostka brukowa, płyty chodnikowe lub betonowe bloki. Jeśli marzy nam się reprezentacyjny domek, możemy wylewkę wyłożyć dodatkowo deskami, panelami winylowymi lub posadzką przemysłową. Ponadto lżejsze konstrukcje dobrze jest przymocować dodatkowo do podłoża, pamiętając jednak, że domek nie może być trwale związany z gruntem. Domki ogrodowe najczęściej sprzedawane są w elementach gotowych do złożenia, przy czym budowa domku nie jest trudna, a do wykonania tego zadania potrzebne są standardowe narzędzia do majsterkowania.

Jeśli porywamy się na samodzielną budowę drewnianego domku ogrodowego, powinniśmy zaopatrzyć się w wysokiej jakości deski sosnowe lub świerkowe, kantówki, pokrycie dachu, drzwi, oraz kątowniki, wkręty, gwoździe i metalowe płaskowniki. Najpierw montujemy legary, następnie podłogę drewnianą lub z płyt OSB, kolejne są ściany na drewnianym szkielecie, drzwi i pokrycie dachu. Pamiętajmy o impregnacji drewna preparatem do tego przeznaczonym. Możemy wybrać środek bezbarwny lub preparat ochronno-dekoracyjny w dowolnym kolorze.

Autor
Nowoczesny domek narzędziowy - proste patenty na porządek w ogrodzie!
Dagmara Kasprzyk-Rogal
Dekorator wnętrz, kosztorysant budowlany, copywriter, wykształcenie ekonomiczno-administracyjne. Kobieta wielu pasji, z których największą jest tematyka wnętrzarska. Od...