Jeśli planujemy, aby kuchnia stanowiła część otwartej strefy dziennej, musimy zadbać o to, by była doskonała pod względem estetyki i kompozycji, a przede wszystkim idealnie wkomponowana w otoczenie.

Obecnie wystrój kuchni przypomina bardziej ten salonowy i traci charakterystyczne dawniej elementy: znikają backsplashe, czyli elementy chroniące ścianę pomiędzy blatem a szafkami górnymi, często w ogóle usuwane są szafki górne, okapy przybierają formy dekoracyjne, a sprzęty AGD są ukrywane. Idealnym rozwiązaniem są w takich przypadkach systemy HAWA, dzięki którym można chować drzwi do wnęki pomiędzy korpusami lub je z niej wysuwać, co pozwala ukryć roboczą cześć kuchni. 

À propos chowania i dodatkowej przestrzeni to sytuacja dotyczy również zlewów. W otwartych kuchniach fronty są często gładkie, nie mają uchwytów, paneli ani przeszkleń. Można powiedzieć, że kuchnie są redukowane do minimum, by lepiej wtopiły się w całość domu. Coraz bardziej cenione są rozwiązania ergonomiczne i zwiększające wygodę. Takie, które pomagają nam w utrzymaniu porządku i dzięki którym zyskujemy dodatkową przestrzeń na przechowywanie. Nowoczesne akcesoria meblowe pozwalają na stworzenie komfortowej kuchni.