Oczywiście każdy grzejnik musi mieć właściwą dla danego pomieszczenia moc grzewczą, ale grzejników o jednej konkretnej, pasującej do danego pomieszczenia mocy jest wiele. W ostatnich latach cały postęp w budownictwie poszedł w kierunku energooszczędności i estetyki. Dlatego też powstały grzejniki dekoracyjne.
Energooszczędność oznacza absolutny zakaz zasłaniania grzejników, gdyż każda przeszkoda między grzejnikiem a przestrzenią do ogrzania jest stratą ciepła i pieniędzy, jest tym samym zła dla środowiska i naszego portfela. Z tego punktu widzenia maskowanie grzejników jest passe. I na szczęście nie trzeba tego już robić, bo postęp w grzejnikach polega na ulepszaniu ich wyglądu właśnie po to, by były ładne i ciekawe, a przy tym funkcjonalne. Wzornictwo w pewnym sensie otworzyło furtkę dla energooszczędności. W dobie indywidualizacji, nastawienia na życie w przyjaznym i ładnym otoczeniu design w grzejnikach przez ostatnie30 lat bardzo się rozwinął.
Czy zatem jest coś, co było nowoczesne 30 lat temu, a dziś już nie jest?
Oczywiście! Wtedy nowoczesne były grzejniki płytowe i aluminiowe grzejniki żeberkowe. W łazienkach hitem były zwykłe rurkowe drabinki, których bryła powstała na bazie fantazji spawacza w fabryce. Dziś bryłę grzejnika tworzą często znani projektanci, a ich dzieła nie przypominają tamtych rozwiązań.
Obecnie, nawet gdy mamy grzejniki aluminiowe, to mają one wyszukane i bardzo przemyślane wzorniczo formy. W łazienkach bardzo często są grzejniki dekoracyjne z dodatkowymi relingami na ręczniki, a jeśli już są to popularne grzejniki drabinkowe, to o przemyślanych proporcjach i z ciekawszej, np. kanciastej, czy delikatniejszej rurki.
W ostatnich latach z rozpędem wkroczyły na rynek grzejniki kamienne - o ciekawych bryłach, wykonane ze sproszkowanego kamienia oraz grzejniki pełniące dodatkowe funkcje, np. lustra czy półki. Są też grzejniki o nietypowych architektonicznych formach, które w każdym wnętrzu stają się dekoracją, dodają wzorniczej energii, intrygują wyglądem. Są na pewno znakiem najwyższej jakości we wnętrzarskich wyborach. Wiele osób, patrząc na nie, w ogóle nie wie, że są to grzejniki - co ludzi bardzo intryguje.
Czy zmieniła się też moda na kolory?
Oczywiście, moda na kolory, tak jak we wnętrzach, często się zmienia. Warto jednak pamiętać, że moda przemija, a dobrze dobrany do stylu wnętrza grzejnik będzie świetnie wyglądał i po latach. Dlatego tak ważny jest wybór kształtów z pełnej gamy możliwości, a nie tylko gra kolorem. Bo zamiana grzejnika jest znacznie trudniejsza niż zamiana lampy czy kanapy.
W przeszłości mieliśmy w grzejnikach modę na błyszczącą biel, chrom, potem złoto, dziś wciąż wybierane są matowe biele i czernie, czasem z elementami złota, które ustępują miejsca kolorom ziemi. Najważniejsze jest jednak, by grzejnik nie był oderwany od koncepcji wnętrza a wręcz odwrotnie - podkreślał ją, pokazując świadome, wysmakowane wybory. Grzejnik to widoczny element każdego wnętrza, ma służyć przez lata, więc powinien być ze szczególną uwagą wybierany.
Jak sprawić zatem, żeby wybór grzejnika był przemyślany?
Po pierwsze skorzystać z pomocy fachowców, którzy specjalizują się w doborze grzejników, i jednocześnie tych, którzy nie mają ograniczonego wyboru. Wybór grzejnika to ogrom wiedzy merytorycznej, od przyłączy i zaworów począwszy, na wsparciu wiedzą podczas montażu skończywszy. W naszej firmie każdy handlowiec jest szkolony przez kilka miesięcy, a wiedza oparta jest na kilkunastu latach doświadczeń w sprzedaży tego typu produktów. To pokazuje, że dobór grzejników ma wiele merytorycznych zakamarków.
Postęp we wzornictwie doprowadził do istnienia wielu sposobów zasilania grzejników. Dlatego też nawet doświadczeni instalatorzy, którzy montowali dotąd grzejniki tradycyjne, chętnie korzystają ze wsparcia Kalmar. Specjalizacja w sprzedaży grzejników dekoracyjnych oznacza dużą ofertę i profesjonalne doradztwo z którego często klienci, projektanci i instalatorzy korzystają.