Wojciech Fangor to jeden z najważniejszych polskich malarzy współczesnych. Jednak jego twórczość wykracza daleko poza malarstwo - zajmował się także grafiką, plakatem, rzeźbą, architekturą i scenografią.

Najbardziej znany jest z wywołujących interesujące efekty optyczne obrazów ukazujących koła lub fale o niewyraźnych krawędziach. Te tworzone do połowy lat 70. płótna osiągają na polskich aukcjach zawrotne, jak na nasze warunki, ceny - nawet powyżej 200 000 zł.

Ale Wojciech Fangor to nie tylko wibrujące koła. Wcześniej tworzył w duchu socrealizmu, projektował świetnie plakaty, eksperymentował z przestrzenią. Potem porzucił abstrakcję na rzecz malarstwa figuratywnego.

Tworzył także m.in. obrazy wykorzystujące elementy scen i obiektów będących cytatami z innych, znanych lub własnych, obrazów i rysunków czy odtwarzających ilustracje z czasopism. Wiele lat spędził za granicą. W latach 1966-1998 mieszkał w Stanach Zjednoczonych.

Teraz bogaty i różnorodny dorobek artysty będziemy mogli oglądać w Muzeum Narodowym w Krakowie. Otwierana tam 20 października wystawa "Przestrzeń jako gra" stanowi świetną okazję do prześledzenia twórczości Wojciecha Fangora, do spojrzenia przez jego dzieła na sztukę ostatnich kilkudziesięcioleci, jej nurty i różnorodność.