Co właściwie znaczy "projektowanie uniwersalne" i czy osoby starsze i nie w pełni sprawne muszą mieć trudności z używaniem aż tylu produktów? Przekonaj się na własne oczy, że dobre wzornictwo to coś więcej, niż designerska forma.

Wystawa Rzeczy sprawne pokazuje przedmioty codziennego użytku, takie jak zegarek, talerz, rower czy krzesło, które na pierwszy rzut oka wyglądają zwyczajnie. Ich projektanci zadbali jednak, aby z łatwością mogły z nich korzystać także osoby starsze lub z dysfunkcjami. Dzięki takim przedmiotom, ludzie ci stają się pełnosprawni!

Wszystkie przedmioty, które zobaczymy na wystawie w Centrum Designu Gdynia, zaprojektowano zgodnie z zasadami design for all, czyli projektowania uniwersalnego. Krótko mówiąc, chodzi o projektowane produktów, których używać będą mogli ludzie o zróżnicowanych potrzebach i możliwościach, bez potrzeby adaptacji.

Wernisaż wystawy odbędzie się 23 listopada 2012 r. o godz. 18, podczas obchodów 1. urodzin Centrum Designu Gdynia. Wystawie towarzyszyć będą także wykłady i warsztaty na temat projektowania uniwersalnego - dla dzieci, młodzieży, a także projektantów. Program wydarzeń towarzyszących wystawie dostępny jest na stronie Centrum Designu Gdynia.

Wystawa Rzeczy sprawne czynna będzie do 25 stycznia 2013 roku codziennie w godz. 10-18. Jej kuratorem jest prof. Marek Adamczewski, Kierownik Pracowni Projektowania Produktu w Katedrze Wzornictwa gdańskiej ASP, ekspert w kompleksowym opracowaniu wzorniczym produktów, Designer Roku 2006 oraz partner merytoryczny Centrum Designu Gdynia.