Designer Roku - takim tytułem Instytut Wzornictwa Przemysłowego co roku nagradza najlepszego projektanta na polskim rynku. W 2012 otrzymał go Piotr Kuchciński.

Piotr kuchciński. Designer Roku 2012Wystawa Designer Roku 2012. Piotr Kuchciński, którą można oglądać podczas Arena DESIGN w Poznaniu, pokazuje to, z czego jesteśmy najbardziej dumni w współczesnym polskim wzornictwie - sukces współpracy designera i przemysłu. Najlepsze meble Piotra Kuchcińskiego są dopasowane do potrzeb polskich i globalnych odbiorców, świetnie sprzedają się w Polsce i na świecie, wpadają w oko, podobają się i ekspertom designu i zwykłym ludziom, którzy szukają na rynku dobrej kanapy czy ładnego i ergonomicznego krzesła.

Sofy Bloc czy Tritos, meble gabinetowe Xeon, zestaw mebli 4You Mebli Vox czy fotel Fan PROFIm - to najlepsze przykłady nie tylko udanych wdrożeń, ale i mebli "przyjaznych człowiekowi", odczytujących potrzeby różnych użytkowników i wychodzące naprzeciw ich estetycznym pragnieniom i aspiracjom.

Piotr Kuchciński jest z wykształcenia inżynierem architektem. Początek jego kariery to praca w jednym z poznańskich biur architektonicznych, gdzie przygotowywał projekty urbanistyczne, koncepcje osiedli mieszkaniowych oraz budynków użyteczności publicznej. Dopiero po tym "architektonicznym wstępie" trafił do firm meblarskich. Ale to właśnie spojrzenie architekta pozwala mu tworzyć meble na wskroś uniwersalne, doskonale dopasowane do potrzeb rynku, a jednak z wyraźnym indywidualnym charakterem, zdominowanym przez skłonność do geometrycznych i uproszczonych form.

Designer roku 2012Instytut Wzornictwa Przemysłowego ma w swojej ponad 60-letniej tradycji promocję designu rozumianego jako sposób na rozwiązywanie problemów, w tym, w dostępnej dla siebie skali, problemów społecznych. Dlatego sposób myślenia i projektowania Piotra Kuchcińskiego jest mu szczególnie bliski. Wśród produktów wyróżnionych przez Instytut godłem Dobry Wzór 2012 były dwa projekty Piotra Kuchcińskiego: fotel FAN firmy PROFIm oraz kolekcja 4 YOU współprojektowana z Joanną Leciejewską dla firmy Meble Vox.

Wystawa została przygotowana przez Instytut Wzornictwa Przemysłowego, Noti, Balma.

źródło i zdjęcia: Instytut Wzornictwa Przemysłowego