Znamy już najlepiej zaprojektowane produkty i usługi na polskim rynku. W czwartek 11 października Instytut Wzornictwa Przemysłowego ogłosił laureatów konkursu Dobry Wzór 2012.

Instytut Wzornictwa Przemysłowego już po raz 19. wyróżnił najlepiej zaprojektowane produkty i usługi dostępne na polskim rynku.

Po burzliwych obradach międzynarodowe jury pod przewodnictwem Katarzyny Rzehak, dyrektor Pionu Promocji IWP, przyznało nagrody Dobry Wzór 2012 w czterech kategoriach.

Dobry Wzór 2012 w sferze domu otrzymały:

  • okno dachowe balkonowe FGH-V Galeria - za nowatorską koncepcję składanego balkonu na skośnym dachu,
  • umywalka Uni - jako produkt "wrażliwy  i autentycznie integrujący", bo choć zaprojektowany z myślą o osobach starszych i niepełnosprawnych, z przyjemnością korzystać będą z niego także także osoby w pełni sprawne.

Dobry Wzór 2012 w sferze pracy otrzymały:

  • stół Nuur - klasyk designu, o doskonałej minimalistycznej formie, dzięki najnowszym technologiom i materiałom stół ma wyjątkowo cienki i wytrzymały blat,
  • drukarka 3D Mojo 3D Printer - jury dostrzegło w drukarce tworzącej modele 3D produkt-symbol XXI wieku, uznało, że zrewolucjonizuje ona projektowanie i nasze życie w ogóle, to wynalazek na miarę komputerów osobistych  i telefonów komórkowych.

Dobry Wzór 2012 w sferze publicznej otrzymały:

  • lotniskowy pojazd ratowniczo–gaśniczy FELIX 8X8 - wyjątkowy na polskim rynku tak zaawansowany technologicznie produkt, Felix 8X8 spełnia wszystkie wymagania stawiane samochodom ratowniczo-gaśniczym, łącząc walory użytkowe z estetycznymi,
  • oprawa oświetleniowa Flash DQ HB 886 - lampa nawiązuje  do opraw przemysłowych typu high Bay i jest przeznaczona do sklepów, sal konferencyjnych, klubów, łączy techniczne parametry lamp przemysłowych i nowoczesny, zgodny z trendami design.

Dobry Wzór 2012 w sferze usług otrzymały:

  • paczkomaty InPost - system skrytek pocztowych, który wychodzi naprzeciw nowym potrzebom rynku, wygrywa z tradycyjną pocztą zautomatyzowanym procesem nadania i odbioru przesyłki, usługa przyjazna, intuicyjna, oszczędzająca czas, idealne rozwiązanie przy zakupach on-line.

Nagrodę specjalną prezesa IWP - Designer Roku 2012 – dla najlepszego polskiego projektanta otrzymał Piotr Kuchciński.

Meble Piotra Kuchcińskiego stają się ikonami polskiego designu. Są pokazywane na wystawach polskiego wzornictwa za granicą i w książkach o designie, meblują biura renomowanych firm. W słynnym już wyposażeniu Instytutu Polskiego w Sztokholmie znajduje się jego kolekcja Mixt.

W konkursie Dobry Wzór 2012 są dwie prace Piotra Kuchcińskiego: fotel FAN zaprojektowany dla firmy PROFIm oraz kolekcja 4 YOU współprojektowana z Joanną Leciejewską dla firmy Meble Vox.

Wzór Roku 2012 - nagrodę specjalną Ministra Gospodarki dla najlepszego produktu zaprojektowanego przez polskiego projektanta i wyprodukowanego przez polskiego przedsiębiorcę - otrzymał lotniskowy pojazd ratowniczo-gaśniczy Felix 8X8.

Wszystkie 91 produktów, które zakwalifikowały się do finału konkursu, można do 9 grudnia 2012 roku oglądać na wystawie Dobry Wzór 2012 w siedzibie IWP.

źródło i zdjęcia: Instytut Wzornictwa Przemysłowego