Co to jest dobrze wzornictwo? Na własne oczy przekonamy się o tym na wystawie wieńczącej konkurs Dobry Wzór 2012 w Instytucie Wzornictwa Przemysłowego. Zobaczymy tam wszystkich finalistów i laureatów konkursu, a więc 91 najlepiej zaprojektowanych produktów i usług na polskim rynku.

Dobry Wzór 2012Projektowanie to sztuka. Instytut Wzornictwa Przemysłowego od 1993 roku w konkursie Dobry Wzór wyróżnia najlepiej zaprojektowane produkty i usługi.

Z zalewu dostępnych na rynku towarów eksperci instytutu wybierają te najlepsze. Nie tylko designerskie fajerwerki czy produkty ekskluzywne, ale przedmioty i usługi dobrze zaprojektowane, nowoczesne i innowacyjne, z cenami skalkulowanymi stosownie do możliwości przeciętnego Polaka.

Zwycięzców tegorocznego konkursu poznamy na uroczystej gali 11 października. Już dziś jednak wiadomo, że eksperci Instytutu Wzornictwa Przemysłowego do finału zakwalifikowali 91 produktów i usług (z 187 zgłoszonych) i wszystkie je zobaczymy na wystawie. Spośród 84 prezentowanych firm aż 69 to firmy polskie!

umywalka Ego marki Koło - zaprojektował ją sam Antonio Citterio
W Sferze domu uwagę zawraca np. umywalka Ego marki Koło - zaprojektował ją sam Antonio Citterio, a kosztuje niewiele ponad 150 euro!

Konkurs Dobry Wzór 2012 rozstrzygany jest w 4 kategoriach:

  • Sfera domu - 58 produktów,
  • Sfera pracy - 12 produktów,
  • Sfera publiczna - 11 produktów,
  • Sfera usług - 10 produktów.

Najliczniej reprezentowana Sfera domu to, jak co roku, meble, wyposażenie łazienek, sprzęt agd, rtv, ale są też zabawki, fotelik dziecięcy, jest nawet samochód osobowy. Jest płaska wtyczka i ogrodowy wąż do podlewania, który się nie zwija, nie zamarza i nie zanieczyszcza wody.

Zobaczymy też produkty ekskluzywne: luksusowe meble, drogie wyposażenie łazienek i kuchni, zaawansowany sprzęt komputerowy. To często technologiczna awangarda i najnowsze trendy stylistyczne - i choć na razie nie są to produkty masowe, warto je poznać, bo to one wyznaczają przyszłość.

W Sferze pracy najlepiej widać postęp technologiczny. Wśród produktów jest drukarka Mojo 3D (marki Stratasys Inc., z 2012 roku), dzięki której nie drukujemy na papierze, tylko "wykonujemy model 3D ze specjalnej masy".

Zamiast klasycznego biurka pojawia się jeżdżący stolik pod laptopa - bo skoro już używamy przenośnych komputerów, to nie po to, żeby siedzieć z nimi przy biurku. Jest też wózek widłowy firmy Still i stacja robocza firmy Hewlett-Packard. Tak różne produkty, jak różnie możemy dziś rozumieć sferę pracy.

paczkomat InPost
Często zgłoszone do konkursu produkty łączą cechy kilku sfer. Na przykład paczkomat InPost, został zgłoszony do sfery publicznej, ale jest również świetnie zaprojektowaną usługą i tak właśnie oceniało go jury. Zamiast "stać na poczcie", możemy wrzucić przesyłkę do systemu, który obsługuje wszystko błyskawicznie i informuje adresata o oczekującej przesyłce sms-em.

Bardzo ciekawa jest w tym roku Sfera usług. Pokazuje, że tu właśnie kryje się przyszłość gospodarki. Wśród prezentowanych produktów znajdziemy m. in. program "Test zużycia wody i audyt wodny", który pomoże odkryć, gdzie w domu lub w biurze marnujemy wodę i energię do jej podgrzania. Dzięki tej usłudze będziemy nie tylko bardziej eko, lecz także zaoszczędzimy pieniądze - idealna rzecz na czas kryzysu!

Inna innowacyjna usługa to możliwość zamówienia intencji mszalnych przez Internet - trudno o lepszy dowód, że nowoczesne technologie i myślenie biznesowe docierają także do sfery życia religijnego Polaków.

Tegorocznym hitem Sfery publicznej jest niewątpliwie lotniskowy pojazd ratowniczo-gaśniczy Felix 8X8 wyprodukowany przez firmę Wawrzaszek ISS Sp. z o.o., którego głównym projektantem jest Agnieszka Fujak. I choć ten polski produkt kosztuje okrągły milion euro, zainteresowanie nim jest bardzo duże.

Wystawa Dobry Wzór 2012 czynna: wtorek - niedziela, w godz.  10 - 19.

Kurator wystawy: Katarzyna Rzehak, komisarz: Anna Weresińska