Muzeum Współczesne we Wrocławiu prezentuje wystawę artystów, którzy jak żadni inni stanowią wizytówkę tego miasta. Mowa o grupie Luxus, powstałej w latach 80. na fali fermentu stanu wojennego, a za cel stawiającej sobie komentowanie w kpiarski sposób ówczesnej rzeczywistości.

Członkowie tej grupy na początku założyli pismo, w którym pokazywali swoją twórczość. Składały się na nią, oprócz szablonów i linorytów prezentowanych na łamach magazynu "Luxusu", także utrzymane w halucynacyjnym klimacie bardzo kolorowe obrazy czy instalacje powstałe z kartonów, akcesoriów domowych i innych przedmiotów codziennego użytku. Urządzali poza tym specjalne występy, będące prawdziwym show ściągającym tłumy młodych, tak samo wówczas zbuntowanych ludzi.

Sztuka grupy Luxus, niejako w przeciwieństwie do jej nazwy, w założeniu miała być popularna i dostępna dla wszystkich. Jedno z głoszonych przez grupę haseł brzmiało: "Nie abstrakcja, lecz atrakcja". Z pewnością wystawa we wrocławskim muzeum będzie także atrakcją dla widzów. Daje bowiem możliwość zetknięcia się nie tylko ze świetną sztuką, ale także materiałami archiwalnymi i pamiątkami, a tym samym powrotu do nie tak dawnej historii.