Coś dla miłośników mocnych industrialnych klimatów - Park Tradycji Górnictwa i Hutnictwa w Siemianowicach Śląskich powstał w dawnej kopalni! O tym, jak projektowali to niezwykłe wnętrze, opowiedzą architekci z grupy Archimental.

Patronat Czas na WnętrzeW czwartek, 13 czerwca 2013 roku w klubie Sztuka Architektury w Warszawie odbędzie się siódme już spotkanie z cyklu "Polskie Wnętrze 2012". Przedstawiciele biura Archimental opowiedzą o projekcie Parku Tradycji Górnictwa i Hutnictwa w Siemianowicach Śląskich. Spotkanie będzie można śledzić także online.

Po likwidacji przedsiębiorstw, które swego czasu były największymi pracodawcami w śląskich miastach, pozostały duże, opuszczone i niszczejące obszary postindustrialne.

Zdegradowane tereny wymagają pomysłu na zagospodarowanie. W Siemianowicach Śląskich znajdziemy pozytywny przykład rewitalizacji kopalni. W obrębie szybu Krystyn dawnej kopalni Michał powstał Park Tradycji Górnictwa i Hutnictwa przy Siemianowickim Centrum Kultury. Autorami projektu wnętrza są architekci z grupy Archimental s.c. z Bytomia.

Park do prezentacji treści wykorzystuje nowoczesne środki techniczne i multimedia, m.in. kiosk dotykowy, hologram z mówiącym górnikiem, projektory oraz ekrany ze zdjęciami. Całość wnętrza utrzymana jest w industrialnym stylu. Na ścianach pozostawiono oczyszczoną, czerwoną cegłę, która świetnie komponuje się z wszechobecną stalą. Architekci zadbali o to, by pomimo bardzo współczesnej stylistyki, we wnętrzu czuć było klimat starej kopalni.

Klub Sztuka ArchitekturyCzas i miejsce spotkania:

Czwartek, 13 czerwca 2013 r., godz. 18.
Klub Sztuka Architektury
ul. Andersa 13 (Stacja Muranów - Skwer Tekli Bądarzewskiej), Warszawa. Wstęp wolny. Spotkanie będzie można śledzić także dzięki transmisji internetowej.

"Polskie Wnętrze 2012" to cykl spotykań z najlepszymi polskimi projektami wnętrz wyłonionymi w plebiscycie wortalu Sztuka-wnetrza.pl. Program kolejnych prezentacji.