Trwająca w Zachęcie wystawa nosi tytuł: "In God We Trust” (W Bogu pokładamy ufność), tak samo, jak brzmi narodowa dewiza Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej, kraju, w którym dziewięćdziesiąt procent obywateli deklaruje, że wierzy w Boga.

Co prawda i Bóg, i religijność przybierają tam różne oblicza, ale z tego akurat sami Amerykanie są bardzo dumni. Tak dumni, że kwestie wiary nie omijają także sztuki, o czym możemy się przekonać, odwiedzając warszawską wystawę.

Zobaczymy na niej prace współczesnych artystów amerykańskich wywodzących się z różnych tradycji religijnych i różnych pokoleń. Wśród autorów jest między innymi słynny David LaChapelle, którego obiektywowi nie oparły się największe gwiazdy: Elizabeth Taylor, Madonna, Pamela Anderson, Britney Spears, David Beckham, Paris Hilton, Leonardo DiCaprio, Hillary Clinton, a nawet Muhammad Ali. Zdjęcia LaChapelle’a zdobiły okładki i wnętrza najbardziej znanych magazynów, takich jak "Vogue”, "Vanity Fair" czy "Rolling Stone".

Jednak od kilku lat fotograf nie zajmuje się już fotografią komercyjną. Porzucił ją na rzecz projektów artystycznych, zaangażowanych w aktualne problemy społeczne i polityczne. Jego zdjęcia nadal wyglądają jak wyjęte z żurnala. W końcu przecież przedstawiają świat, w którym świętych zastąpili celebryci...