Pamiętacie szaloną Majkę Skowron? W telewizyjnym serialu z lat 70. tę zbuntowaną pannicę grała Zuzanna Antoszkiewicz, później: Janin.

Młodziutka aktorka nie zdecydowała się jednak na kontynuowanie kariery filmowej. Wybrała inny rodzaj sztuki i studia na warszawskiej ASP. Na swoim koncie ma rzeźby, instalacje, filmy wideo, fotografie i działania performatywne.

Wśród jej najgłośniejszych prac jest wideo "Walka" ukazujące jej walkę bokserską z Przemysławem Saletą i kontrowersyjny projekt "Widziałam swoją śmierć", w którym artystka udała, że nie żyje. Zamieściła w gazetach nekrologi, wyprawiła pogrzeb. O mistyfikacji wiedzieli tylko wybrani, a wielu pozostałych znajomych się obraziło, uznając, że nawet sztuka ma jednak pewne granice. Jednak ważne miejsce, jakie zajmuje w niej Zuzanna Janin, jest nie do podważenia. Głos artystki realizującej prace dotyczące przed wszystkim relacji, która zachodzi pomiędzy jednostką a społeczeństwem, stał się jednym z ważniejszych w sztuce po 1989 roku.

Muzeum Narodowe w Krakowie przygotowało wystawę artystki "Nie minął czas okrutnych cudów". Zobaczymy tu m.in. wideo "Koniec / The End", będące relacją Janin z próby, nieudanej zresztą, odwiedzenia w więzieniu artystek z grupy Pussy Riot czy pracę "Majka from the Movie". Nawiązuje tu do serialu, w którym sama grała, wplatając w sceny fragmenty różnych ważnych dla niej filmów, a także ujęcia ukazujące podróż jej córki.