Nowa Huta to specyficzna dzielnica Krakowa. Rodowici Krakowianie traktują ją nieco protekcjonalnie, przyjezdni studenci chwalą niedrogie noclegi, choć skarżą się, że bywa tu niebezpiecznie, a wszyscy dostrzegają architektoniczno-socjologiczny fenomen tego swoistego miasta w mieście.

Patronat Czas na WnętrzeNowa Huta powstała pod koniec lat 40. XX wieku jako modelowe miasto socjalistyczne, dla pracowników mającego powstać tu kombinatu metalurgicznego, a po dwóch latach włączona została w granice Krakowa. Przez lata była dzielnicą typowo przemysłową, niekojarzącą się zupełniez kulturą i sztuką, jeśli nie liczyć jednego Teatru Ludowego. Nie dziwi zatem mnogość inicjatyw, które mają zmienić ten stan rzeczy, zwłaszcza że od dziesięciu lat układ urbanistyczny Nowej Huty znajduje się w rejestrze zabytków.

Nowohucki Festiwal SztukiNa pierwszy weekend października 2014 r. zaplanowano tu wyjątkowe wydarzenie – 2. Nowohucki Festiwal Sztuki. Organizatorzy szczególnie zachęcają do obejrzenia przygotowanej specjalnie z okazji festiwalu wystawy prac Zdzisława Beksińskiego, a my polecamy przede wszystkim Targi Młodej Sztuki i Designu, gdzie pojawi się dużo dobrej sztuki, także użytkowej. Atrakcją będzie też plenerowa "Scena Młodych" przed Nowohuckim Centrum Kultury, na której zaprezentują się najzdolniejsi młodzi wykonawcy z Krakowa. W końcu kto ma promować młodą twórczość, jak nie jedna z najmłodszych dzielnic Krakowa!

Więcej informacji na stronie Nowohuckiego Festiwalu Sztuki