18 czerwca 2015 roku Instytut Wzornictwa Przemysłowego ogłosił zwycięzcę 8. edycji konkursu Young Design. Kto został uznany za najbardziej obiecującego projektanta młodego pokolenia?

Young Design 2015Laureatem konkursu Young Design 2015 został Łukasz Paszkowski absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. zwycięstwo dał mu projekt modułowych pólek join & joy.

Konkurs Young Design ma na celu wskazanie najbardziej obiecujących projektantów młodego pokolenia, takich, którzy rozumieją rynek i będą umieli w przyszłości pracować z przemysłem. W tegorocznej edycji startowało 45 uczestników. Laureat otrzymał stypendium im. Wandy Telakowskiej w wysokości 20 000 zł ufundowane przez Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, prof. Małgorzatę Omilanowską, oraz licencję oprogramowania Rhino od LEMONDIM i staż w zespole projektowym PESA Bydgoszcz S.A.

Łukasz Paszkowski jest projektantem wzornictwa przemysłowego i komunikacji wizualnej, w 2014 roku ukończył ASP w Katowicach. Wygrana w Young Design to nie pierwsze jego wyróżnienie - w roku 2012/2013 został stypendystą Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego za wybitne osiągnięcia. Za projekt okapu Illumia dla marki Ciarko dostał wyróżnienie Red Dot 2013 w kategorii Product Design.

W konkursie Young Design zaprezentował system modułowych półek join & joy. Oto, jak oceniło go jury:

O projekcie: doskonały, zgodny z trendami w projektowaniu system modułowy, powalający w prosty sposób tworzyć elastyczne rozwiązania dla wnętrz. Praca Łukasza Paszkowskiego to doskonały przykład współczesnego projektowania mebli: funkcjonalnego, odpowiadającego na potrzeby, rozwiązującego problemy. Lekki, niewymagający skomplikowanego montażu system półek, zachwyca prostotą i inteligencją rozwiązania. Przy wdrożeniu powinien przynieść zysk biznesowy, bo jego produkcja jest nieskomplikowana, generująca mało odpadów, łatwa w transporcie i procesie kastomizacji.

Nagrodę specjalną, którą przyznała firma CNS Solutions - półroczną licencje SOLIDWORKS Industrial Designer otrzymał Jan Godlewski za projekt Łóżeczko Nuno. Firma CNS Solutions ufundowała również szkolenie z modelowania bryłowo-powierzchniowego, staż w swojej firmie oraz możliwość wystąpienia na organizowanej przez fundatora 14 Konferencji CNS Solutions.

źródło i zdjęcia: Instytut Wzornictwa Przemysłowego