W tym roku przypada podwójna rocznica związana z rodziną, która wydała na świat dwóch świetnych artystów: zmarłego przed stu laty Stanisława i urodzonego 130 lat temu Stanisława Ignacego. Oczywiście większość na pewno się już domyśla, że chodzi o Witkiewiczów.

Bardziej znany jest dziś syn – Witkacy, jednak jego droga artystyczna z pewnością potoczyłaby się inaczej, gdyby nie ojciec – malarz, krytyk, autor licznych monografii malarzy, twórca stylu zakopiańskiego.

Teraz mamy świetną okazję, żeby wnikliwiej przyjrzeć się dziełom obydwu twórców. Z okazji Roku Witkiewiczów przygotowano bowiem sporo wystaw, w czym króluje zakopiańskie Muzeum Tatrzańskie. Najważniejszą prezentacją jest "Anioł i Syn. 30 lat dialogu Stanisława i Stanisława Ignacego Witkiewiczów" ukazująca wspólne życie rodzinne obu twórców oraz duchowy i artystyczny rozwój Witkacego. Do końca roku w Muzeum Stylu Zakopiańskiego w willi Koliba trwa natomiast wystawa "Nie tylko Witkiewiczowie...", prezentująca zdjęcia, obrazy, rzeźby i pamiątki rodzinne, a także opisująca związki Witkiewiczów z rodzinami Prószyńskich, Becków, Rabowskich, Bohmów czy Schielów.

W Galerii Sztuki XX wieku w willi Oksza, zobaczymy za to "Witkacego na wakacjach"(do 4 października), a dokładniej jego prace, które przyjechały do Zakopanego aż z Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku. Do Słupska natomiast trafiły na ten czas pastele i fotografie Witkacego oraz druki i dokumenty związane z jego osobą ze zbiorów Muzeum Tatrzańskiego. Muzeum Historii Katowic przygotowało ekspozycję "Witkacy i kobiety. Nienasycenie" (do 30 sierpnia), a Muzeum Karola Szymanowskiego w willi Atma w Zakopanem (oddział Muzeum Narodowego w Krakowie) "Czystą formę" Witkacego (do 20 września). Jest w czym wybierać!